نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۳۵ - ۱۳۹۵/۸/۲۶کد خبر: ۴۲۲۷۶

ماجرای بازار نفت تکراری و خسته کننده شده است

رشد چشمگیر قیمت نفت منطقی است؟

جهان سهم ـ درحالیکه دو هفته دیگر نشست رسمی اوپک در وین اتریش برگزار می شود، قیمت نفت در ساعات پایانی روز سه شنبه حدود ۶ درصد رشد کرد. این بیشترین رشد طی هفت ماه اخیر است و یک عامل آن افزایش امیدها به کاهش عرضه نفت از سوی اوپک است. در هفته های اخیر یعنی از اوایل ماه گذشته میلادی قیمت نفت در ..

محدوده های پایین نوسان کرده زیرا درباره تحقق برنامه کاهش عرضه نفت اوپک تردیدهای جدی پدید آمده است. البته عوامل دیگر هم در کاهش قیمت ها موثر بوده اند که در ادامه ضمن اشاره به آنها، دیدگاه تحلیلگران در باره افق بازار در ماه های آینده را بیان خواهیم کرد.

انتظار می رود این هفته وزیر نفت عربستان به قطر سفر کند تا در حاشیه یک نشست نفتی، با مقامات نفتی دیگر کشورهای تولیدکننده این ماده خام مذاکره کند. موضوع این مذاکره، متقاعد کردن تولیدکنندگان به کاستن از عرضه نفت است.

پایان ماه سپتامبر یعنی شش هفته پیش، اعضاء اوپک در نشست الجزایر در باره کاستن از عرضه نفت به توافق رسیدند و متعاقب این توافق، قیمت نفت به بالای 53 دلار رسید اما این رشد پایدار نبود و در پنج هفته اخیر قیمت ها در محدوده 45 دلار نوسان کرده اند. در نشست الجزایر قرار شد جزییات برنامه کاهش عرضه در نشست های بعدی و تا قبل از نشست وین مشخص شود اما ثابت شد که مذاکرات در این باره ساده نیست.

دو روز پیش گزارشی منتشر شد که در آن آمده بود اوپک قصد دارد دیگر تولیدکنندگان نفت را به کاستن از عرضه متقاعد کند. با توجه به رویدادهای روزهای اخیر، احتمال کاهش عرضه نفت از سوی اوپک بیشتر شده است.

تحلیلگران کامرتس بانک می گویند فشار قابل ملاحظه ای برای اقدام و بالا بردن قیمت ها وجود دارد زیرا همه می دانند که مازاد عرضه خود به خود از میان نخواهد رفت. تحلیلگران معتقدند اگر در نشست اوپک توافقی درباره کاهش عرضه حاصل نشود قیمت ها به شدت کاهش خواهد یافت. تلاش هایی که این روزها برای ایجاد اتفاق نظر صورت می گیرد می تواند برای مدتی قیمت ها را بالا نگه دارد اما در نهایت قیمت ها تحت تاثیر شاخص های بنیادی بازار قرار می گیرند و این شاخص ها امیدبخش نیستند.

روز گذشته رییس جمهور ونزوئلا گفت با دبیرکل اوپک دیدار خواهد کرد تا درباره توافق بر سر کاستن از عرضه نفت با وی مذاکره کند. یکی از کارشناسان بازار نفت می گوید برخی گزارش ها حاکی است عراق و ایران در حال بررسی موضوع کاستن از عرضه نفت خود هستند.

از سوی دیگر، خبر حمله به یک خط لوله بزرگ انتقال نفت در نیجریه و کاهش ارزش دلار دو عامل دیگر رشد قیمت ها در روز گذشته هستند.

تحلیلگران تکنیکال معتقدند پس از یک ماه کاهش قیمت ها، اکنون بازار برای رشد آمادگی دارد.

اما پس از نشست اوپک چه رخ خواهد داد؟ در بین کارشناسان اتفاق نظر بر این است که صرف نظر از نتیجه نشست اوپک، قیمت نفت تا اواسط سال آینده میلادی نمی تواند رشد قابل ملاحظه و پایدار داشته باشد زیرا مازاد عرضه از میان نخواهد رفت. در ماه های اخیر بر تولید نفت برخی کشورها افزوده شده و این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد. برای عضویت در این کانال

به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *