نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۴/۱۱کد خبر: ۳۸۵۸۳

چند واژه جادویی برای متقاعد کردن دیگران (بخش نخست)

جهان سهم _ واژه هایی که در طول روز در گفتگوهایمان استفاده می کنیم تاثیری بزرگ بر مخاطبان دارند چه این واژه ها در یک مکالمه مودبانه در یک فروشگاه استفاده شوند چه در یک نشست رسمی برای انعقاد قراردادی بزرگ. در شرایط و موقعیت های ..

مختلف لازم است از واژه ها و لحن های مختلف استفاده شود اما برخی واژه ها هستند که صرف نظر از موقعیت یا شرایط، تاثیر بالایی بر مخاطب دارند و احتمال پذیرش درخواست شما را بیشتر می کنند. بنابراین بار بعد که تلاش می کنید آنچه می خواهید بدست آورید _ افزایش حقوق، ارتقاء شغلی و .._ از این واژه ها استفاده کنید.

1. زیرا. این واژه برای بیان دلیل ارائه درخواست استفاده می شود و به کمک آن شما انگیزه شخصی تان را برای تقاضایی که دارید بیان می کنید. رابرت سیالدینی در کتاب خود با عنوان "نفوذ" استفاده از واژه زیرا را عاملی برای افزایش احتمال پذیرش درخواست ها توصیف کرده است زیرا وقتی همراه با درخواست، علل آن توضیح داده می شود تاثیر آن بسیار بیشتر می شود.

در یک موردکاوی مشخص شد هنگامیکه از جمله زیرا در بیان یک درخواست استفاده می شود شانس پذیرش درخواست بسیار بیشتر می شود حتی اگر دلیلی که بیان می شود غیرمنطقی و خنده دار باشد. در این موردکاوی هنگامیکه به افراد داخل یک صف گفته شد "ممکن است من از شما جلو بزنم زیرا لازم است زودتر به سر صف برسم" با آنکه دلیل بیان شده منطقی نیست در مقایسه با وقتی که هیچ دلیلی برای تقاضا ارائه نشد، درخواست ارائه شده بیشتر مورد پذیرش مخاطبان قرار گرفت.

2. ممنونم. یک تشکر ساده نمایش قدردانی فوری است و اگر شما مکالمه را با این عبارت شروع کنید عملا همه چیز بدرستی آغاز شده است. با گفتن "ممنونم" نشان می دهید انسان قدردانی هستید و همین امر سبب می شود دیگران بیشتر تمایل داشته باشند به شما کمک کنند. بیان جمله "از وقتی که در اختیار من قرار دادید متشکرم" در ابتدا یا پایان نشست، نقش بسیار بزرگی در موفقیت مذاکره خواهد داشت.

3. شما. در برخی درخواست ها، درخواست کننده دائما از واژه من و انگیزه های شخصی خود سخن می گوید. برای مثال می گوید: "من چنین تقاضایی دارم زیرا من به آن احتیاج دارم." این جمله بیان انگیزه های شخصی یا دلایل منطقی تقاضاست. اما باید مخاطب در مرکز محتوای گفتگو قرار گیرد. باید تلاش کنید مکالمه را از منظر مخاطب دنبال کنید.

از خود بپرسید درخواست من چه تاثیری بر او دارد؟ سپس جملات خود را بر مبنای پاسخ این سوال بیان کنید. برای مثال چیزی شبیه این، " فکر می کنم اگر این خواسته عملی شود شاهد افزایش فروش خواهید بود." بدین شکل او به گفتگو علاقمند می شود زیرا نفع خود را در پذیرش درخواست شما می بیند. این روش، مشارکت مثبت او را در پی خواهد داشت.

4. اگر. واژه اگر قدرتی بزرگ دارد زیرا به شما فرصت می دهد با بررسی نتایج احتمالی، یک وضعیت را به بنیادی ترین اجزاء آن ساده کنید. برای مثال جملات را به این شکل بیان کنید: "اگر گزینه الف انتخاب شود، هم هزینه و هم بهره وری بالا خواهد رفت و اگر گزینه ب اجرا شود هیچ تغییری پدید نخواهد آمد.

ادامه دارد ..

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *