نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۰ - ۱۳۹۵/۵/۲۱کد خبر: ۳۹۰۰۲

گزارش جدید شورای جهانی طلا منتشر شد

جهان سهم _ قیمت طلا در پنج هفته اخیر که از همه پرسی در انگلستان می گذرد حدود ۸۵ دلار در هر اونس افزایش یافته است. شورای جهانی طلا در گزارش جدید خود به ..

عوامل مختلفی که بر قیمت طلا در ماه های آینده تاثیر می گذارند اشاره کرده و در مجموع دیدگاهی مثبت درباره افق بازار این فلز گرانبها ارائه کرده است.

شورای جهانی طلا در گزارش جدید خود آورده است، تقاضای سرمایه گذاری در نیمه نخست سال جاری میلادی بیشترین رشد را در سی سال اخیر داشته و سبب رشد 25 درصد قیمت طلا شده است. افزایش تقاضا برای طلا در صندوق های با پشتوانه طلا ETF عامل اصلی رشد قیمت ها و رونق بازار بوده است.

در نیمه اول امسال، این تقاضا 579 تن بوده که تقریبا برابر با کل تقاضا در سال 2009 است. در نیمه نخست امسال، کل تقاضا برای طلا 1064 تن بوده و تنها در سه ماهه دوم سرمایه گذاران 448 تن طلا خریده اند. این میزان، رشد 141 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

در سه ماهه دوم، سرمایه گذاران در واکنش به نرخ های منفی بهره و به دلیل نگرانی هایی که درباره افق اقتصاد جهان داشتند به سمت طلا حرکت کردند و از آنجا که این عوامل پایا هستند می توان گفت قیمت ها در بلندمدت حمایت می شوند. نرخ های منفی بهره و سیاست های پولی انبساطی، تحولاتی را در بازار طلا پدید آورده که موجب می شود بازار این فلز همچنان جذاب باقی بماند.

عامل دیگر، تاثیر خروج انگلستان از اتحادیه اروپاست. سرمایه گذاران و تحلیلگران اتفاق نظر دارند که این جدایی به کاهش نرخ رشد اقتصاد جهان منجر می شود و بانک های مرکزی مجبور هستند سیاست های حمایتی اتخاذ کنند.  هر دو عامل از رشد قیمت ها حمایت می کنند.

هراس سرمایه گذاران همواره موجب جذابیت طلا می شود. هنوز مشخص نیست آیا تدابیری که بانک مرکزی انگلستان در نشست هفته پیش خود برای جلوگیری از رکود در اقتصاد این کشور اتخاذ کرد تاثیر مورد نظر را خواهد داشت یا نه. از سوی دیگر اگر برنامه افزایش نرخ های بهره در آمریکا تا سال آینده میلادی به تعویق افتد کاهش یا ثبات ارزش دلار سبب رشد قیمت طلا می شود.

اما سه موئلفه دیگر بازار طلا در سه ماهه دوم امسال یعنی تقاضا در بخش جواهرآلات، خرید از سوی بانک های مرکزی و تقاضا از سوی بخش فناوری، ضعیف بوده اند. در سه ماهه دوم تقاضا برای طلا در بخش جواهرآلات با 14 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 444 تن رسیده است. همچنین تقاضای بانک های مرکزی برای طلا با 40 درصد کاهش به 76.9 تن رسیده است.

شورای جهانی طلا اعتقاد دارد رونق بازار طلا ادامه پیدا می کند زیرا عواملی که موجب آن شده اند پایا هستند. در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *