نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۸:۴۷ - ۱۳۹۵/۱/۹کد خبر: ۳۵۵۳۶

در دوران بحران بازار، بهترین استراتژی چیست؟

جهان سهم _ یک توصیه کلاسیک در حوزه سرمایه گذاری وجود دارد که می گوید، در دوران حاکم شدن وحشت بر بازار، بدترین کار فروش سهام و خارج شدن از بازار است. در عوض باید صبر کرد و هیچ سهمی را نفروخت تا دوران بحران پایان یابد. اما دو محقق دانشگاه ییل می گویند این توصیه می تواند کاملا اشتباه باشد.

تیلور مویر، استاد دانشگده مدیریت دانشگاه ییل می گوید: "در یک بازار نوسانی و پر افت و خیز، ریسک های اضافی زیادی وجود دارد که سرمایه گذاران در معرض آن قرار می گیرند و اگر آنها در برابر این ریسک ها مصون نباشند اقدام درست، خروج از بازار است. این نتیجه ایست که ما با بررسی داده ها به آن دست یافته ایم."

او و یکی از اساتید حوزه مالی این دانشگاه به این نتیجه رسیده اند که برخلاف باور عمومی که در بازارهای پرنوسان و بحران زده، احتمال کسب بازده بالاتر، پذیرش ریسک بیشتر را منطقی می کند، آندسته از سرمایه گذاران که در دوران های بحرانی بازار از سرمایه گذاری اجتناب می کنند بازده بالاتری بدست می آورند.

این توصیه که در دوران بحران در بازار باقی بمانید با این فرص مطرح شده که همه عوامل کاملا در نظرگرفته شده اند اما داده ها نشان می دهند رابطه بین ریسک و بازده یک رابطه استاتیک و همواره ثابت نیست.

این دو استاد دانشگاه ییل می گویند: "ما معتقدیم در یک بازار وحشت زده، هنگامیکه بازده قابل پیش بینی نیست سرمایه گذار باید با توجه به شرایط بحرانی پدید آمده، سبد دارایی خود را تعدیل کند تا بتواند بدون صرف نظرکردن از بازده، ریسک خود را کاهش دهد."

این دو برای اثبات دیدگاه خود از نمودارهای زیر استفاده کرده اند. در این دو نمودار، تغییرات ارزش دلار وقتی به صورت ثابت سرمایه گذاری شده و تغییرات ارزش دلار در حالتی که با توجه به نوسان شدید بازار تغییراتی در نحوه سرمایه گذاری آن ایجاد شده، نشان داده شده است. مشاهده می شود که در حالت دوم میزان بازدهی بالاتر است زیرا سرمایه گذار از استراتژی تعدیل سبد دارایی با توجه به بحران پدید آمده استفاده کرده است.

نکته جالب توجه این است که استراتژی تعدیل سبد دارایی در دوران های بحرانی در بازار، صرفا برای صندوق های سرمایه گذاری و سرمایه گذاران بزرگ کارایی ندارد بلکه سرمایه گذاران عادی نیز می توانند از آن استفاده کنند و بازدهی بالاتری بدست آورند.

البته برخی تحلیلگران ایراداتی به دیدگاه این دو استاد دانشگاه ییل وارد کرده اند. برای مثال، باید به این سوال پاسخ داده شود که اگر قرار است همه فروشنده باشند چه کسی خریدار خواهد بود و آیا در دوران بحران بازار، بازدهی همواره منفی است؟

با آنکه ایراداتی مطرح شده است، این یک واقعیت است که در اکثر موارد، در بازارهای پرنوسان، بین میزان بازدهی که سرمایه گذار کسب می کند و میزان ریسکی که پذیرفته است تناسب وجود ندارد. به نظر می رسد تعدیل منطقی و هوشمندانه سبد دارایی در دوران بحران بازار، کاری عاقلانه تر از دست روی دست گذاشتن و منتظر ماندن است.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *