نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۸:۲۶ - ۱۳۹۵/۲/۲۹کد خبر: ۳۷۱۳۴

رازهای موفقیت از زبان مدیر شرکت آمازون

جهان سهم _ شرکت آمازون که اکنون ارزش بازار آن نزدیک به ۳۵۰ میلیارد دلار است، در مسیر تبدیل شدن به یک شرکت سه هزار میلیارد دلاری حرکت می کند و انتظار می رود در یک دهه آینده به این رقم برسد. نخستین گزارش عملکرد سالانه شرکت آمازون به عنوان یک شرکت بورسی، در سال ۱۹۹۸ منتشر شد. از آن سال تا ماه می امسال که گزارش ..

جدید سالانه این شرکت منتشر شده، جف بزوس، بنیانگذار و مدیر این شرکت، همواره بر مبنای سه اصل فعالیت کرده است: فرهنگ سازی کنید، ریسک پذیر باشید و بلندمدت فکر کند.

در ادامه به پنج پند تجاری جف بزوس اشاره می کنیم. این پنج پند که به "راه آمازون" (Amazon Way) مشهور است، جنجال هایی پدید آورده است اما برای هر شرکت کوچک یا بزرگ کاربرد دارد.

1. به مشتری ها فکر کنید نه به رقیب. بزوس به روشنی بیان می کند که شرکت های فعال در حوزه فناوری بیش از حد به رفتار و اعمال رقبای خود توجه نشان می دهند: آنها منتظر می مانند تا شرکت رقیب محصول یا خدمتی جدید را معرفی کند آنگاه تلاش می کنند یک پله بالاتر از رقیب قرار بگیرند. اما آمازون به جای این کار، با گوش دادن به مشتری ها کسب و کار AWS یا خدمات وب آمازون را راه اندازی کرد.

اکنون این بخش از کسب و کار آمازون 10 میلیارد دلار می ارزد. این سرویس، مشکلات موجود در حوزه میزبانی اپلیکیشن های بسیار گران و محصولات منبع باز را که به راحتی نمی توانستند شرکت های بزرگ و به سرعت در حال رشد را پشتیبانی کنند، حل کرده است.

بسیاری از شرکت های فعال در حوزه فناوری، رقیب محور هستند. آنها به آنچه دیگر شرکت ها انجام می دهند توجه می کنند و سپس تلاش می کنند به سرعت از رقیب جلو بزنند.

2. برای تبدیل شدن به پیشرو بازار، ریسک پذیر باشید. شرکت آمازون پس از سه بار تلاش سخت توانست به جایگاه برتر بازار در حوزه فروش و تامین نیازهای مشتری ها برسد. در ابتدا برنامه مزایده آمازون امتحان شد. این برنامه چیزی شبیه مدلی بود که شرکت eBay آن را دنبال کرده بود. آن برنامه به برنامه زدشاپ تغییر کرد و در نهایت "محیط بازار آمازون" متولد شد که اکنون نیمی از آنچه در سایت آمازون دات کام فروخته می شود را تشکیل می دهد.

بزوس در نخستین نامه سالانه خود در سال 1998 می نویسد: "شکست و اختراع دوقلوهای جدایی ناپذیر هستند. برای اختراع باید تجربه کنید و اگر از پیش بدانید طرحی موفق می شود این دیگر یک تجربه نیست."

بدین ترتیب باید در حوزه سرمایه گذاری، شجاعانه تصمیم گیری کنید. حتی اگر شکست بخورید پندی برای برنامه بعدی فرا گرفته اید.

3. کاری کنید کارمندان احساس مالکیت کنند. زمانی که بزوز نخستین نامه سالانه خود را نوشت شرکت آمازون 614 کارمند داشت. سال قبل از آن این تعداد 158 نفر بود. و اکنون تعداد کارمندان آمازون به 230 هزار نفر رسیده است.

بزوس در نامه سال 1997 خود نوشت: "ما پیوسته بر استخدام و حفظ کارکنان توانمند و هوشمند تمرکز می کنیم و به جای پول نقد، به آنها سهام پاداش می دهیم. ما معتقدیم موفقیت مان تااندازه زیادی حاصل توانایی مان در جذب و حفظ کارکنان با انگیزه است. هر یک از آنها باید فکر کند یکی از مالکان شرکت است و بر همین مبنا فعالیت کند."

به کارمندان باید سهمی از موفقیت شرکت داده شود، خواه سهام، خواه شود شرکت یا پاداش حاصل از موفقیت طرح ها و برنامه های جدید.

4. فرهنگی مناسب برای شرکت ایجاد کنید. فرهنگ حاکم بر شرکت آمازون بر تمرکز بر هزینه پایین استوار است زیرا حاشیه سود فعالیت های آمازون اندک است. بزوس در نامه سال 2015 خود نوشت: "ما هرگز ادعا نمی کنیم این رویکرد بهترین رویکرد است. این صرفا رویکرد ماست. طی دو دهه اخیر گروهی بزرگ از افراد همفکر گردهم آورده ایم، کسانی که معتقدند رویکرد ما انرژی بخش و معنا دار است."

هیچ مجموعه واحدی از اهداف که برای تمام شرکت ها قابل تعریف و موثر باشد وجود ندارد. نکته مهم یافتن مهمترین اهداف، دنبال کردن آنها و مطمئن بودن از قبول آن از سوی تمامی کارکنان و مدیران شرکت است.

5. کارکنان را توانمند کنید تا از بروکراسی اجتناب شود. بزوس می گوید دو نوع تصمیم وجود دارد: نقاط غیرقابل بازگشت که او آن را "تصمیم های نوع یک" می نامد و باید از سوی مدیران ارشد اتخاذ شوند. "تصمیم های نوع دو" تصمیم های قابل بازگشت هستند که می تواند از سوی هر فرد در ارکان سازمان اتخاذ می شود و اگر غلط از آب درآمد می توان آن را حذف کرد.

تصمیم های نوع دو می تواند و باید از سوی افراد و گروه های کوچک اتخاذ شود. همزمان با بزرگ تر شدن سازمان ها، این تمایل وحود دارد که در اکثر تصمیم ها از فرایند تصمیم گیری نوع یک استفاده شود اما این درست نیست زیرا نتیجه آن، رکود و ریسک گریزی است. مبازره با این تمایل، به آمازون امکان داد رشد کند و وارد حوزه هایی از فعالیت شود که چندان تناسبی با فعالیت های اصلی آن نداشت.

برای حفظ روحیه نوآوری سازمان، قدرت را به سطوح پایین سازمان تقویض کنید.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *