نظرسنجی
با توجه به کاهش رقم شاخص بورس در ماه های اخیر از این پس تغییرات شاخص چگونه خواهد بود


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۵/۳/۱۵کد خبر: ۳۷۳۱۱

اگر عملکرد تیم فروش خوب نیست چه باید کرد؟

جهان سهم _ شرکت ها برای جذب مشتری های جدید، ادامه حیات و رشد، به عملکرد تیم های فروش متکی هستند. در بسیاری از تیم های فروش، یک یا چند عضو عملکرد مورد نظر را ندارند و این عاملی برای ناکامی شرکت است. با آنکه طبیعی است یک عضو تیم فروش مدتی عملکرد ضعیف داشه باشد اما اگر آمار و ارقام فروش برای مدتی ..

طولانی رضایت بخش نیست زمان آن فرارسیده که تحقیقاتی برای کشف علل این وضعیت آغاز شود. اگر شرکت شما با مشکل ضعف فروش مواجه است باید اقداماتی انجام دهید که می تواند عملکرد تیم فروش را بالا ببرد. با نگاه به شش اشتباه شایعی که در ادامه به آنها اشاره شده می توانید تشخیص دهید چه کارهایی برای ایجاد انگیزه در کارکنان و گرفتن نتیجه بهتر باید انجام شود.

1. فقدان مهارت های لازم. خیلی عجیب به نظر می رسد کسی متقاضی گرفتن شغلی در بخش فروش شود بدون آنکه مهارت های لازم را داشته باشد و از آن عجیب تر، استخدام شدن چنین فردی در این بخش است اما واقعیت این است که هر روز چنین استخدام هایی صورت می گیرد. حتی متخصصان فروش که تجربه لازم را دارند گاه از جاذبه کافی برای جلب مشتری برخوردار نیستند. گاه قرار دادن این افراد در کنار افرادی که توانایی های طبیعی و ذاتی برای فروش دارند کمک می کند اما بسیار ضروری است به سرعت آندسته از اعضاء تیم را که بجای جذب مشتری ها سبب دفع آنها می شود شناسایی کنید. یک کارمند بد می تواند لطمه ای بزرگ به شهرت شرکت شما وارد کند.

2. نداشتن اطلاعات در حوزه فناوری. در بسیاری از مواقع، اعضاء تیم فروش با آنکه در حوزه فعالیت های مرتبط با فروش تجربه و دانش کافی دارند در حوزه استفاده از فناوری متبحر نیستند. متاسفانه امروزه از تیم های فروش خواسته می شود از نرم افزارهای پیچیده برای تبلیغ و فروش و مدیریت مشتری استفاده کنند. ضروری است شرکت ها اعضاء تیم فروش را با نرم افزارهای مرتبط با کارشان آموزش دهند. اگر محصولی که شرکت تولید می کند شامل فناوری است کارمندان باید در این باره بطور کامل آموزش ببینند.

3. فقدان پیگیری. به نتیجه رسیدن با یک تماس تلفنی یا یک ملاقات، بیشترین به افسانه شبیه است تا واقعیت. تحقیقات نشان می دهد رسیدن به نتیجه در فرایند فروش بطور متوسط پس از چهار بار تماس یا ملاقات با مشتری بالقوه انجام می شود. هنگام تعیین هدف و استاندارد برای تیم فروش به این واقعیت توجه داشته باشید. وقتی شما از اعضاء تیم فروش می خواهید هر ماه با تعداد مشخصی مشتری بالقوه ملاقات کند ممکن است آنها دیگر فرصت ملاقات های بعدی و پیگیری را که به فروش منجر می شود نداشته باشند.

4. اتخاذ رویکرد اشتباه. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که متخصصان فروش مرتکب می شوند تمرکز بر فروش به جای تمرکز بر منفعتی است که مشتری از خرید محصول کسب می کند. کارشناسان می گویند بهترین فروشنده ها حلال مشکلات هستند. آنها مشکلات مشتری را شناسایی کرده و بطور مشخص به او می گویند که چطور محصول ارائه شده می تواند این مشکلات را حل کند.

شرکت ها از طریق شناسایی مشکلات عمومی مشتری های بالقوه که محصولات شرکت  می تواند آن را حل کند می توانند به اعضاء تیم فروش در گرفتن نتیجه بهتر کمک کنند.

5. عملکرد ضعیف محصول. ممکن است اعضاء تیم فروش بطور مستقیم درگیر ساخت و توزیع محصول نباشند اما این روند می تواند بر فروش شرکت تاثیر مستقیم داشته باشد. با گذشت زمان اعضاء تیم فروش از تماس های مشتری هایی که محصول را خریداری کرده اند و از آن یا خدمات پس از فروش راضی نیستند به ستوه می آیند. اگر محصول دچار نقص باشد یا تیم خدمات پس از فروش به وظایف خود درست عمل نکنند روحیه تیم فروش تضعیف می شود.

ترتیبی دهید تا محصولات شرکت بی نقص باشند و تیم خدمات پس از فروش به وظایف خود به خوبی عمل کند. در این حالت عملکرد تیم فروش بهتر خواهد شد زیرا آنها به محصولی که می فروشند اطمینان دارند.

6. فقدان هماهنگی بین تیم های مختلف. تیم فروش بخش از شرکت است و عملکرد دیگر بخش ها بر آن تاثیر می گذارد. مدیران شرکت باید ترتیبی دهند تا هر یک از بخش های شرکت از بالا تا پایین به وظایف خود درست عمل کنند، بازخوردها از بخش ها گرفته شود و همواره در مسیر ارتقاء سطح عملکرد همه بخش ها حرکت شود. تنها در این حالت است که تیم فروش می تواند در محیطی که استانداردهای لازم را دارد فعالیت کند.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *