نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۵/۱۴کد خبر: ۳۸۹۲۳

بررسی علل نوسان شدید دلار در هفته های اخیر

این روزها چه عواملی بر دلار تاثیر دارند؟

جهان سهم _ روز گذشته ارزش دلار در برابر یورو رشد کرد و بخشی از کاهش روزهای اخیر آن جبران شد. انتشار گزارش مثبت از بازار کار آمریکا سبب شد دلار حمایت شود البته افزایش ارزش دلار دلایلی دیگر نیز داشت که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد. ارزش دلار در روزهای قبل کاهش یافته و به پایین ترین میزان در شش هفته اخیر ..

رسیده بود. دو هفته پیش ارزش دلار بیشترین رشد در یک سال و نیم اخیر را تجربه کرد اما خبرهای منفی روز جمعه از اقتصاد آمریکا سبب شد بار دیگر ارزش این ارز در مسیر کاهش قرار گیرد. در بازه زمانی یک ماه و سه ماه عملکرد دلار مثبت پیش بینی شده است. اما چه عواملی بر بازار موثر هستند؟

امروز و فردا دو گزارش از سوی وزارت کار آمریکا منتشر می شود که وضعیت بازار کار این کشور را در هفته و ماه گذشته نشان می دهد. محتوای این دو گزارش بر ارزش دلار تاثیر خواهد داشت.

در یک ماه اخیر نوسان ارزش دلار زیاد بود. ابتدای ماه قبل، پس از اعلام نتیجه همه پرسی در انگلستان، هراس سرمایه گذاران در باره تبعات خروج این کشور از اتحادیه اروپا سبب شد ارزش ین رشد کند اما از آنجا که پیش بینی شد برنامه بالا بردن نرخ های بهره در آمریکا به تعویق خواهد افتاد ارزش دلار تحت فشار قرار گرفت. همچنین ارزش یورو و پوند انگلستان کاهش یافت.

دو هفته پیش، از یک سو هراس درباره جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا کاهش یافت و از سوی دیگر خبرهای مثبت از اقتصاد آمریکا سبب رشد ارزش دلار شد. اما پایان هفته قبل گزارش وزارت بازرگانی آمریکا نشان داد نرخ رشد اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم امسال بسیار پایین تر از پیش بینی اقتصاددان ها بوده است. بدین ترتیب بار دیگر فشار بر دلار بیشتر شد.

روز گذشته در گزارش مربوط به وضعیت بازار کار آمریکا در ماه گذشته میلادی آمده بود 179 هزار فرصت شغلی در بخش خصوصی این کشور ایجاد شده است. این رقم بالاتر از پیش بینی اقتصاددان ها بود و نشان داد روند بهبود شرایط در بازار کار ادامه یافته است. بدین ترتیب دلار حمایت شد. بانک مرکزی آمریکا هشت ماه پیش نرخ های بهره را بالا برد اما در سال جاری میلادی به دلیل ضعف اقتصاد جهان این برنامه به تعویق افتاده است.

روز گذشته یک دلیل رشد ارزش دلار، کاهش ارزش ین بود. بانک مرکزی ژاپن از افزایش ارزش ین راضی نیست و به سفته بازها هشدار داده برای بالا بردن ارزش این ارز اقدام نکنند. بانک مرکزی ژاپن در نشست اخیر خود تدابیری در حمایت از رونق اقتصاد این کشور اتخاذ کرد اما این تدابیر کمتر از میزانی بود که سرمایه گذاران انتظار داشتند.

تحلیلگران معتقدند اگر محتوای گزارش های وزارت کار آمریکا مثبت باشد ارزش دلار رشد می کند اما اگر داده های این گزارش ها منفی باشد ارزش دلار در مسیر کاهش حرکت خواهد کرد. در روزهای اخیر تغییری در دیدگاه سرمایه گذاران درباره زمان افزایش نرخ های بهره در آمریکا ایجاد نشده است. آنها همچنان معتقدند اواخر سال جاری میلادی نرخ ها بالا برده می شود.

در زیر نمودار تغییرات نسبت یورو به دلار در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *