نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۷:۸ - ۱۳۹۵/۶/۳۱کد خبر: ۴۰۵۳۵

مازاد عرضه تا چه وقت ادامه خواهد داشت؟

پیش بینی هایی درباره بازار سنگ آهن

جهان سهم _ قیمت سنگ آهن که در سه ماه گذشته روند رشد را طی کرد و ابتدای ماه جاری میلادی به سطح ۶۱ دلار در هر تن رسید طی دو هفته اخیر کاهش یافته و اکنون اندکی بالاتر از ۵۵ دلار قرار دارد. تغییر مسیر قیمت ها سبب شده پرسش هایی درباره افق بازار در ماه های آینده مطرح شود. برای بررسی وضعیت بازار این ماده ..

خام مورد استفاده در تولید فولاد باید به عواملی که بر قیمت ها تاثیر دارند اشاره شود. در ماه جاری میلادی تاکنون قیمت هر تن سنگ آهن با عیار 62 درصد، 6 درصد کاهش یافته است.

نخستین عامل، تغییرات میزان عرضه است. بزرگ ترین تولیدکنندگان سنگ آهن در جهان طی 12 ماه آینده 50 میلیون تن بر ظرفیت تولید خود خواهند افزود. این امر بر مازاد عرضه می افزاید و فشار بر قیمت ها را بیشتر خواهد کرد.

در نیمه نخست سال آینده میلادی، شرکت های بزرگ تولیدکننده سنگ آهن یعنی ریوتینتو، بی اچ پی بیلیتون، ویل اس ای و فورتسکیو، 686 میلیون تن سنگ آهن به بازار عرضه خواهند کرد. در نیمه اول امسال میزان عرضه 636 میلیون تن بود و در نیمه دوم سال جاری این رقم به 677.8 میلیون تن می رسد. از سوی دیگر میزان تولید سنگ آهن در چین افزایش یافته و این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

نهادهای تحلیلگر از جمله بانک های سیتی گروپ و مورگان استنلی معتقدند روند کاهش قیمت ها ادامه پیدا خواهد کرد و متوسط قیمت هر تن سنگ آهن در سال آینده میلادی 45 دلار خواهد بود. البته برخی تحلیلگران معتقدند این رقم 50 دلار خواهد بود.

دومین عامل موثر بر قیمت ها، وضعیت اقتصاد چین و بازار فولاد در این کشور است. چین قصد دارد از مازاد ظرفیت تولید فولاد بکاهد و این عاملی برای فشار بر قیمت سنگ آهن محسوب می شود. طی هفته های اخیر برخی گزارش های مثبت از اقتصاد چین منتشر شده است و بسیاری از تحلیلگران معتقدند در ماه های آینده اقتصاد این کشور به سمت ثبات پیش خواهد رفت در نتیجه دولت و بانک مرکزی نیازی به اتخاذ تدابیر حمایتی جدید احساس نخواهند کرد.

در دو سال اخیر تدابیر گوناگون حمایتی برای کمک به تحقق نرخ رشد مورد نظر دولت چین اتخاذ شده است و پیش بینی می شود این هدف امسال تحقق یابد. دولت چین نرخ هدف برای رشد اقتصاد را 6.5 درصد تا 7 درصد تعیین کرده است. نهادهای بین المللی پیش بینی کزده اند این نرخ امسال تحقق خواهد یافت.

با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می رسد قیمت سنگ آهن در ماه های آینده شانسی برای رشد ندارد. هزینه تولید برای شرکت های بزرگ معدنی جهان بسیار پایین تر از قیمت های کنونی سنگ آهن است و آنها قصد ندارند از تولید خود بکاهند در نتیجه سال آینده نیز مازاد عرضه ادامه پیدا خواهد کرد.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن سنگ آهن در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *