نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۶/۱۱کد خبر: ۳۹۲۷۵

بررسی عوامل ضعف بازارهای مالی در روزهای اخیر

در کوتاه مدت اوضاع بازارها چگونه خواهد بود؟

جهان سهم _ در روزهای اخیر عملکرد بازارهای مالی چندان رضایت بخش نبوده و برخی تحلیلگران معتقدند از این پس تا چند هفته وضعیت به همین شکل خواهد بود مگر آنکه از نگرانی سرمایه گذاران در دو حوزه کاسته شود. در حال حاضر دو عامل سبب کاهش ریسک پذیری سرمایه گذاران شده که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. کاهش ..

قیمت نفت و احتمال افزایش نرخ های بهره در نشست ماه جاری کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا سبب شده از حجم فعالیت ها در بازارهای مالی کاسته شود.

سه هفته دیگر نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا برگزار می شود و برخی تحلیلگران معتقدند بانک مرکزی ممکن است در این نشست نرخ های بهره را بالا ببرد. جمعه گذشته جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا در سخنرانی خود در سمپوزیوم سیاست های پولی اعلام کرد شرایط برای افزایش نرخ های بهره فراهم تر شده است.

در هفته های اخیر برخی اعضاء کمیته یاد شده نیز بر ضرورت افزایش نرخ های بهره در آینده نزدیک تاکید کرده اند. اما احتمال افزایش نرخ های در نشست ماه جاری میلادی چه میزان است.

فردا گزارش وزارت کار آمریکا در باره وضعیت بازار کار این کشور در ماه گذشته میلادی منتشر خواهد شد و اگر داده های آن مثبت باشد بر نگرانی سرمایه گذاران افزوده می شود زیرا احتمال افزایش نرخ های بهره در ماه جاری میلادی بیشتر خواهد شد. تحلیلگران معتقدند در این گزارش به ایجاد 170 هزار فرصت شغلی اشاره شده است. ماه ژوییه 255 هزار فرصت شغلی در بخش غیرکشاورزی آمریکا ایجاد شده بود.

اگر تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده در ماه گذشته میلادی با آنچه اقتصاددان ها پیش بینی کرده اند یعنی بین 180 هزار تا 200 هزار مورد سازگار باشد احتمال افزایش نرخ های بهره در ماه جاری میلادی اندک است. واقعیت این است که بانک مرکزی آمریکا به شدت محتاطانه عمل می کند و تا وقتی ابهام درباره وضعیت اقتصاد جهان و انتخابات ریاست جمهوری این کشور رفع نشود سیاست های حمایتی را محدود نخواهد کرد.

اگر در گزارش فردا به ایجاد بیش از 200 هزار فرصت شغلی و کاهش نرخ بیکاری به 4.8 درصد اشاره شده باشد آنگاه سرمایه گذاران باید به احتمال افزایش نرخ های بهره در ماه جاری میلادی فکر کنند.

دومین عامل ضعف بازارهای مالی و نگرانی سرمایه گذاران، کاهش قیمت نفت در روزهای اخیر است. رشد ارزش دلار و تردید درباره تثبیت عرضه نفت در نشست ماه جاری برخی تولیدکنندگان نفت در الجزایر سبب شده قیمت ها تحت فشار قرار گیرند. در هفته جاری تاکنون قیمت نفت بیش از 5 درصد کاهش یافته و انتظار می رود این وضعیت ادامه پیدا کند.

در ماه جاری میلادی هم گزارش های بسیار مهم از اقتصادهای بزرگ منتشر می شود و هم چند نشست از سوی بانک های مرکزی بزرگ برگزار خواهد شد. سرمایه گذاران ترجیح می دهند تا رفع ابهام ها با احتیاط رفتار کنند در نتیجه احتمال رونق بازارهای مالی زیاد نیست.

در زیر نمودار تغییرات شاخص استاندارد اند پورز بورس آمریکا در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *