نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۳/۳۱کد خبر: ۳۸۴۶۱

شمارش معکوس برای برگزار همه پرسی در انگلستان

جهان در آستانه زلزله اقتصادی و سیاسی قرار دارد؟

جهان سهم _ احتمالا قدرتمندترین استدلال برای باقی ماندن انگلستان در اتحادیه اروپا این است که اگر این کشور از اتحادیه اروپا خارج شود ریسک هایی پدید خواهد آمد که هیچکس قادر به کنترل و مقابله با آن نیست. البته بسیاری از تحلیلگران معتقدند ..

اوضاع در صورت خروج انگلستان از این اتحادیه تا این اندازه وخیم نخواهد شد. حتی طرفداران این امر می گویند خروج انگلستان از اتحادیه اروپا منافعی هم برای اروپا در بر دارد. تمام تحقیقات اقتصادی که به هزینه های احتمال این رویداد توجه کرده اند بر این فرص استوار هستند که خروج انگلستان از اتحادیه اروپا تاثیری بر ثبات اروپا نخواهد داشت، گویی تمام آنچه اتفاق خواهد افتاد قطع ارتباط انگلستان با بروکسل است نه به خطر افتادن ارتباط های این کشور با 28 عضو اتحادیه اروپا.

در واقع در تمام تحقیقات انجام شده ثبات اروپا فرض قرار گرفته است. اما واقعیت این نیست. نشانه های رو به رشدی نمایان شده که ثابت می کند خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، نیروهای سیاسی و اقتصادی را در اروپا و جهان آزاد خواهد کرد که کنترل آن بسیار دشوار است.

برای مثال، اگر انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شود هرگاه بخواهد می تواند اهداف خود در اروپا را بطور یکجانبه و نه در چارچوب پیمان های اروپایی پیش ببرد. در این حالت، دیگر اعضاء اتحادیه اروپا در باره پایبندی خود به ساختارهای اروپایی دچار تردید خواهند شد. در نظرسنجی اخیر مشخص شد در سرتاسر اروپا نارضایتی های رو به رشد وجود دارد و اکثر شهروندان اتحادیه اروپا معتقدند خروج انگلستان از اتحادیه اروپا زیانبار خواهد بود.

نظرسنجی ها همچنین نشان می دهند مردم دانمارک، سوئد، هلند و حتی فرانسه بطور روزافزون خواستار برگزار چنین همه پرسی هایی در کشورشان هستند.

بویژه کشورهای اروپای مرکزی و شرقی نسبت به تنش های سیاسی حاصل از خروج احتمالی انگلستان از اتحادیه اروپا آسیب پذیر هستند. طرفداران خروج انگلستان از اتحادیه اروپا از پیش بر ساختارهای سیاسی این منطقه تاثیر داشته اند. احزاب ملی گرا برای پیروزی در انتخابات به هراس مردم از سلطه آلمان بر اتحادیه اروپا حساب کرده اند.

در نشست اقتصادی اخیر در پراگ، نخست وزیران لهستان و مجارستان هشدار داده اند که اگر انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شود خواستار تغییرات بزرگ در رویه های عملی در اتحادیه اروپا خواهند شد و این به معنای تشدید اختلاف نظرهاست.

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا تبعات اقتصادی بزرگی خواهد داشت. اختلال در مبادلات تجاری انگلستان و اعضاء اتحادیه اروپا در صورت تحقق این خروج سبب می شود نرخ رشد اقتصاد منطقه یورو کاهش یابد و بحران هایی در بازارهای مالی رخ دهد. از سوی دیگر ارزش پوند کاهش و ارزش یورو افزایش خواهد یافت و این به کاهش رقابت پذیری اقتصادهای این منطقه منجر می شود. به احتمال زیاد برنامه افزایش نرخ های بهره در آمریکا برای مدتی طولانی تر به تعویق خواهد افتاد.

هراس از تبعات خروج انگلستان از اتحادیه اروپا همچنین سبب می شود خانوارها و شرکت ها کمتر مصرف و سرمایه گذاری کنند و این به معنای کاهش نرخ رشد اقتصادی است.

در چنین شرایطی، توانایی بانک های مرکزی اروپا برای مقابله با تبعات اقتصادی و مالی خروج انگلستان از اتحادیه اروپا محدود است. این نهاد تاکنون از اکثر ابزارهای رونق بخشیدن به اقتصاد منطقه یورو استفاده کرده است. اگر سوالاتی درباره سلامت مالی بانک ها و تاثیرگذاری اقدامات حمایتی بانک مرکزی اروپا مطرح شود دولت های اروپایی با شرایط دشواری مواجه خواهند شد.

در خود انگلستان نیز وضعیت اقتصادی و سیاسی بدتر می شود. نتیجه همه پرسی روز پنجشنبه هر چه باشد التهاب سیاسی در این کشور افزایش یافته و کنترل آن دشوار است. در حوزه اقتصاد، طرفداران خروج انگلستان از اتحادیه اروپا وعده هایی داده اند که قادر به انجام آن ها نیستند. در واقع خروج انگلستان از اتحادیه اروپا یک تحول انقلاب گونه است و بر تمامی نهادهای قدرتمند این کشور از جمله بانک مرکزی، وزارت دارایی، پارلمان و شرکت ها تاثیر خواهد داشت.

نتیجه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، خروج سرمایه ها به سمت بازارهای امن، اقدامات احتیاطی بانک های مرکزی و سردرگمی و هراس سرمایه گذاران در بازارهای مختلف است.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *