نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۹کد خبر: ۳۲۶۳۵

گزارش سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد منتشر شد

بررسی بازار محصولات کشاورزی و مواد غذایی

جهان سهم _ در ماه گذشته میلادی، شاخص فائو از قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی ۱۵۶.۷ بوده که نسبت به ماه اکتبر ۲.۶ واحد معادل ۱.۶ درصد پایین تر است. بجز قیمت شکر که برای سومین ماه پی در پی افزایش یافته است، قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی در این شاخص کاهش یافتند. افزایش ارزش دلار و عرضه میزان بالاتر ..

از تقاضا، دو عامل کاهش قیمت ها بوده اند. شاخص قیمت ها در ماه نوامبر نسبت به نوامبر سال پیش 18 درصد کاهش یافته و بیشترین میزان کاهش با 23 درصد در قیمت گوشت مشاهده شد. قیمت غلات و روغن گیاهی هر یک با 16 درصد و قیمت محصولات لبنی با 15 درصد کاهش در جایگاه های بعدی از لحاظ میزان کاهش قرار گرفته اند. قیمت شکر در ماه گذشته میلادی نسبت به نوامبر سال گذشته 10 درصد پایین تر بوده است.

شاخص قیمت غلات در ماه گذشته میلادی 153.7 بود که نسبت به ماه اکتبر 3.7 واحد معادل 2.3 درصد کاهش یافته و به پایین ترین میزان از ژوئن سال 2010 رسیده است. افزایش محصول در آمریکا که بزرگ ترین تولیدکننده و صادرکننده ذرت در جهان است، عامل کاهش قیمت هاست. در مورد گندم، افزایش عرضه و کاهش تقاضا سبب افول قیمت ها بوده است.

شاخص قیمت روغن ها در ماه گذشته میلادی 137.8 بوده که نسبت به ماه اکتبر 4.4 واحد معادل 3.1 درصد پایین تر بود. کاهش قیمت نفت و رشد عرضه عوامل اصلی کاهش قیمت ها بوده اند. همچنین رشد بیش از انتظار تولید در جنوب شرق آسیا در کاهش قیمت ها تاثیر داشته است. در مورد روغن سویا، پیش بینی افزایش تولید در آمریکا و بهتر شدن شرایط کاشت در آمریکای جنوبی دو عامل کاهش قیمت ها هستند.

شاخص قیمت محصولات لبنی در ماه گذشته میلادی 151.1 بوده که نسبت به ماه اکتبر 4.6 واحد معادل 2.9 درصد پایین تر است. قیمت ها پس از رشد در ماه های سپتامبر و اکتبر، به دلیل کاهش تقاضا افول کرده و این امر نشان می دهد واردکنندگان بزرگ به اندازه کافی در انبارهای خود از این مواد ذخیره کرده اند.

در ماه گذشته میلادی تقاضا برای پنیر ثابت باقی ماند اما برای پودر شیر و کره کاهش پیدا کرد. امسال تولید شیر در منطقه اقیانوسیه کاهش یافته اما در اتحادیه اروپا ثابت باقی مانده است.

شاخص قیمت شکر در ماه گذشته میلادی 206.5 بود که نسبت به ماه اکتبر 9.1 واحد معادل 4.6 درصد بالاتر قرار گرفت. این بالاترین میزان از ماه فوریه امسال است. افزایش قیمت ها حاصل تداوم نگرانی درباره تاخیر در برداشت در مناطق مختلف برزیل است. همچنین انتشار گزارش ها درباره لطمه به محصولات در اثر وضعیت بد آب و هوایی در دیگر کشورهای بزرگ تولیدکننده شکر از جمله هند، تایلند، آفریقای جنوبی و ویتنام عامل دیگری برای افزایش قیمت ها بوده است.

در زیر نمودار تغییرات شاخص فائو از قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی در سال های 2011 تا سال جاری از ابتدای هر سال تا پایان آن نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال لازم است بروزترین نسخه تلگرام را در گوشی خود نصب کنید،

به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *