نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۸/۲۰کد خبر: ۴۲۲۰۰

بررسی علل رونق چشمگیر بازارهای مالی و مواد خام

آیا ترامپ برای اقتصاد آمریکا و جهان مفید است؟

جهان سهم _ در هفته های اخیر سرمایه گذاران در بازارهای مالی و مواد خام درباره تاثیر منفی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر اقتصاد این کشور و جهان به شدت نگران بودند و به همین دلیل در آستانه برگزاری این انتخابات شاهد افول شاخص های مالی و قیمت مواد خام یودیم. روز گذشته با اعلام پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات، شاخص های ..

مالی در بازارهای بزرگ آسیا به شدت کاهش یافتند و قیمت نفت و برخی فلزات اساسی افول کرد اما پس از مدتی اندک، روند کاهش معکوس شد. شاخص های مالی در بازارهای بزرگ اروپا و خود آمریکا رشد کردند و قیمت نفت و فلزات اساسی افزایش پیدا کرد.

پیشتر اقتصاددان ها اعلام کرده بودند پیروزی ترامپ تاثیر بسیار منفی بر اقتصاد آمریکا و جهان دارد زیرا سبب ابهام در باره آینده می شود و از مصرف شهروندان و سرمایه گذاری شرکت ها می کاهد در نتیجه ممکن است رکود رخ دهد. اما اکنون دیدگاه ها تغییر کرده است و برخی تحلیلگران معتقدند ریاست جمهوری ترامپ می تواند برای اقتصاد آمریکا و جهان مفید باشد.

حال این سوال مطرح است که استدلال این تحلیلگران چیست و چرا بازارهای مالی رونق پیدا کرده اند؟

ترامپ در نخستین سخنرانی خود پس از پیروزی در انتخابات، بر نوسازی زیرساخت های آمریکا و تلاش برای داشتن ارتباطی مثبت با دنیا تاکید کرد. طی هشت سال اخیر سیاست های انبساطی "پولی" در آمریکا اجرا شده اما از سیاست های "مالی" یعنی اختصاص بودجه دولتی برای رونق اقتصاد حرفی به میان نیامده است.

بانک مرکزی آمریکا نرخ های بهره را نزدیک صفر نگه داشته تا از این طریق به رونق اقتصاد کمک کند. همچنین مالیات ها بالا بوده است اما مشاهده شده که این سیاست به رشد بالای اقتصادی منجر نشده است. سیاست مالی، ترکیبی از اصلاح ساختار مالیات اشخاص و شرکت ها و اختصاص بودجه دولتی برای پروژه های عظیم است که سبب ایجاد شغل و تزریق نقدینگی به اقتصاد خواهد شد.

حال که ترامپ جمهوریخواه رییس جمهور آمریکا شده و دو مجلس سنا و نمایندگان این کشور در اختیار جمهوریخواهان است می توان امیدوار بود سیاست های مالی نقش اصلی را در تلاش ها برای کمک به رونق بازی کند. ترامپ در سخنرانی خود بطور مشروح درباره برنامه های خود برای توسعه زیرساخت ها سخن گفت و طبیعی است که این برنامه ها به رونق بخش های مختلف اقتصاد منجر خواهد شد.

بخش دیگر سیاست های اقتصادی ترامپ کاهش مالیات هاست. البته اقتصاددان ها همواره نگران افزایش بدهی دولت آمریکا در صورت اجرای سیاست های مالی انبساطی بوده اند. اما ترامپ معتقد است فواید رشد بالای اقتصادی بسیار بیشتر از زیان های بدهی بالاست و در بلندمدت رونق اقتصاد به افزایش درآمد دولت و کاهش بدهی ها منجر خواهد شد.

با توجه به آنچه گفته شد می توان فهمید چرا شاخص های مالی و قیمت مواد خام رشد کرده اند. نکته مهم دیگر این است که برخی تحلیلگران معتقدند وعده های ترامپ درباره سختگیری در مورد مبادلات تجاری با چین عملی نخواهد شد. تاکید حزب جمهوریخواه همواره بر توسعه اقتصادی داخلی بوده و این خبری خوب برای سرمایه گذاران در دارایی های پرریسک از جمله سهام و مواد خام است.

در زیر نمودار تغییرات شاخص استاندارد اند پورز در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *