نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۵/۵/۲کد خبر: ۳۸۸۱۳

احتمال افزایش فشار بر بازارهای مالی و مواد خام

اقتصاد جهان امسال با بحران روبه رو می شود؟

جهان سهم _ صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود به ریسک هایی که اقتصاد جهان را تهدید می کند اشاره کرده و پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصاد جهان را کاهش داده است. این نهاد معتقد است دو سناریو پیش روی اقتصاد جهان قرار دارد. در ادامه ..

به مهم ترین نکات گزارش جدید این نهاد اشاره می کنیم.

صندوق بین المللی پول در گزارش خود به ریسک حاصل از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، به عنوان عاملی مهم در کاهش نرخ رشد اقتصاد جهان اشاره کرده است. از دید این نهاد، هراس سرمایه گذاران، مصرف کنندگان و شرکت ها از تبعات خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به کاهش اعتماد و سرمایه گذاری ها منجر می شود و از نرخ رشد اقتصاد جهان می کاهد.

در گزارش جدید چشم انداز اقتصاد جهان، نرخ رشد اقتصاد جهان در سال جاری میلادی و سال آینده به ترتیب 3.1 درصد و 3.4 درصد پیش بینی شده است. این دو رقم 0.1 درصد پایین تر از پیش بینی ماه آوریل هستند.

در بخش دیگری از گزارش صندوق بین المللی پول آمده است، مجموعه ای از ریسک ها از جمله ناآرامی های سیاسی، افزایش حمایت گرایی و شدت پیدا کردن حملات تروریستی ممکن است سبب شود نرخ رشد اقتصاد جهان از ارقام پیش بینی شده پایین تر شود. از سوی دیگر به نظر می رسد بانک های مرکزی بزرگ ابزارهای لازم برای کمک به رونق اقتصادی را در اختیار ندارند و اقتصادهای نوظهور هنوز نتوانسته اند تبعات کاهش نرخ رشد اقتصاد چین را از سر بگذرانند.

جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا فشار بر نرخ رشد اقتصاد جهان را بیشتر می کند و این درحالیستکه از پیش نرخ رشد پایین بوده است.

صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی نرخ رشد اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی را با 0.2 درصد کاهش، 2.2 درصد اعلام کرده است. رشد ارزش دلار و کاهش قیمت نفت دو عامل مهم در رشد کندتر اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی هستند.

همچنین نرخ رشد اقتصاد ژاپن به دلیل افزایش ارزش ین، امسال 0.3 درصد خواهد بود. این رقم 0.2 درصد پایین تر از پیش بینی ماه آوریل است. افزایش ارزش ین که حاصل جذابیت حوزه های امن سرمایه گذاری است به کاهش نرخ رشد اقتصاد ژاپن منجر می شود. نگرانی ها در باره تبعات جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا سبب شد تقاضا برای ین بیشتر شود و ارزش این ارز رشد کند. برای سال آینده نرخ رشد اقتصاد ژاپن تنها 0.1 درصد پیش بینی شده است.

نرخ رشد اقتصاد نیجریه که بزرگ ترین اقتصاد آفریقاست در سال جاری میلادی و سال آینده از کاهش قیمت نفت لطمه بزرگی می بیند. پیش بینی شده تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری 1.8 درصد کاهش می یابد و سال آینده 1.1 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. پیش بینی شده اقتصاد روسیه و برزیل سال آینده از رکود خارج خواهد شد.

از نظر اقتصاددان های صندوق بین المللی پول، سیاستگذاران در اقتصادهای بزرگ باید اقدامات موثرتری انجام دهند و همکاری های بیشتری داشته باشند تا از شدت ضعف اقتصاد جهان کاسته شود. اگر مذاکره انگلستان و اتحادیه اروپا بر سر جدایی این کشور بیش از حد طول بکشد نرخ رشد اقتصاد جهان در سال جاری و سال آینده میلادی 2.8 درصد خواهد بود.

دو سناریو در برابر اقتصاد جهان قرار دارد: در سناریوی اول ضعف اقتصاد جهان و فشار بر بازارهای مختلف زیاد نیست اما در سناریوی دوم نرخ رشد اقتصاد جهان به شدت کاهش می یابد و فشار بر بازارها شدید خواهد بود. همه چیز به تصمیمیاتی بستگی دارد که سیاستگذاران در اقتصادهای بزرگ اتخاذ خواهند کرد. در زیر جدول ارائه شده در گزارش جدید صندوق بین المللی پول درباره نرخ رشد اقتصادهای بزرگ نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *