نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۵/۸/۱کد خبر: ۴۱۹۵۸

بررسی دیدگاه های دو گروه از تحلیلگران درباره افق بازار

قیمت نفت در کدام مسیر حرکت خواهد کرد؟

جهان سهم _ قیمت نفت هفته پیش تغییر محسوسی نداشت و روز جمعه در پایان معاملات هفته، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا به ترتیب در سطح ۵۲ دلار و ۵۱ دلار در هر بشکه قرار گرفت. نکته جالب این بود که رشد ارزش دلار سبب کاهش قیمت ها نشد. واقعیت این است که بازار نفت در سه هفته اخیر یعنی از پایان ماه گذشته که نشست ..

اعضاء اوپک در الجزایر برگزار شد دچار هیجان حاصل از پیش بینی کاهش عرضه شده است. در نشست یاد شده، اعضاء اوپک توافق کردند در نشست پایان ماه آینده میلادی این سازمان، تدابیری برای کاستن از عرضه نفت اتخاذ کنند. گفته می شود قرار است سیستم سهمیه بندی از نو بکار گرفته شود و میزان عرضه بین 500 هزار تا یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

روسیه نیز اعلام کرده به این برنامه خواهد پیوست. از نظر این کشور، تنها راه بالا بردن قیمت ها کاستن از عرضه نفت است.

نکته مهم در باره نشست ماه سپامبر این است که در آن، پس از دو سال، اعضاء اوپک توانستند بر سر برنامه ای برای بالا بردن قیمت نفت به توافق برسند. تحلیلگرانی که درباره افق بازار نفت خوشبین هستند می گویند حتی اگر در نشست پایان ماه آینده اوپک در وین اتریش، عملا از عرضه نفت کاسته نشود اقدام اخیر اوپک نشان داده این سازمان دیگر نمی خواهد منفعل باشد و همین امر از قیمت ها حمایت خواهد کرد.

اگر در عمل از عرضه نفت کاسته شود شاهد رشد قیمت ها به سمت 60 دلار در هر بشکه خواهیم بود. از سوی دیگر برخی تحلیلگران معتقدند رشد ارزش دلار و ضعف تقاضا سبب می شود حتی اگر عرضه کاهش یابد قیمت نفت نتواند رشد قابل ملاحظه ای داشته باشد. از دید این کارشناسان، اگر عرضه نفت کاهش یابد قیمت ها در خوشبینانه ترین حالت در سطح ارقام کنونی نوسان خواهد کرد و اواسط سال آینده میلادی قیمت ها رشد می کنند.

اگر عرضه کاهش پیدا نکند و مشخص شود اعضاء اوپک همچنان گرفتار اختلاف نظر هستند قیمت نفت ممکن است به سمت 40 دلار حرکت کند.

عامل دیگری که بر قیمت نفت تاثیر دارد افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگانی است که در سیستم سهمیه بندی وارد نخواهند شد. لیبی، عراق، ایران و نیجریه به احتمال زیاد در این سیستم قرار نخواهند گرفت زیرا این کشورهای معتقدند هنوز سهم منصفانه خود را در بازار نفت کسب نکرده اند.

و درنهایت باید به این نکته اشاره شود که اگر روسیه با اوپک همکاری نکند و از عرضه نفت خود نکاهد بعید است اعضاء اوپک عرضه نفت خود را کاهش دهند زیرا آنها مایل نیستند سهم خود از بازار را به روسیه بدهند.

درباره میزان رشد قیمت ها در سال آینده دیدگاه های مختلفی مطرح شده است. بانک جهانی در گزارش اخیر خود پیش بینی کرده قیمت نفت سال آینده به 55 دلار افزایش خواهد یافت. برخی نیز معتقدند قیمت ها به 60 دلار تا 70 دلار در هر بشکه می رسد زیرا هم بر تقاضا افزوده می شود و هم به دلیل سرمایه گذاری اندک دو سال اخیر در حوزه اکتشاف و استخراج، تولید کاهش خواهد یافت.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *