نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۷/۲کد خبر: ۴۰۵۵۹

تحقیق جدید موسسه مک کینزی منتشر شد

نقش خدمات مالی دیجیتال در رونق اقتصادی

جهان سهم _ تحقیقات موسسه مک کینزی نشان می دهد در ۱۰ سال آینده، ارائه خدمات مالی با استفاده از تلفن همراه، تولید ناخالص داخلی اقتصادهای نوظهور را ۶ درصد بالا می برد و به ۳۷۰۰ میلیارد دلار می رساند. همچنین ۹۵ میلیون شغل جدید در این حوزه ایجاد خواهد شد. در تحقیق مک کینزی آمده است، در حال حاضر ۲ میلیارد ..

نفر و 200 میلیون کسب و کار کوچک و متوسط در اقتصادهای نوظهور به سیستم های پس انداز و اعتبارات دسترسی ندارند و این امر عاملی برای پایین باقی ماندن نرخ رشد اقتصادهای یاد شده بوده است.

از نظر تحلیلگران مک کینزی، سیستم مالی دیجیتال، یعنی پرداخت ها و خدمات مالی که توسط تلفن همراه و اینترنت انجام می شود، می تواند زندگی و افق اقتصادی اشخاص، کسب و کارها و دولت ها را در کشورهای در حال توسعه دکرگون کند.

موسسه مک کینزی برای افزایش دقت پیش بینی های خود از مدل سازی و مصاحبه استفاده کرده است. در تحقیق انجام شده مشخص شد توسعه سیستم مالی دیجیتال سبب دسترسی 1.6 میلیارد نفر به ابزارهای مالی می شود که بیش از نیمی از آنها زن هستند.

این گروه عظیم اکنون به هیچ خدمات مالی دسترسی ندارند. از سوی دیگر ایجاد این دسترسی سبب می شود امکان اعطاء وام به اشخاص و کسب و کارها فراهم شود. این تحول به رونق اقتصادی در کشورهای در حال توسعه کمک می کند و درآمد دولت ها از محل دریافت مالیات را بالا می برد.

از سوی دیگر حرکت از سیستم سنتی به دیجیتال در ارائه خدمات مالی سبب کاهش 400 میلیارد دلاری هزینه های سالانه موسسات مالی می شود. این دسته از موسسات با ارائه خدمات به تعداد بیشتری از مشتری ها در آمد بالاتری کسب خواهند کرد.

در گزارش مک کینزی، تلفن همراه عامل اصلی دگرگونی در این حوزه توصیف شده است. در سال 2014 تقریبا 80 درصد بزرگسالان در اقتصادهای نوظهور تلفن همراه داشتند در حالیکه 55 درصد دارای حساب بانکی بودند.

برای بهره برداری از این فرصت، کسب و کارها و دولت ها باید تلاشی هماهنگ داشته باشند. به جای صبر کردن برای چند دهه تا درآمدها افزایش یابد و دسترسی بانک ها بیشتر شود، اقتصادهای نوظهور باید از تلفن همراه برای ارائه خدمات مالی دیجیتال به همه استفاده کنند و از این طریق، از فرصت های اقتصادی موجود بهره برده و زمینه توسعه اجتماعی را فراهم کنند.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *