نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۵/۶/۱۷کد خبر: ۴۰۳۶۵

چه ریسک هایی رونق اقتصاد جهان را تهدید می کنند؟

دیدگاه سوسیته جنرال درباره افق اقتصاد جهان

جهان سهم _ در هفته های اخیر سرمایه‌گذاران در بازارهای مختلف بویژه بازارهای مالی تحت تاثیر چند عامل تصمیم‌گیری کرده اند اما همواره نگرانی هایی درباره افق اقتصاد جهان داشته اند. ریسک هایی که در حال حاضر رونق اقتصاد جهان را تهدید می کنند می توانند به بروز رکود در برخی اقتصادها منجر شود. تحلیلگران بانک فرانسوی سوسیته ..

جنرال در گزارش جدید خود یعنی "چشم انداز اقتصاد جهان" به بررسی این ریسک ها و تاثیر آنها بر نرخ رشد اقتصاد آمریکا، منطقه یورو و چین پرداخته اند. در ادامه به نکات مهم این گزارش اشاره می کنیم.

قوهای سیاه در عرف بازارها به حوادثی گفته می شود که به شکل غیرمنتظره رخ می دهند. برای مثال سقوط بخش مسکن آمریکا در سال 2008 یا زلزله سال 2011 ژاپن دو نمونه از قوهای سیاه هستند.

سوسیته جنرال در گزارش خود آورده است، موضوعات مختلف ریسک هایی را برای اقتصاد جهان پدید آورده اند. برای مثال، ابهام درباره جهت گیری سیاست های پولی و اقتصادی آمریکا و اتحادیه اروپا و احتمال کاهش شدید نرخ رشد اقتصاد چین جزء این ریسک ها هستند. در این میان، ابهام درباره آینده سیاست های پولی و اقتصادی، بزرگ ترین ریسک برای اقتصاد جهان محسوب می شود.

در بخشی از گزارش سوسیته جنرال آمده است، ابهام درباره جهت گیری سیاست های پولی آمریکا و اتحادیه اروپا از دو جنبه می تواند به رونق اقتصاد جهان لطمه وارد کند: نخست آنکه این ابهام ها از سرمایه گذاری شرکت ها و مصرف شهروندان می کاهد و روند اصلاحات ساختاری را کند می کند. دوم آنکه این ابهام می تواند زمینه ساز بی ثباتی مالی شود.

در موضوع خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، جنبه اول اهمیت بالایی دارد اما جنبه دوم به دلیل اتخاذ سیاست های فراگیر حمایتی از سوی بانک مرکزی انگلستان چندان بزرگ نیست.

از دید تحلیلگران سوسیته جنرال، اقتصاد آمریکا در سال آینده میلادی 2.2 درصد رشد می کند و تا پایان سال آینده نرخ های بهره در این کشور به 1.25 درصد افزایش داده خواهد شد. در سال 2018 شرایط اقتصادی در آمریکا نگران کننده می شود. البته این پیش بینی با فرض کاهش شدید سیاست های حمایتی مطرح شده است.

تاثیر منفی ابهام درباره سیاست های پولی و اقتصادی، احتمال کاهش شدید نرخ رشد اقتصاد چین، احتمال حرکت مصرف کنندگان به سمت پس انداز و کاهش مصرف و تاثیر کاهش حمایت ها از سوی بانک های مرکزی بزرگ مهمترین ریسک ها یا قوهای سیاهی هستند که می توانند بر رونق اقتصاد جهان تاثیر منفی بگذارند.

پیش بینی شده اقتصاد منطقه یورو در سال آینده میلادی 1.4 درصد رشد کند. انتظار می رود مصرف کنندگان در این منطقه بر میزان مصرف خود بیافزایند. اقتصاد چین سال آینده میلادی 6 درصد رشد خواهد کرد. پیش بینی می شود قیمت نفت در پایان سال آینده میلادی در محدوده 60 دلار قرار داشته باشد.

فردا نشست شورای سیاست گذاری بانک مرکزی اروپا برگزار می شود و پیش بینی شده در این نشست تدابیر جدیدی برای حمایت از رونق اقتصاد منطقه یورو اتخاذ نخواهد شد. البته گفته می شود مدت برنامه خرید اوراق قرضه تا نیمه دوم سال آینده تمدید می شود.

ریسکی که تحلیلگران سوسیته جنرال به آن اشاره نکرده اند انتخابات ریاست جمهوری در آمریکاست که بر شدت ابهام ها می افزاید و به احتمال زیاد نرخ رشد اقتصاد آمریکا را کاهش خواهد داد.

در زیر نمودار تغییرات شاخص استاندارد اند پورز بورس آمریکا در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *