نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۱/۸/۲۸کد خبر: ۳۳۱۹

از هم اکنون باید به فکر آینده باشید

تضمین امنیت مالی در دوران بازنشستگی

جهان‌سهم_ آیا هنگامیکه دوران بارنشستگی‌تان آغاز می‌شود، منابع مالی کافی برای زندگی مستقل و با آرامش خیال در اختیار خواهید داشت؟ تقریبا تمام تحقیقاتی که طی سال‌های اخیر در این زمینه صورت گرفته است نشان می‌دهد اکثر افراد نمی‌توانند ادعا کنند برای گذراندن دوران بازنشستگی خود منابع مالی کافی در اختیار خواهند داشت.

زودتر شروع کنید. کاملا روشن است که هرچه زودتر پس‌انداز کردن را شروع کنیم بهتر است اما برای شروع هیچ وقت خیلی دیر نیست، حتی اگر به دوران بازنشستگی نزدیک شده‌اید زیرا هر دلاری که  اکنون پس‌انداز کنید در آینده بخشی از هزینه‌های شما را پوشش خواهد داد.

همچنین به یاد داشته باشید که دیگر حوزه‌های برنامه‌ریزی مالی نظیر تخصیص دارایی‌ها در سبد سرمایه‌گذاری، هر چه شما به دوران بازنشستگی نزدیک‌تر می‌شوید اهمیت بالاتری پیدا می‌کنند. این بدان دلیل است که هر چه سال‌های مانده به دوران بازنشستگی کمتر می‌شود، شما فرصت‌ کمتری برای جبران زیان‌های احتمالی را دارید و به همین دلیل تحمل ریسک کاهش می‌یابد.

پس‌انداز به عنوان هزینه. پس‌انداز مرتب طی سال‌های متمادی شاید دشوار به نظر رسد بویژه هنگامیکه هزینه‌های زندگی بالا می‌رود و شما با جذابیت‌های کالاهای مصرفی رو به رو می‌شوید و وسوسه می‌شوید آنها را بخرید پس‌انداز کردن سخت می‌شود. برای آنکه از مسیر پس‌انداز خارج نشوید به آن به عنوان هزینه‌ای که باید در فواصل زمانی معین پرداخت شود نظیر اقساط وام مسکن، اجاره منزل و ... نگاه کنید.

سبد دارایی خود را متنوع کنید. از گذشته‌های دور گفته‌اند نباید تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار دهیم. در مورد دارایی‌هایی که برای دوران بازنشستگی پس‌انداز می‌کنیم نیز همین گفته صادق است. اختصاص کل پول خود در یک حوزه سرمایه‌گذاری ریسک از دست دادن آن یا کاهش بازده سرمایه‌گذاری (ROI) را در پی دارد. بدین ترتیب تخصیص دارایی‌ها به حوزه‌های گوناگون سرمایه‌گذاری، یک بخش مهم در مدیریت دارایی‌ها برای دوران بازنشستگی است.

تمام هزینه‌ها را در برنامه مالی خود در نظر بگیرید. برخی از ما هنگام برنامه‌ریزی مالی برای دوران بازنشستگی دچار این اشتباه می‌شویم که هزینه‌های پزشکی، مالیات‌ها و هزینه‌های دیگر را در دوران بازنشستگی در نظر نمی‌گیریم. هنگامیکه درباره میزان پس‌انداز در دوران بازنشستگی تصمیم می‌گیرید فهرستی از هزینه هایی که در این دوران خواهید داشت تهیه کنید. با این کار پیش‌بینی‌هایتان واقع‌بینانه‌تر است و می‌توانید دقیق برنامه‌ریزی کنید.

بودجه. پس‌انداز مقدار زیادی پول خیلی خوب است اما اگر به این معنا باشد که از وام‌های با بهره بالا استفاده می‌کنید تا هزینه‌های زندگی‌تان را پرداخت کنید، سود حاصل از پس‌اندازهایتان به شدت کم می‌شود یا از میان می‌رود. به همین دلیل زندگی طبق یک بودجه مناسب ضروری است.

سبد دارایی‌تان را ارزیابی کنید. همزمان با آنکه به دوران بازنشستگی نزدیک می‌شوید و نیازهای مالی، هزینه‌ها و تحمل ریسک شما تغییر می‌کند، باید ترکیب سبد دارایی‌ها را به گونه‌ای تغییر دهید تا با شرایط جدید سازگار شود. با این کار، برنامه‌ریزی‌هایتان برای آینده دقیق خواهد بود.

ارزیابی مجدد هزینه‌ها و اعمال تغییرات ضروری. اگر سبک زندگی، درآمد یا تعهدات مالی شما تغییر کرده است، بهتر است رویه‌های مالی خود را ارزیابی کرده و ترتیبی دهید که این رویه‌ها با شرایط جدید سازگار شوند. در این حالت تحقق اهدافی که برای دوران بازنشستگی تعیین کرده‌اید آسان‌تر خواهد شد. برای مثال با گذشت سال‌ها ممکن است اقساط وام مسکن یا اتومبیل پایان پذیرد یا مسئولیت‌های مالی شما کمتر یا بیشتر شود.

با مشاوران با تجربه مشاورت کنید. اکثر افراد شخصا تخصصی در حوزه مدیریت سبد دارایی‌ها و برنامه‌ریزی مالی ندارند. اگر شما هم جزء این گونه افراد هستید حتما از خدمات مشاوره‌ای یک متخصص این حوزه استفاده کنید. انتخاب متخصصی که برای شما مناسب باشد نیز جزء تصمیم‌های مهم زندگی است.

نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد تنها تعدادی از عوامل موثر بر موفقیت برنامه مالی شما برای دوران بازنشستگی است و رعایت آنها به شما کمک می‌کند در آن دوران از لحاظ مالی خیالی آسوده داشته باشید. مشاوران مالی به شما کمک می‌کنند موردی را از قلم نیندازید و به همه عوامل توجه نشان دهید. همانطور که پیشتر گفتیم آغاز پس‌انداز برای بازنشستگی هر چه زودتر شروع شود، مسیر آسان تر طی خواهد شد اما برای شروع هیچ وقت خیلی دیر نیست حتی اگر مدتی است بازنشسته شده‌اید.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *