نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۰کد خبر: ۳۴۳۳۳

گزارش سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد منتشر شد

سه عامل کاهش قیمت محصولات کشاورزی

جهان سهم _ فائو، سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد در گزارش جدید خود اعلام کرد، شاخص قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی این سازمان در ماه گذشته میلادی ۱.۹ درصد نسبت به ماه دسامبر و ۱۶ درصد نسبت به ماه ژانویه سال گذشته کاهش یافته و به ۱۵۰.۴ رسیده است. این پایین ترین میزان از آوریل سال ۲۰۰۹ میلادی ..

است. شاخص یاد شده با محاسبه تغییرات قیمت 5 گروه از مواد غذایی و محصولات کشاورزی یعنی غلات، محصولات لبنی، شکر، گوشت و روغن ها بدست می آید.

در گزارش فائو آمده است، میزان بالای تولید محصولات کشاورزی، کند شدن رشد اقتصاد جهان و افزایش ارزش دلار، سه عامل کاهش قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی در ماه گذشته میلادی بوده اند. در ماه ژانویه فائو پیش بینی خود از میزان ذخیره غلات جهان را بالا برد. عامل این اقدام، میزان پایین تر مصرف و افزایش تولید است.

در ماه گذشته میلادی شاخص قیمت شکر 4.1 درصد نسبت به ماه دسامبر کاهش یافت. این نخستین کاهش این شاخص در چهار ماه اخیر است. بهتر شدن شرایط محصول در برزیل که بزرگ ترین تولیدکننده و صادرکننده شکر در جهان است عامل این کاهش بوده است.

از سوی دیگر، شاخص قیمت محصولات لبنی به دلیل افزایش تولید در اتحادیه اروپا و نیوزیلند و نیز ثابت باقی ماندن تقاضا برای واردات، 3 درصد کاهش یافته است. شاخص قیمت غلات با 1.7 درصد کاهش به 149.1 رسیده است. قیمت غلات نیز به دلیل افزایش رقابت برای صادرات بویژه در بازار گندم و ذرت و نیز افزایش ارزش دلار کاهش یافته است.

در ماه ژانویه نسبت به ماه دسامبر، شاخص قیمت روغن های گیاهی عمدتا به دلیل کاهش قیمت سویا، 1.7 درصد کاهش یافته است. پیش بینی افزایش محصول سویا عامل اصلی کاهش قیمت این محصول بوده است.

در بخش دیگری از گزارش فائو آمده است، الگوهای آب و هوایی وابسته به پدیده ال نینو سیگنال های متضاد در باره وضعیت تولید غلات بویژه در نیمکرده جنوبی می دهد.

شرایط تولید غلات در فدراسیون روسیه و اتحادیه اروپا مناسب است اما کاشت زمستانی در آمریکا و اوکراین کاهش یافته است.

در سال گذشته میلادی میزان تولید غلات جهان 2.531 میلیارد تن بوده است. در ماه دسامبر این رقم اندکی کمتر اعلام شده بود. همچنین میزان مصرف برنج در سال جاری میلادی 1.1 درصد رشد خواهد کرد.

میزان تولید و مصرف غلات در سال جاری به شکلی است که نسبت ذخیره به مصرف در حد 25 درصد که مطلوب محسوب می شود باقی خواهد ماند. البته میزان ذخیره سازی غلات در کشورها و مناطق مختلف جهان یکسان نیست.

افول نرخ رشد اقتصاد جهان سبب کاهش مصرف محصولات کشاورزی و مواد غذایی می شود. با توجه به داده های جدید از اقتصادهای بزرگ و نوظهور، انتظار می رود در سال جاری میلادی نرخ رشد اقتصاد جهان اندکی بالاتر از 3 درصد باشد.

بانک های مرکزی بزرگ در ماه های اخیر بر میزان حمایت های خود از رونق اقتصادی افزوده اند اما تاثیر این اقدام چندان قابل ملاحظه نبوده است. بانک مرکزی آمریکا در مسیر معکوس حرکت کرده و از سیاست های حمایتی خود کاسته است.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *