نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۲ - ۱۳۹۵/۸/۱۳کد خبر: ۴۲۱۱۳

اگر ترامپ پیروز شود چه بر سر بازارها خواهد آمد؟

تشدید تاثیر منفی انتخابات آمریکا بر بازارها

جهان سهم _ در روزهای اخیر شاخص های مالی در اکثر بازارهای بزرگ جهان کاهش یافته اند و این کاهش تحت تاثیر عوامل مختلف رخ داده است. به نظر می رسد سرمایه گذاران منتظر هستند تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار شود و پس از آن در باره نحوه فعالیت خود در بازارهای مختلف تصمیم گیری کنند. در هفته جاری گزارش های ..

منتشر شده از اقتصادهای بزرگ مثبت بوده اما این داده های امیدبخش نتوانسته ریسک پذیری سرمایه گذاران را بالا ببرد. علت آن است که عوامل قدرتمندتری وجود دارند که بر رفتار سرمایه گذاران تاثیر می گذارند.

نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا که روز گذشته پایان یافت، گزارش وزارت کار آمریکا در باره وضعیت بازار کار این کشور که فردا منتشر می شود و در نهایت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که سه شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد مهمترین عوامل موثر بر رفتار سرمایه گذاران هستند.

در نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا همانطور که انتظار می رفت تغییری در نرخ های بهره ایجاد نشد اما در بیانیه پایانی نشست مشخص شد اعضاء مایلند هر چه زودتر نرخ های بهره بالا برده شود.

برداشت سرمایه گذاران از این بیانیه آن بود که نرخ های بهره در ماه دسامبر بالا برده خواهد شد و به همین دلیل ارزش دلار اندکی حمایت شد و قیمت طلا که تا 20 دلار در هر اونس رشد کرده بود تحت فشار قرار گرفت.

دومین عامل موثر بر رفتار سرمایه گذاران، گزارش وزارت کار آمریکا درباره وضعیت بازار کار این کشور در ماه گذشته میلادی است. پیش بینی شده این گزارش مثبت باشد. در صورت تحقق این پیش بینی دلار حمایت خواهد شد.

اما مهمترین عاملی که در روزهای اخیر بر بازارهای مختلف بویژه بازارهای مالی و ارزش دلار تاثیر داشته انتخابات ریاست جمهوری در آمریکاست. شواهد نشان می دهد پیروز این انتخابات، هیلاری کلینتون است اما احتمال پیروزی ترامپ سبب نگرانی شدید سرمایه گذاران شده است.

رفتار محتاطانه سرمایه گذاران طبیعی است زیرا هر دونامزد اعلام کرده اند در صورت پیروزی در انتخابات تغییرات بزرگ در رویه های اقتصادی ایجاد خواهند کرد. بدین ترتیب ابهام در باره آینده به کاهش ریسک پذیری سرمایه گذاران منجر شده است. البته ریسک حاصل از پیروزی ترامپ بیشتر است. روز گذشته 370 اقتصاددان از جمله 8 برنده جایزه نوبل، در نامه ای سرگشاده استدلال های اقتصادی برای نامناسب بودن ترامپ برای پست ریاست جهموری آمریکا ارائه کردند.

کارشناسان معتقدند تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روز سه شنبه هفته آینده وضعیت بازارهای مالی به همین شکل خواهد بود و اخبار انتخابات بیشترین تاثیر را بر بازارهای مالی دارد. اگر ترامپ در انتخابات پیروز شود شوکی بزرگ به بازارهای وارد خواهد شد زیرا سرمایه گذاران خود را برای دوران ریاست جمهوری هیلاری کلینتون آماده کرده اند.

روز گذشته ارزش دلار و شاخص های مالی در بازارهای بزرگ آسیا، اروپا و آمریکا کاهش یافت. در زیر نمودار تغییرات شاخص استاندارد اند پورز در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *