نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۷/۲۶کد خبر: ۴۰۸۹۸

نتیجه نظرسنجی جدید خبرگزاری رویترز منتشر شد

افق اقتصاد چین نگران کننده است؟

جهان سهم ـ تحولات جدید در وضعیت اقتصاد جهان سبب شده افق بازارهای مختلف تحت تاثیر قرار گیرد و در این میان وضعیت اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان اهمیت بالایی دارد. درباره افق اقتصاد این کشور دیدگاه های مختلفی مطرح شده است و ..

خبرگزاری رویترز در نظرسنجی از 59 اقتصاددان به پیش بینی نرخ رشد اقتصاد و نرخ تورم این کشور اقدام کرده است. در این گزارش آمده است، اقتصاددان ها معتقدند امسال و سال آینده میلادی اقتصاد چین به ترتیب 6.6 درصد و 6.5 درصد رشد خواهد کرد. این درحالیستکه دولت چین برای جلوگیری از کاهش شدید نرخ رشد اقتصاد همچنان تدابیر حمایتی اجرا می کند.

در حال حاضر رونق اقتصاد چین با سه ریسک بزرگ مواجه است: ضعف اقتصاد جهان که سبب کاهش صادرات چین شده است، فشارهای حاصل از اجرای اصلاحات اقتصادی و کاهش مازاد ظرفیت تولید و در نهایت افزایش بدهی ها که برخی تحلیلگران معتقدند ممکن است به بروز بحران مالی در این کشور منجر شود.

ریسک اصلاح عمیق در بخش مسکن و ساخت و ساز نیز اقتصاد چین را تهدید می کند. تعداد زیادی از دولت های محلی برای مقابله با افزایش قیمت ها محدودیت هایی برای خرید و فروش مسکن اعمال کرده اند.

با آنکه هراس از کاهش شدید نرخ رشد اقتصاد چین کمتر شده اما داده های جدید نشان می دهد برخی عدم توازن ها در اقتصاد این کشور بوجود آمده است. برای مثال رونق اقتصاد به هزینه های دولت وابسته شده زیرا سرمایه گذاری خصوصی به شدت کاهش یافته است.

تحلیلگران بانک اچ اس بی سی می گویند، "ریسک هایی که رونق اقتصاد چین را تهدید می کنند بیشتر شده اند. ضعف تقاضای خارجی و کاهش فعالیت ها در بخش ساخت و ساز، دو مورد از این ریسک ها هستند. از سوی دیگر کاهش سرمایه گذاری های بخش خصوصی در سال های اخیر نشان دهنده کند شدن سرعت رشد اقتصاد است و سیاستگذاران چین باید سیاست های انبساطی را تا جایی که امکان مدارد ادامه دهند.

ماه قبل سازمان تجارت جهانی پیش بینی خود از نرخ رشد تجارت جهانی در سال جاری میلادی را به 1.7 درصد کاهش داد و این کاهش حاصل ضعف تحاری چین و واردات آمریکا بود.

پیش بینی هایی که در نظرسنجی جدید خبرگزاری رویترز از نرخ رشد اقتصاد چین مطرح شده امیدبخش تر از پیش بینی های ماه ژوییه است. در آن نظرسنجی، نرخ رشد اقتصاد این کشور در سال جاری و سال آینده به ترتیب 6.5 درصد و 6.3 درصد پیش بینی شده بود. سال گذشته اقتصاد چین 6.9 درصد رشد کرد که پایین ترین میزان در 25 سال اخیر بود.

اقتصاددان ها متوسط نرخ تورم چین در سال جاری و سال آینده میلادی را 2 درصد پیش ببنی کرده اند و پایین بودن این نرخ نگران کننده است. انتظار می رود در ماه های آینده بانک مرکزی چین، هم سپرده قانونی بانک ها و هم نرخ های بهره را کاهش دهد.

تحلیلگران معتقدند افق اقتصاد چین نگران کننده نیست اما دولت این کشور باید به حمایت های خود از رونق اقتصاد ادامه دهد در غیراینصورت شاهد کاهش قابل ملاحظه نرخ رشد خواهیم بود.

در زیر نمودار تغییرات شاخص بورس شانگهای در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *