نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۶/۱۱کد خبر: ۳۹۲۷۴

تاثیر افزایش نرخ های بهره بر بازارهای مختلف

تب نرخ بهره شدت پیدا کرده است

جهان سهم _ امروز ماه سپتامبر آغاز شده و یکی از مهمترین رویدادها در این ماه، نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا است که بر بازارهای مالی و ارز تاثیری بزرگ دارد. این نشست قبل از سخنرانی جانت یلن، رییس بانک ..

مرکزی آمریکا در روز جمعه گذشته، اهمیت بالایی نداشت زیرا همه پیش بینی کرده بودند در آن، نرخ های بهره بالا برده نخواهد شد و بانک مرکزی آمریکا در پایان سال جاری یا سال آینده این اقدام را انجام خواهد داد. اما اکنون این باور تغییر کرده است. خانم یلن در سخنرانی خود برخلاف گذشته اعلام کرد شرایط برای بالا بردن نرخ های بهره فراهم تر است و افق اقتصاد آمریکا بهتر شده است.

سخنان او سبب شد تغییراتی بزرگ در بازارهای مالی و ارز پدید آید زیرا اکنون احتمال افزایش نرخ های بهره در نشست ماه جاری میلادی بیشتر شده است. افزایش نرخ های بهره به رشد ارزش دلار، ریسک گریزی سرمایه گذاران در بازارهای مالی، کاهش قیمت مواد خام و بی ثباتی در بازارهای مالی اقتصادهای نوظهور منجر می شود.

پیش بینی می شود بانک مرکزی آمریکا در ماه جاری نرخ های بهره را بالا نخواهد برد. در ادامه به بررسی شرایط موجود و علل افزایش نیافتن نرخ های بهره در ماه جاری اشاره می کنیم.

واقعیت این است که در ماه های اخیر اکثر گزارش های منتشر شده از اقتصاد آمریکا مثبت بوده و طبیعی است که در این شرایط، بانک مرکزی این کشور یک گام به محدود کردن سیاست های حمایتی نزدیک تر شده است.

اما آیا واقعا جانت یلن مایل است در ماه جاری نرخ های بهره را بالا ببرد؟ عده ای از تحلیلگران معتقدند سخنان او و برخی اعضاء کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا در حمایت از افزایش نرخ های بهره، صرفا با هدف آماده تر کردن بازارها برای این اقدام در پایان سال بیان شده است.

در نیمه نخست سال جاری میلادی ضعف اقتصاد جهان کاملا مشهود بود و نهادهای تحلیلگر پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصاد جهان در سال جاری میلادی را کاهش دادند. در دو ماهی که از نیمه دوم امسال می گذرد گزارش های اقتصادی از چین نشان داده امسال نرخ هدف برای رشد اقتصاد این کشور تحقق خواهد یافت.

همچنین وضعیت اقتصاد منطقه یورو نگران کننده نیست البته هنوز نمی توان گفت اوضاع بکلی خوب است. در آمریکا گزارش های اخیر از بخش های مهم اقتصاد مطلوب بوده است. اما دو عامل مهم وجود دارد که اجازه نخواهد داد بانک مرکزی آمریکا در ماه جاری میلادی نرخ های بهره را بالا ببرد.

عامل اول موضوع خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و تبعات آن برای اقتصاد جهان است و عامل دوم انتخابات ریاست جمهوری در آمریکاست. هر دو عامل ریسک هایی را متوجه اقتصاد آمریکا می کنند و بعید است بانک مرکزی آمریکا قبل از مشخص شدن تکلیف این دو موضوع، نرخ های بهره را بالا ببرد.

در ماه جاری میلادی که هر سال بدترین ماه برای بازار مالی آمریکاست، چند نشست برگزار می شود: نشست بانک مرکزی اروپا (8 سپتامبر)، نشست بانک مرکزی انگلستان (15 سپتامبر)، نشست بانک مرکزی ژاپن (21 سپتامبر) و نشست گروه بیست که روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده برگزار می شود. نتایج این نشست ها نیز بر تصمیم بانک مرکزی آمریکا تاثیر خواهد داشت.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *