نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۵/۲/۱۶کد خبر: ۳۶۹۸۰

طلا و افق پیش روی بازار

جهان سهم _ قیمت طلا در سال جاری میلادی تاکنون، با بیش از ۲۰ درصد افزایش، بهترین شروع را طی سه دهه اخیر داشته و این عملکرد مثبت سبب شده توجه صندوق های سرمایه گذاری به این ..

حوزه سرمایه گذاری جلب شود. اما سوال مهمی که مطرح است این است که آیا بدون افزایش تقاضای فیزیکی برای طلا در چین و هند، این عملکرد ادامه پیدا خواهد کرد؟ در ادامه به پنج موضوع در باره وضعیت بازار طلا اشاره می کنیم.

1. بانک مرکزی آمریکا. سال گذشته معامله گران طلا با حساسیت قابل ملاحظه نظاره گر افزایش نرخ های بهره در آمریکا برای نخستین بار طی یک دهه اخیر بودند. این اقدام سبب شد به رغم افزایش تنش های ژئوپولیتیک، قیمت طلا کاهش یابد. در سال جاری میلادی شرایط عوض شده و بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده در حوزه بالا بردن نرخ های بهره با احتیاط عمل خواهد کرد زیرا شرایط اقتصاد جهان مناسب نیست.

بدین ترتیب قیمت طلا حمایت شده است. اما کارشناسان بازار طلا معتقدند حتی اگر بانک مرکزی آمریکا امسال دو یا سه بار نرخ های بهره را بالا ببرد، آنچه بر قیمت ها موثر خواهد بود نرخ های واقعی بهره است. این بدان معناست که به باور این تحلیلگران، حتی اگر نرخ های بهره بالا برده شود اما نرخ تورم رشد کند، نرخ واقعی ممکن است پایین و حتی منفی باشد بنابراین دلیلی برای آنکه قیمت طلا نتواند رشد کند وجود ندارد. بویژه با توجه به میزان بالای دارایی ها با بازده منفی و نگرانی ها در باره وضعیت بازارهای مالی پس از افزایش نرخ های بهره، طلا جذابیت خود را از دست نخواهد داد.

2. دلار. ارزش دلار امسال در برابر اکثر ارزهای معتبر کاهش یافته است. ارزش دلار در ماه نوامبر سال پیش به بالاترین میزان در 8 ماه اخیر رسیده بود. کاهش ارزش دلار عاملی برای رشد قیمت طلاست. طلا همچنین تحت تاثیر تلاش بانک های مرکزی بزرگ برای حمایت از رونق اقتصاد قرار دارد و از این تلاش ها حمایت می شود.

در ماه ژانویه بانک مرکزی ژاپن برای نخستین بار از نرخ های منفی بهره استفاده کرد. اکنون در منطقه یورو، دانمارک و سوییس هم این نوع نرخ های مشاهده می شود. تحلیلگران معتقدند اعتماد به توانایی بانک های مرکزی در کمک به رونق اقتصاد و کنترل عرضه پول در حال کاهش است و طلا شکلی از پول است بنابراین رقیبی برای پول ها محسوب می شود. هنگامیکه اعتماد به پول بانک مرکزی کمتر می شود جذابیت طلا افزایش می یابد.

3. تقاضای سرمایه گذاری. افزایش دارایی های طلای صندوق های سرمایه گذاری امسال سریع ترین رشد را از سال 2009 تاکنون داشته است. البته در هفته های اخیر از این سرعت کاسته شده است. یکی از تحلیلگران بانک استاندارد چارترد می گوید، عامل اصلی تعیین کننده در قیمت طلا این است که آیا افزایش علاقه سرمایه گذاران به طلا که در سال جاری تاکنون مشاهده شده است، ادامه پیدا خواهد کرد یا نه. تقاضا برای سرمایه گذاری پیشتر قدرتمند بوده اما آیا ادامه می یابد؟ یکی از عوامل حمایت این است که دارایی طلای صندوق های ETF هنوز 30 درصد پایین تر از اوج خود در دسامبر سال 2012 است. و این بدان معناست که قیمت ها می توانند بالای 1200 دلار در هر اونس باقی بمانند.

البته برخی تحلیلگران معتقدند با نزدیک شدن به ماه ژوئن یعنی زمانیکه پیش بینی می شود بانک مرکزی آمریکا نرخ های بهره را بالا خواهد برد، از دارایی طلای این صندوق ها کاسته می شود. یکی از تحلیلگران گروه بانکی مک کواری می گوید، افق کوتاه مدت طلا مثبت نیست زیرا انتظار می رود تقاضا برای سرمایه گذاری به دلیل پیش بینی افزایش نرخ های بهره در آمریکا کمتر شود.

4. چین و هند. چین در رشد سال جاری قیمت طلا نقشی نداشته است. طی چند ماه اخیر سرمایه گذاران چینی میلیاردها یوان در بازار آتی فولاد، سنگ آهن و دیگر مواد خام سرمایه گذاری کرده اند اما بازار معاملات آتی طلای شانگهای رونق خاصی نداشته و قیمت طلا در آن نسبت به قیمت های جهانی پایین تر بوده است.

بنا به داده های موسسه تامسون رویترز، در سه ماهه نخست سال جاری میلادی میزان خرید طلا و جواهر در چین 27.3 درصد کاهش یافته است و به همین دلیل خرید جهانی طلا به پایین ترین میزان از سه ماهه نخست سال 2009 رسیده است. تحلیلگران معتقدند یک عامل حجم پایین معاملات طلا در آسیا قیمت بالای طلا بوده است یعنی سرمایه گذاران منتظر کاهش قیمت ها بوده اند و وارد بازار نشده اند. اگر قیمت طلا برای مدتی دیگر بالا باقی بماند این سرمایه گذاران وارد بازار خواهند شد و این به رشد قیمت ها کمک خواهد کرد.

5. احتمال خروج انگلستان از اتحادیه اروپا. اگر ماه آینده انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شود قیمت طلا حمایت می شود. تحلیلگران اچ اس بی سی می گویند، در صورت بحرانی شدن وضعیت، طلا و فرانک سوییس جذاب خواهند شد و بخشی از پول هایی که اکنون در یورو و پوند سرمایه گذاری شده به سمت این دو بازار حرکت خواهد کرد.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *