نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۴/۲کد خبر: ۳۸۵۰۲

چرا افق سه ساله بازار نفت مثبت است؟

جهان سهم _ چند ماه پیش سوال فعالان بازار نفت این بود که قیمت نفت تا چه حد کاهش خواهد یافت اما اکنون تحلیلگران پیش بینی های خود از قیمت نفت در سه سال آینده را ..

بالا برده اند. البته درباره میزان افزایش قیمت ها اختلاف نظرهایی وجود دارد. بسیاری از نهادهای تحلیلگر معتقدند قیمت نفت در سه سال آینده به سمت 80 دلار حرکت خواهد کرد اما یکی از شرکت ها پیش بینی کرده سیکل بازار نفت در سال آینده به اوج خود می رسد و از آن به بعد قیمت ها کاهش می یابد.

شرکت ریموند جیمز پیش بینی کرده قیمت نفت آمریکا سال آینده میلادی به 80 دلار در هر بشکه خواهد رسید. برای سال 2018 و 2019 قیمت ها به ترتیب 75 دلار و 70 دلار خواهد بود. ابتدای سال جاری میلادی این نهاد پیش بینی کرده بود امسال قیمت نفت به 70 دلار در هر بشکه خواهد رسید. از آن زمان تاکنون قیمت نفت با 85 درصد افزایش، از 26 دلار به 51 دلار رسیده است.

بانک مورگان استنلی در گزارش جدید خود پیش بینی کرده سال آینده قیمت نفت به 51 دلار خواهد رسید و تا سال 2019 نباید انتظار داشت قیمت ها به 77 دلار در هر بشکه برسد.

شرکت پایپر جفری سیمونز اینترنشنال پیش بینی کرده سال آینده میلادی و سال 2018 قیمت نفت به ترتیب 60 دلار و 70 دلار در هر بشکه خواهد بود.

حال این سوال مطرح است که استدلال ریموند جیمز برای دیدگاه خوشبینانه ای که درباره افق قیمت نفت دارد چیست؟

از دید تحلیلگران این نهاد، کاهش عرضه، رشد تقاضا و کاهش بیش از انتظار ذخیره جهانی نفت عواملی هستند که زمینه رشد قابل ملاحظه قیمت نفت را فراهم خواهند کرد. به باور آنها، سال آینده عرضه جهانی نفت حدود 96 میلیون بشکه در روز خواهد بود. این رقم 800 هزار بشکه پایین تر از پیش بینی قبلی است.

برخی تحلیلگران معتقدند اختلال در عرضه نفت نیجریه، ونزوئلا و لیبی و نیز ثابت ماندن ظرفیت تولید شرکت های نفتی سبب رشد قیمت ها خواهد شد.

کاهش عرضه در سه جبهه به پیش بینی افزایش قیمت ها منجر شده است. سرمایه گذاری های نفتی در چین و کلمبیا کاهش یافته و حفاری ها در آنگولا بی نتیجه بوده در نتیجه میزان عرضه کاهش خواهد یافت. هفته پیش شرکت وود مک کینزی اعلام کرد از سال 2014 که قیمت نفت به شدت کاهش یافته سرمایه گذاری های نفتی هزار میلیارد دلار کاهش یافته است.

عامل دوم پیش بینی رشد قابل ملاحظه قیمت نفت، اختلال های غیرمنتظره در عرضه نفت نیجریه، ونزوئلا، لیبی و کاناداست که مشخص نیست چه زمانی رفع خواهد شد. از سوی دیگر مشکلاتی وجود دارد که سبب می شود حتی اگر قیمت ها رشد کنند تولیدکنندگان آمریکایی نتوانند بر تولید خود به میزانی قابل ملاحظه بیافزایند.

واقعیت این است که در قیمت کنونی نفت، یعنی 50 دلار، میزان عرضه نفت ثابت باقی نخواهد ماند بلکه کاهش می یابد. برای کاهش نیافتن عرضه باید قیمت ها به 55.6 دلار در هر بشکه برسد. برای افزایش عرضه لازم است قیمت نفت به رقم 70 دلار افزایش یابد.

با آنکه بانک مورگان استنلی و پایپر جفری به اندازه ریموند جیمز نسبت به افق بازار نفت خوشبین نیستند اما معتقدند قیمت ها مسیر صعودی خواهد داشت. در زیر نمودار قیمت های پیش بینی شده در سال های 2017، 2018 و 2019 از سوی این موسسات نشان داده شده است:

2017

2018

2019

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *