نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۷/۸کد خبر: ۴۰۶۵۳

لزوم افزایش رقابت پدیری صادرکنندگان نفت

گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد

جهان سهم _ مجمع جهانی اقتصاد در گزارش جدید خود آورده است، کاهش قیمت حامل های انرژی نشان می دهد تولیدکنندگان نفت باید بر رقابت پذیری اقتصاد خود بیافزایند و منابع رونق اقتصاد را متنوع کنند. طی دو سال اخیر که روند کاهش قیمت جهانی نفت ادامه یافته ..

برخی کشورهای نفت خیز حوزه خلیج فارس دچار مشکلات بزرگ اقتصادی از جمله کسری بودجه شده اند. برای مثال، صندوق بین المللی پول اعلام کرده نرخ رشد اقتصاد عربستان در سال جاری میلادی 1.2 درصد خواهد بود. این رقم در سال گذشته میلادی و سال 2014 به ترتیب 3.5 درصد و 3.6 درصد بود.

در گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد که در حوزه رقابت پذیری جهانی منتشر شده آمده است: "کاهش قیمت نفت لزوم افزایش رقابت پذیری را در کشورهای تولیدکننده نفت آشکار تر کرده است. ضروری است تمام کشورهای تولیدکننده نفت از وابستگی رشد اقتصاد خود به نفت بکاهند و منابع رونق اقتصاد را متنوع کنند. همچنین باید تلاش بیشتری برای افزایش رقابت پذیری اقتصاد انجام دهند."

در شاخص رقابت پذیری امسال، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس عملکرد بسیار ضعیف داشتند و تنها سه کشور در بین 30 کشور با بالاترین میزان رقابت پذیری بودند: امارات در جایگاه 16، قطر در جایگاه 18 و عربستان در جایگاه 29.

مجمع جهانی اقتصاد که هر سال نشستی در داووس سوییس برگزار می کند با استفاده از معیارهایی نظیر زیرساخت ها، محیط اقتصاد کلان، توسعه بازار مالی و وضعیت فناوری، تمام اقتصادها را از لحاظ رقابت پذیری رتبه بندی می کند.

در سال جاری میلادی رقابت پذیرترین اقتصادها به ترتیب سوییس، سنگاپور و آمریکا بوده اند. هلند رقابت پذیرترین اقتصاد اروپا با جایگاه 4 بوده است. آلمان در جدول رقابت پذیرترین اقتصادهای جهان در جایگاه 5 قرار دارد. انگلستان نیز در جایگاه هفتم قرار گرفته است. کشورهای جنوب اروپا نسبت به کشورهای شمال این قاره، رقابت پذیری کمتری دارند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است، در حالیکه برخی اقتصادهای اروپایی در بین 10 اقتصاد رقابت پذیر جهان قرار گرفته اند، فاصله بین رقابت پذیری کشورهای شمال و جنوب این قاره بسیار زیاد است. حفظ و افزایش رونق اقتصاد در تمام کشورهای اروپایی کاملا به توانایی آنها در نوآوری و بالا بردن مهارت و دانش نیروی کار وابتسه است.

در بین اقتصادهای نوظهور، چین در جایگاه 28 و هند در جایگاه 39 قرار دارد. روسیه و برزیل نیز به ترتیب در جایگاه 43 و 81 قرار دارند.

حمایت گرایی

مجمع جهانی اقتصاد نسبت به افزایش حمایت گرایی در یک دهه اخیر هشدار داده است. در واقع میزان حمایت گرایی در حال افزایش است. دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده در صورت پیروزی در انتخابات، در پیمان های تجارت آزاد آمریکا با دیگر کشورها تجدید نظر خواهد کرد. همچنین انگلستان قصد دارد از اتحادیه اروپا خارج شود.

این به معنای پدید آمدن موانعی در برابر جریان آزاد کالا، خدمات و نیروی کار بین این کشور و اتحادیه اروپاست.

در برخی دیگر از کشورها نیز تحولاتی رخ داده که سبب افزایش حمایت گرایی اقتصادی شده است. این رویه به کاهش نرخ رشد اقتصاد جهان منجر خواهد شد.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *