نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۸/۱۸کد خبر: ۴۲۱۸۷

گزارش چشم انداز بازار جهانی نفت منتشر شد

پیش بینی هایی درباره افق بازار نفت

جهان سهم ـ بازار نفت در هفته های اخیر وضعیت باثباتی نداشته و سرمایه گذاران منتظر نشست پایان ماه جاری اوپک هستند تا مشخص شود آیا اعضاء این سازمان بر سر نحوه کاستن از عرضه نفت به توافق خواهند رسید یا نه. دیدگاه های مختلفی در باره ..

نتیجه این نشست مطرح شده و اکثر نهادهای تحلیلگر پیش بینی کرده اند تغییری در عرضه ایجاد نخواهد شد. اوپک در تازه ترین گزارش خود یعنی "چشم انداز بازار جهانی نفت" اعلام کرده برای جلوگیری از معضلات اقتصادی ضروری است بازار نفت با ثبات باشد.

چهارده عضو اوپک، پایان ماه سپتامبر در الجزایر توافق کردند 2 درصد از عرضه نفت خود بکاهند. عده ای از تحلیلگران با اشاره به مشخص نبودن جزییات توافق و برنامه کاهش عرضه، نسبت به تحقق این برنامه و افزایش قیمت ها ابراز تردید کرده اند و به همین دلیل شاهد افول فیمت ها هستیم.

هفته قبل قیمت نفت بیشترین کاهش هفتگی را از ابتدای سال جاری میلادی تجربه کرد زیرا نه تنها اعلام شده بود ذخیره نفت آمریکا رشدی قابل ملاحظه داشته بلکه در باره تحقق برنامه کاهش عرضه نفت از سوی اوپک تردیدهای عمیق بوجود آمده بود. این تردید اکنون هم وجود دارد و تحلیلگران معتقدند تا وقتی عملا از عرضه کاسته نشود و پایبندی اعضاء به سهمیه ها اثبات نشود قیمت نفت رشدی نخواهد داشت.

البته دبیرکل اوپک بر عزم اعضاء این سازمان برای کاستن از عرضه و ایجاد ثبات در بازار تاکید کرده است. وی در گزارش چشم انداز بازار جهانی نفت آورده است، با توجه به میزان عرضه و تقاضا برای نفت، لازم است در تمام بخش های صنعت نفت سرمایه گذاری های عظیم انجام شود.

با آنکه بازار نفت اکنون با مازاد عرضه مواجه است اما برای آنکه تضمین شود کاهش سرمایه گذاری ها به کمبودهای آتی در عرضه منجر نمی شود ضروری است هر چه زودتر اقداماتی انجام شود.

در گزارش چشم انداز بازار جهانی نفت به برخی ابهام ها در باره عملکرد بازار تا سال 2040 اشاره شده است. تا آن سال نفت همچنان بزرگ ترین سهم را در بازار انرژی جهان خواهد داشت.

اگر قیمت سبد نفت اوپک در سال جاری 40 دلار در هر بشکه باشد تا سال 2021 هر سال 5 دلار بر قیمت ها افزوده خواهد شد در نتیجه در سال 2021 قیمت سبد نفتی به 65 دلار افزایش خواهد یافت.

در حوزه عرضه نفت پیش بینی شده میزان عرضه از سوی کشورهای تولیدکننده غیرعضو اوپک سال آینده کاهش یابد اما از سال 2018 تا 2021 پیوسته بر تولید نفت آنها افزوده خواهد شد.

در کوتاه مدت همه چیز به تصمیم اوپک در پایان ماه جاری میلادی وابسته است. اکثر تحلیلگران معتقدند در این نشست تغییری در عرضه نفت ایجاد نخواهد شد. اگر چنین شود قیمت ها به محدوده 40 دلار یا پایین تر کاهش پیدا خواهد کرد. انتظار می رود اواسط سال آینده میلادی بازار نفت به تعادل برسد و در این حالت قیمت ها رشدی نسبی خواهند داشت.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *