نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۵/۸/۳۰کد خبر: ۴۳۳۲۲

قیمت ها در ماه های آینده چه میزان رشد خواهد کرد؟

چند نکته مهم درباره افق بازار جهانی روی

جهان سهم ـ قیمت روی در سال جاری میلادی در مسیر رشد حرکت کرده و در دو هفته اخیر قیمت این فلز حول رقم ۲۵۰۰ دلار در هر تن نوسان داشته است. ابتدای سال جاری میلادی قیمت هر تن روی در محدوده ۱۵۰۰ دلار قرار داشت و برخی تحلیلگران معتقدند دلایلی وجود دارد که ثابت می کند روند تغییرات قیمت ها در ماه های آینده ..

همچنان صعودی خواهد بود. از نظر فعالان بازار روی و تحلیلگران این بازار، قیمت ها در سه ماهه اول سال آینده میلادی در بورس فلزات شانگهای به 3500 دلار افزایش خواهد یافت. هفته پیش در پایان معاملات هفته، قیمت روی در این بورس 3200 دلار بود. اگر این پیش بینی تحقق یابد طی چهار ماه آینده شاهد رشد 10 درصدی قیمت ها خواهیم بود.

در ادامه به بررسی شرایط بازار و عواملی که سبب رشد قیمت ها شده و در آینده نیز از قیمت ها حمایت خواهد کرد می پردازیم.

تحلیلگران معتقدند افزایش تقاضا در صنایع پایین دستی بویژه صنعت گالوانیزه و کاهش عرضه دو عامل مهم در رشد قیمت ها خواهد بود. البته برخی عوامل نیز وجود دارد که بر قیمت ها فشار وارد می کند.

یکی از علل رشد قیمت ها، افزایش مصرف در صنعت گالوانیزه است. 60 درصد روی جهان در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. رونق بخش مسکن و ساخت و ساز چین و افزایش مصرف در صنعت خودروسازی این کشور یک عامل مهم در افزایش مصرف روی است.

از سوی دیگر، کاهش عرضه روی تصفیه شده به رشد قیمت ها کمک کرده و خواهد کرد. در پایان سال گذشته میلادی فعالیت ها در برخی معادن بزرگ روی متوقف شد. پیش بینی شده میزان عرضه روی تصفیه شده در چین در کل سال آینده میلادی 200 هزار تن تا 300 هزار تن افزایش خواهد یافت اما این میزان به اندازه ای نیست که بتواند کسری عرضه جهانی را جبران کند.

اگر فعالیت ها در برخی معادن تعطیل شده روی از سر گرفته شود می توان به برقراری تعادل در بازار امیدوار بود اما هیچکس نمی داند فعالیت در این معادن چه وقت از سر گرفته خواهد شد.

البته همه عوامل موثر بر قیمت روی مثبت نیستند. برای مثال افزایش ارزش دلار یک عامل برای فشار بر قیمت هاست و نیز دولت چین برای جلوگیری از تشکیل حباب در بخش مسکن، محدودیت هایی در این بازار اعمال کرده است.

نکته مهم دیگر این است که برنامه انبساطی مالی ترامپ، رییس جمهوری آینده آمریکا، از اواخر سال آینده میلادی آغاز می شود و به همین دلیل نباید انتظار داشت رشد قیمت روی به سرعت ادامه پیدا کند. بخشی بزرگ از رشد قیمت روی در دو هفته اخیر حاصل امیدواری به رشد مصرف در آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ است.

و موضوع مهمی که سرمایه گذاران در بازار روی باید به آن توجه کنند این است که ممکن است قیمت ها در کوتاه مدت به سمت پایین اصلاح شود اما روند کلی قیمت ها صعودی خواهد بود. عامل اصلی رشد قیمت روی در سال جاری میلادی وجود کسری عرضه بوده است. اگر رشد قیمت ها به افزایش تولید منجر شود قیمت ها در محدوده های کنونی باقی خواهند ماند.

در ریر نمودار تغییرات قیمت هر تن روی از مارس سال گذشته میلادی تا کنون نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *