نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲کد خبر: ۳۲۸۰۷

وضعیت بازار محصولات کشاورزی و مواد غذایی

مهمترین نکات گزارش جدید فائو چیست؟

جهان سهم _ سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد، فائو، در گزارش جدید خود به تغییرات قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی در سال گذشته و ماه دسامبر یعنی آخرین ماه سال پیش اشاره کرده است. در این گزارش آمده است، قیمت جهانی مواد غذایی سال پیش برای چهارمین سال پی در پی کاهش یافته و میزان کاهش ۱۹ درصد ..

بود. عامل اصلی کاهش مستمر قیمت ها افول قیمت محصولات لبنی، شکر و روغن گیاهی بوده است. در مقایسه با سال 2014 بیشترین کاهش با 28.5 درصد در قیمت محصولات لبنی مشاده شد. قیمت این محصولات به پایین ترین میزان از سال 2009 رسیده است. پس از محصولات لبنی، قیمت شکر با 21 درصد کاهش نسبت به سال 2014 در جایگاه دوم از لحاظ کاهش قیمت قرار دارد.

بطور مشابه، سال قبل قیمت روغن های گیاهی نیز افول کرده است. قیمت این مواد با 19 درصد کاهش مواجه شد. قیمت غلات سال پیش نسبت به سال 2014 کاهش 15.4 درصدی داشت. قیمت گوشت نیز 15.1 درصد افول کرد.

در بخش دیگری از گزارش فائو آمده است، رشد ارزش دلار، افزایش عرضه و رشد کند تقاضا، سه عامل اصلی کاهش قیمت ها هستند. در سال 2014 متوسط شاخص قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی 164.1 بود که نسبت به رقم مربوط به سال 2014 کاهش 19 درصدی را نشان می دهد.

در ماه دسامبر یعنی ماه گذشته میلادی، متوسط شاخص قیمت ها 154.1 بود. این رقم 1.5 واحد یعنی یک درصد نسبت به رقم ماه نوامبر پایین تر بود. در ماه دسامبر قیمت تمام محصولات کشاورزی و مواد غذایی بجز شکر و روغن های گیاهی کاهش یافت. در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه نوامبر، قیمت شکر 0.6 درصد رشد کرد.

شاخص فائو، معیاری از تغییر ماهانه قیمت های بین المللی سبدی از مواد غدایی و محصولات کشاورزی است. در این شاخص پنج شاخص قیمت از این مواد وجود دارد و نسبت به متوسط ارقام سال 2002 تا 2004 سنجیده می شود.

کاهش قیمت نفت نیز یک عامل افول قیمت مواد غذایی و محصولات کشاورزی بوده است. قیمت نفت به دلیل نگرانی هایی که در باره وضعیت اقتصاد جهان وجود دارد در مسیر کاهش حرکت کرده است. قیمت ها در حال حاضر در پایین ترین میزان در چند سال اخیر قرار دارد و با توجه به شرایط بازار، انتظار می رود برای مدتی وضعیت قیمت ها به همین شکل باقی بماند. کاهش قیمت نفت سبب افول هزینه حمل و نقل مواد غذایی و محصولات کشاورزی می شود.

در زیر نمودارهای مربوط به تغییرات شاخص فائو در سال های 2011 تا سال گذشته میلادی نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال لازم است بروزترین نسخه تلگرام را در گوشی خود نصب کنید،

به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *