نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۵/۳/۳کد خبر: ۳۷۱۹۲

قیمت نفت به ۲۵ دلار در هر بشکه کاهش می یابد؟

اقتصاد عربستان در آستانه بحران است

جهان سهم _ کاهش قیمت نفت برای تولیدکنندگان این ماده خام یک فاجعه بزرگ بوده است. بویژه کشورهایی که بیشترین وابستگی را به درآمدهای نفتی داشته اند لطمات بزرگ تری دیده اند. در این میان وضعیت عربستان که بزرگ ترین صادرکننده نفت ..

در جهان است به شدت وخیم شده است. در واقع اقتصاد این کشور به دلیل اوضاع بد بازار نفت در آستانه بحران قرار دارد.

عربستان در معرض کاهش شدید نقدینگی قرار دارد زیرا سرمایه ها به سرعت در حال خروج از این کشور است و میزان عرضه پول کاهش یافته است. همچنین نظام بانکی دچار بحران شده است. نرخ های سه ماهه بین بانکی در ریاض به ناگهان شروع به افزایش کرده و اکنون به بالاترین میزان از سال 2008 رسیده است. بر حجم بدهی های دولت به پیمانکاران افزوده شد و شرکت های بزرگ در حال اخراج نیروی کار خود هستند.

تحلیلگران بخش ارزها در بانک سوسیته جنرال به سرمایه گذاران هشدار داده اند در سرمایه گذاری در ریال عربستان دقت کنند زیرا عربستان به زودی وادار می شود وابستگی ریال به دلار آمریکا را قطع کند و این امر جدالی سخت بر سر حفظ سهم عربستان در بازار جهانی نفت براه خواهد انداخت.

فرانسیسکو بلانش از تحلیلگران بانک مریل لینچ می گوید، قطع ارتباط ریال عربستان با دلار آمریکا بدترین رویداد امسال برای عربستان است و می تواند به سقوط قیمت نفت به 25 دلار در هر بشکه منجر شود. ذخایر ارزی عربستان همچنان درحال کاهش است و این درحالیستکه دولت در مسیر فروش اوراق قرضه قرار دارد تا از کسری بودجه خود بکاهد. در حال خاضر هر ماه 10 میلیارد دلار از ذخایر ارزی عربستان کاسته می شود.

باقیمانده ذخایر ارزی عربستان که 582 میلیارد دلار است از لحاظ تئوری بالاست البته اگر این ذخایر وافعا نقد باشد اما فعلا میزان ذخایر مهم نیست. مشکل اصلی بانک مرکزی عربستان این است که کاهش ذخایر ارزی بطور خودکار سبب کاهش نقدینگی و فشار بر سیاست های پولی می شود.

سپرده های بانکی و عرضه پول M2 نیز درحال کاهش است. فروش اوراق قرضه به خریداران داخلی نیز کمکی نمی کند زیرا سبب خروج نقدینگی از بورس این کشور می شود و از نقدینگی می کاهد به همین دلیل دولت عربستان در مسیر فروش اوراق قرضه به خریداران خارجی است.

اگرچه قیمت نفت طی سه ماه اخیر بیش از 80 درصد افزایش یافته و به مرز 50 دلار در هر بشکه رسیده است اما این افزایش برای جبران کسری بودجه دولت عربستان کافی نیست.

رشد قیمت نفت روندی شکننده است زیرا افزایش نرخ های بهره در آمریکا به افزایش ارزش دلار و فشار بر قیمت نفت منجر خواهد شد و نیز کانادا در آینده نزدیک تولید نفت خود را به سطح قبلی افزایش خواهد داد. تحلیلگران بانک بی ان پی پاریباس می گویند: "ما معتقدیم رشد قیمت نفت بیش از حد سریع و قابل ملاحظه بوده است. بازار نفت همچنان با میزان بالای مازاد عرضه و ذخیره بالا مواجه است و اختلال هایی که در روزهای اخیر در عرضه مشاهده شده از میان خواهد رفت."

رییس شرکت شل هفته پیش در جمع نمایندگان مجلس فرانسه گفت، "قیمت ها با همان سرعتی که رشد کردند ممکن است کاهش پیدا کنند. توازن بین عرضه و تقاضا برای نفت اواخر سال جاری میلادی تحقق می یابد. کاهش سرمایه گذاری ها در بخش نفت و گاز به 400 میلیارد دلار – از 700 میلیارد دلار در سال 2014 – به کسری 5 میلیون بشکه در روز عرضه در سال 2020 منجر می شود که سبب افزایش قیمت نفت می شود اما ابتدا باید مازاد عرضه از میان برود."

در حال حاضر اختلال در عرضه نفت از کانادا و نیجریه سبب افول عرضه به میزان 2 میلیون بشکه در روز شده و توازن را به بازار نفت بازگردانده است اما شرایط کنونی پایدار نیست و کانادا تا چند روز دیگر تولید نفت خود را بالا خواهد برد.

بدین ترتیب رشد قیمت نفت پایا نخواهد بود و وضعیت مالی عربستان همچنان تحت فشار قرار خواهد داشت.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

 

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *