نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۶/۲کد خبر: ۳۹۱۶۴

پرداخت ها هر روز آسان تر خواهند شد

حرکت سنگاپور به سمت حذف پول نقد

جهان سهم _ سنگاپور قصد دارد سیستم پرداخت شبیه سیستم پیم (Paym) انگلستان راه اندازی کند که مصرف کنندگان بتوانند با استفاده از آن، صرفا با بهره گیری از شماره تلفن همراه دریافت کننده، پول برای او ارسال کنند. این بخشی از برنامه های سنگاپور برای حذف پول نقد است. در سال ۲۰۱۴ سنگاپور یکی از نخستین کشورهایی بود که ..

سیستم انتقال وجه بین بانکی را که فست (Fast) نام داشت راه اندازی کرد. اما در حال حاضر پول نقد در گردش در این کشور 8.8 درصد تولید ناخالص داخلی آن است در حالیکه در استرالیا و سوئد این نسبت به ترتیب 4.4 درصد و 2.12 درصد است. در سال 2014 تعداد چک های صادر شده در سنگاپور به ازاء هر شهروند 13 عدد بود در حالیکه در استرالیا این رقم هفت بود و در سوئد عملا هیچ چکی صادر نشد.

بنا بر تحقیق اداره امور پولی سنگاپور، هزینه اجتماعی این وابستگی شدید به پول نقد و چک، حدود 0.5 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور یا 2 میلیارد دلار سنگاپور است. رییس اداره امور پولی سنگاپور در یک سخنرانی گفته است، عقب ماندن این کشور از کشورهایی نظیر استرالیا و سوئد بدین معناست که زیرساخت فست به میزان کافی مورد استفاده قرار نگرفته است.

یکی از دلایل این امر آن است که مردم شماره حساب بانکی افرادی را که می خواهند پول برای آنها ارسال کنند ندارند. به همین دلیل، اداره امور پولی سنگاپور و بانک های این کشور در حال راه اندازی یک طرح آدرس دهی مرکزی CAS)) هستند که اجازه می دهد پرداخت ها صرفا با دانستن شماره تلفن همراه دریافت کننده یا شماره NRIC و از طریق زیرساخت فست انجام شود.

رییس اداره امور پولی سنگاپور می گوید: "اگر همه چیز درست پیش برود، سال آینده همین زمان، برای بخش بزرگی از تراکنش های الکترونیکی نیازی به شماره حساب بانکی نیست."

او در سخنرانی خود همچنین گفت، هزینه های کنونی سبب شده کسب و کارهای کوچک تمایلی نداشته باشند از زیرساخت فست استفاده کنند. برخی بانک ها برای هر انتقال الکترونیکی پول تا 10 دلار سنگاپور دریافت می کنند درحالیکه پرداخت به شکل چک هزینه ای در برندارد.

او همچنین از وضعیت پیچیده زیرساخت نقطه پرداخت سنگاپور ابراز نارضایتی کرد. در حال حاضر در بسیاری از فروشگاه ها، روی میز فروشنده تعداد زیادی پایانه برای قبول کارت های مختلف وجود دارد. برای سامان دادن به این وضعیت، سنگاپور در حال حرکت به سوی یک پایانه یکپارچه POS است که می تواند تمام کارت ها را بپذیرد. تاکنون حدود 1000 عدد از این دستگاه ها نصب شده اند.

از سوی دیگر اداره حمل و نقل زمینی سنگاپور با مشارکت مسترکارت در حال اجرای آزمایشی طرحی است که در آن استفاده کنندگان می توانند با بهره گیری از کارت های بدهی و اعتباری بدون تماس، پول بلیت قطار و اتوبوس را پرداخت کنند.

بانک مرکزی سنگاپور برای تسهیل استفاده از ابزارهای جدید پرداخت، ساختارهای مقرراتی لازم را تقویت می کند تا یک رژیم یکپارچه بوجود آید. کارشناسان معتقدند تشکیل یک شورای ملی پرداخت به توسعه نوآوری، رقابت پذیری و همکاری نهادها و شرکت ها کمک خواهد کرد.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *