نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۸کد خبر: ۳۴۳۱۹

کاهش نگران کننده حجم تجارت جهانی

جهان سهم _ کاهش تقاضا از سوی اقتصادهای نوظهور سبب شد سال گذشته میلادی بدترین سال برای تجارت جهانی از بحران مالی جهان در سال ۲۰۰۸ باشد و این امر هراس ها در باره سلامت اقتصاد جهان را ..

شدت بخشیده است. در گزارش جدید دفتر سیاست های اقتصادی هلند که با عنوان "ورلد ترید مانیتور" منتشر شده آمده است، سال پیش ارزش کالاهایی که بین کشورها دادوستد شد بر مبنای دلار 13.8 درصد کاهش یافت و این نخستین بار از سال 2008 بود که این شاخص کاهش یافت. بخش عمده کاهش یاد شده حاصل ضعف اقتصاد چین و دیگر اقتصادهای نوظهور بود.

گزارش ورلدترید مانیتور نخستین گزارش در باره وضعیت تجارت جهانی در سال 2015 است اما در هفته های اخیر داده های اقتصادی و تجاری این نگرانی را پدید آورده که سال جاری میلادی نیز خطراتی بزرگ تر از آنچه انتظار می رفته اقتصاد جهان را تهدید کند.

هفته پیش صندوق بین المللی پول هشدار داد که ممکن است پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصاد جهان در سال جاری میلادی را کاهش دهد زیرا وضعیت اقتصادهای بزرگ خوب نیست و باید اقدامات بیشتری برای کمک به رونق اقتصاد جهان انجام شود.

شاخص بالتیک که معیاری از حجم تجارت جهانی مواد خام است به پایین ترین میزان رسیده است. چین که سال 2014 با پشت سر گذاشتن آمریکا به بزرگ ترین کشور از لحاظ تجارت تبدیل شد، در ماه گذشته میلادی با کاهش دو رقمی صادرات و واردات مواجه شد. در برزیل که اکنون شدیدترین رکود طی یک صد سال اخیر را تجربه می کند واردات از چین به شدت کاهش یافته است. صادرات از چین به بزریل در ماه گذشته میلادی نسبت به ژانویه سال گذشته 60 درصد کاهش یافت در حالیکه کل حجم واردات کانتینری به این کشور آمریکای لاتین به نصف رسیده است.

آنچه در ارتباط تجاری چین و برزیل ذکر شد درباره ارتباط تجاری چین و دیگر اقتصادهای آمریکای لاتین نیز صادق است. کاهش صادرات چین به این کشورها در چند فصل گذشته ادامه داشته اما امسال شدت بیشتری پیدا کرده است.

در سطح جهانی اکثر شاخص ها نشان می دهند رشد تجارت اندک خواهد بود اما پیش بینی نمی شود که حجم تجارت سقوط کند.

سال پیش عمدتا به دلیل نوسان ارزش ارزها و کاهش شدید قیمت مواد خام، ارزش صادرات و واردات در تمام مناطق جهان کاهش یافت. سال گذشته صادرات آمریکا به دلیل رشد ارزش دلار 6.3 درصد افول کرد. صادرات آفریقا و خاورمیانه نیز به دلیل ضعف بازار نفت 41.4 درصد کاهش یافت.

از لحاظ حجم تجارت، شرایط تا این حد بد نیست. سال پیش حجم تجارت جهانی 2.5 درصد رشد کرد اما این رقم پایین تر از نرخ رشد اقتصاد جهان یعنی 3.1 درصد است.

قبل از بحران مالی سال 2008 جهان، رشد تجارت جهانی طی چند دهه هر سال، دو برابر نرخ رشد اقتصاد جهان بود اما از سال 2011 سرعت رشد تجارت جهان مشابه یا پایین تر از نرخ رشد اقتصاد جهان بوده است.

بر مبنای داده های منفی که ذکر شد نگرانی هایی در باره افق اقتصاد جهان وجود دارد. بر همین مبناست که وضعیت بازارهای مالی بد شده و سرمایه گذاران ترجیح می دهند با احتیاط رفتار کنند.

در زیر نمودار تغییرات ارزش تجارت جهانی از سال 2008 تا سال گذشته بر مبنای میلیارد دلار نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *