نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۵/۲۵کد خبر: ۳۹۰۶۶

بررسی افق کوتاه مدت و بلندمدت قیمت ها

فعالان بازار نفت دچار چه اشتباهی شده اند؟

جهان سهم _ قیمت نفت در دو هفته اخیر افزایش یافته و اکنون این پرسش مطرح است که آیا این روند ادامه پیدا خواهد کرد یا رشد قیمت ها حاصل هیجان و سفته بازی است و بزودی شاهد تغییر مسیر قیمت ها خواهیم بود. تحلیلگران معتقدند ..

افق تقاضا برای نفت چندان امیدبخش نیست و با توجه به تداوم ضعف در اقتصاد جهان و رشد عرضه، سرمایه گذاران در بازار نفت باید با دقت بیشتری در این بازار رفتار کنند. از دید این کارشناسان، در آینده نزدیک، وضعیت تقاضا بیش از عرضه اهمیت دارد. واقعیت این است که بازار نفت در حال نزدیک شدن به دوره تعمیر و نگهداری پالایشگاه ها در اقتصادهای توسعه یافته است و این به معنای کاهش شدید تقاضا برای نفت خام است.

از ابتدای ماه جاری میلادی تاکنون، قیمت نفت حدود 10 درصد افزایش یافته و عامل اصلی این رشد، پیش بینی ثابت شدن عرضه از سوی برخی اعضاء اوپک و تعدادی از تولیدکنندگان نفت غیرعضو این سازمان است. اعضاء اوپک ماه آینده میلادی حاشیه یک کنفرانس انرژی در الجزایر، نشست خواهند داشت و در آن درباره راه های بالا بردن قیمت ها گفتگو خواهند کرد.

احتمال دارد آنها بر سر تثبیت عرضه به توافق برسد. امروز وزیر نفت روسیه اعلام کرد با عربستان و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت مشغول گفتگو برای ایجاد ثبات در بازار است.

اما آیا تحولات روزهای اخیر در بازار نفت و رشد قیمت ها پایا خواهد بود؟ تحلیلگران معتقدند پاسخ این سوال منفی است. دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می کند ضعف در بازار نفت ادامه پیدا می کند و نباید انتظار داشت قیمت ها رشدی قابل ملاحظه داشته باشند.

نخست آنکه هفته قبل آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال آینده میلادی را کاهش داد زیرا از دید تحلیلگران این نهاد بین المللی، ضعف اقتصاد جهان ادامه خواهد یافت و شرایط اقتصادی در آمریکا و چین که بزرگ ترین مصرف کنندگان نفت هستند همچنان مبهم است.

نکته مهم دیگر این است که حصول توافق بین اوپک و تولیدکنندگان غیرعضو این سازمان بر سر تثبیت عرضه بسیار بعید است. علت آن است که برای این کشورها، حفظ سهم خود در بازار اولویت اول را دارد و تثبیت عرضه، راه را برای تولیدکنندگان دیگر برای افزایش سهم خود در بازار باز می کند.

داده های احیر نشان می دهد تعداد چاه های نفتی فعال در آمریکا و ذخیره نفت این کشور رو به افزایش است و این بدان معناست که افزایش نسبی قیمت ها، تولیدکنندگان را تشویق کرده بار دیگر فعالیت خود را از سر بگیرند. از سوی دیگر، ذخیره نفت خام و فرآورده های نفتی پیوسته در حال افزایش است. در نتیجه میزان عرضه بالاست و تا پایان سال همین شرایط حفظ خواهد شد.

در حوزه عرضه همچنین باید به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر عربستان، کویت و امارات با حداکثر ظرفیت در حال تولید نفت هستند و حتی اگر در نشست ماه آینده، بر سر تثبیت عرضه توافق شود تغییری در عرضه نفت ایجاد نمی شود زیرا قرار نیست از عرضه کاسته شود. بدین ترتیب مازاد عرضه ادامه پیدا خواهد کرد.

تحلیلگران بانک فرانسوی سوسیته جنرال می گویند، ضعف اقتصاد جهان، کاهش فصلی تقاضا، رشد کمتر از انتظار تقاضا در ماه های آینده و آغاز دوره تعمیر و نگهداری در پالایشگاه های بزرگ جهان عوامل هستند که ثابت می کنند رشد اخیر قیمت نفت منطقی نیست. در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه



» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *