نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۲:۴ - ۱۳۹۵/۵/۲۶کد خبر: ۳۹۰۷۸

موج فروش دلار تا چه وقت ادامه خواهد یافت؟

تحولات بزرگ در بازارهای ارز رخ داده است

جهان سهم _ در یک ماه اخیر ارزش دلار در برابر یورو نوسان هایی داشته اما در مجموع کاهش یافته است. نسبت یورو به دلار چهار هفته پیش ۱.۱۰۵ بود و اکنون به ۱.۱۲۵ رسیده است. ارزش دلار در برابر ین نیز افول کرده و به زیر ۱۰۰ ین رسیده است. طی هفته های اخیر تغییراتی بزرگ در شرایط بازارهای ارز رخ داده که در ادامه به آنها ..

اشاره می کنیم. امروز ارزش دلار در برابر ین به پایین ترین میزان در هفت هفته اخیر رسیده و این درحالی است که شرایط اقتصادی در ژاپن چندان امیدبخش نیست و بانک مرکزی این کشور در حال اجرای سیاست های حمایتی است و این امر بر ارزش ین فشار وارد می کند.

از سوی دیگر، ارزش دلار در برابر یورو برخلاف پیش بینی هایی که در هفته های اخیر مطرح شده کاهش یافته است. ارزش دلار در برابر ارزهای کشورهای تولیدکننده مواد خام نیز یک درصد پایین آمده است و این امر نشان می دهد بر ریسک پذیری سرمایه گذاران افزوده شده است.

عامل اصلی فشار بر ارزش دلار، کاهش احتمال بالا رفتن نرخ های بهره در آمریکا در سال جاری میلادی است. امروز عامل اصلی کاهش ارزش دلار، انتشار دیدگاه جان ویلیامز، رییس فدرال رزرو سانفرانسیسکو بود. او اعلام کرده بانک های مرکزی باید نرخ هدف برای تورم را بالا ببرند، تلاش بیشتری برای کمک به رونق اقتصادی بکنند و سیاست های حمایتی جدید اتخاذ نمایند.

این سخنان سبب شد تحلیلگران و سرمایه گذاران به این نتیجه برسند که نرخ های بهره در آمریکا در ماه های آینده بالا برده نخواهد شد. بدین ترتیب موج فروش دلار به راه افتاده است. فردا گزارش نشست ماه پیش کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا منتشر می شود و محتوای آن بر ارزش دلار تاثیری بزرگ خواهد داشت زیرا مشخص می شود دیدگاه اعضاء این کمیته درباره وضعیت اقتصادی و زمان مناسب برای بالا بردن نرخ های بهره چیست.

یک ماه و نیم پیش] یعنی پس از اعلام نتیجه همه پرسی در انگلستان، ارزش یورو و پوند به شدت کاهش یافته زیرا از یک سو پیش بینی شد لطماتی به اقتصاد اروپا وارد می شود و از سوی دیگر انتظار می رفت بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلستان تدابیر جدید حمایتی اتخاذ کنند. این عاملی برای فشار بر یورو و پوند است.

اما در نشست بانک مرکزی اروپا تغییری در سیاست های حمایتی این نهاد داده نشد و ماریو دراگی رییس بانک مرکزی اروپا تلاش کرد تاثیر خروج انگلستان از اتحادیه اروپا را اندک جلوه دهد. همچنین داده های روزهای اخیر از اقتصاد انگلستان خیلی نگران کننده نبوده اند. بدین ترتیب احتمال اجرای سیاست های حمایتی جدید از سوی این دو بانک که سبب کاهش ارزش یورو و پوند می شود کم شده است.

همانطور که مشاهده می شود ترکیبی از دو عامل، یعنی تعویق در افزایش نرخ های بهره در آمریکا و خبرهای نه چندان منفی از اقتصاد منطقه یورو و انگلستان سبب شده ارزش دلار در برابر یورو و پوند در مسیر کاهش حرکت کند.

البته هنوز هم برخی تحلیلگران می گویند ممکن است بانک مرکزی آمریکا اواخر امسال نرخ های بهره را بالا ببرد یعنی اگر داده های اقتصادی از این کشور مثبت باشد و اوضاع کلی اقتصاد جهان وخیم نباشد، سیاست های حمایتی محدود می شود.

در زیر نمودار تغییرات نسبت یورو به دلار در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *