نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۵/۶/۲کد خبر: ۳۹۱۶۸

بررسی علل ثبات قیمت ها و پیش بینی افق بازار

افق بازار سنگ آهن روشن تر شده است؟

جهان سهم _ قیمت سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد در بندر تیانجین چین با ۰.۵ درصد افزایش به بالای ۶۱ دلار رسیده است. در سال جاری میلادی تاکنون، قیمت این ماده خام مورد استفاده در تولید فولاد ۴۰ درصد رشد کرده و تحلیلگران معتقدند افزایش قیمت ها حاصل رشد قیمت فولاد در چین و پیش بینی افزایش مصرف است. قیمت میلگرد ..

نیز در مسیر رشد حرکت کرده است. افزایش قیمت سنگ آهن در سال جاری میلادی موجب تعجب تحلیلگران شده است. قیمت این ماده خام در پایان سال گذشته میلادی زیر 40 دلار بود و به رغم پیش بینی هایی که درباره تداوم ضعف بازار مطرح شده شاهد افزایش قیمت ها هستیم.

واقعیت این است که افزایش قیمت ها در اثر پیش بینی رشد مصرف فولاد در چین رخ داده است. دولت چین در ماه های اخیر بر حجم و سرعت اجرای پروژه های زیرساختی افزوده تا از کاهش نرخ رشد اقتصاد این کشور جلوگیری کند. پروژه های یاد شده در حوزه حمل و نقل ریلی و .. اجرا می شوند و در تمامی آنها از فولاد استفاده می شود.

حمایت دولت چین از اقتصاد این کشور ادامه پیدا خواهد کرد زیرا مصرف داخلی و تقاضای خارجی به میزانی که بتواند رونق اقتصاد را در پی داشته باشد افزایش نیافته است. آمار و ارقام منتشر شده از سوی گمرک چین نشان می دهد صادرات و واردات در ماه های اخیر پیوسته کاهش یافته اند.

دولت چین برای سال جاری میلادی نرخ رشد 6.5 درصد تا 7 درصد را به عنوان نرخ هدف تعیین کرده است و با توجه به اینکه رشد اقتصاد همچنان به سرمایه گذاری و صادرات وابسته است اگر حمایت ها ادامه پیدا نکند نرخ هدف تحقق نخواهد یافت.

بانک سرمایه گذاری سیتی گروپ اخیرا نسبت به کاهش قیمت سنگ آهن به زیر 50 دلار در هر تن هشدار داده است. از تحلیلگران این بانک، از میزان مصرف فولاد در چین کاسته خواهد شد و قیمت سنگ آهن تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با آنکه از عرضه کاسته شده، بازار همچنان با مازاد عرضه مواجه است و تولیدکنندگان بزرگ قصد ندارد از عرضه بکاهند.

اما برخی تحلیلگران می گویند افق بازار مثبت است. شرکت استرالیایی فورتسکیو که چهارمین تولیدکننده بزرگ سنگ آهن در جهان است پیش بینی کرده بازار سنگ آهن در حال حرکت به سمت تعادل است و به همین دلیل قیمت ها کاهش پیدا نخواهند کرد. در واقع بر مصرف افزوده می شود.

این استدلال مطرح است که مصرف فولاد در چین نمی تواند کاهش یابد زیرا اگر حمایت های دولتی ادامه یابد که طبیعی است بر مصرف افزوده می شود. و اگر دولت چین از حمایت های خود بکاهد به این معناست که نرخ رشد اقتصاد با حمایت کمتر به هدف مورد نظر خواهد رسید و این به معنای افزایش مصرف فولاد و سنگ آهن است.

البته تحلیلگران اتفاق نظر دارند که قیمت سنگ آهن خیلی بالاتر از سطوح کنونی نخواهد رسید زیرا رشد قیمت ها به افزایش تولید منجر می شود. در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن سنگ آهن در 12 ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *