نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۵/۸/۳۰کد خبر: ۴۳۳۲۳

خوشبینی افراطی به چه نتیجه ای منجر شده است؟

پیام جدید گلدمن ساکس به سرمایه گذاران

جهان سهم ـ در دو هفته ای که از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا می گذرد واکنش سرمایه گذاران در بازارهای مالی و مواد خام چندان منطقی نبوده است و شاهد نوسان های بزرگ در شاخص های مالی و قیمت ها بوده ایم. در ابتدا هراس بر بازارهای حاکم شد و اندکی بعد هیجان. در ..

روزهای اخیر رشد شاخص ها در برخی بازارهای مالی معکوس شده و یک دلیل این وضعیت آن است که سرمایه گذاران به تدریج دیدگاه شفاف تری در باره آینده پیدا می کنند و رفتارهای آنها منطقی تر می شود.

بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس به سرمایه گذاران پیامی فرستاده است: "هیجان خود را کنترل کنید."

در ادامه به بخش هایی از دیدگاه بانک گلدمن ساکس درباره وضعیت کنونی بازارهای مختلف و واکنش سرمایه گذاران اشاره می کنیم.

احتمال آنکه اقتصاد آمریکا در آینده نزدیک دچار رکود شود بسیار کم است زیرا نرخ رشد در حال افزایش است با این حال به نظر می رسد سرمایه گذاران در باره وضعیت اقتصاد آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ دچار خوشبینی افراطی شده اند.

درحالیکه ترامپ هنوز اعضاء تیم اقتصادی خود را تعیین نکرده است شاخص های مالی به امید اجرای برنامه های حمایتی مالی و افزایش نرخ های بهره افزایش یافته و ظاهرا هیچکس پیش بینی نمی کند اوضاع اقتصادی ممکن است بد شود.

تحلیلگران گلدمن ساکس احتمال بروز رکود اقتصادی در دو سال آینده را کم می دانند با این حال باید دانست برنامه های حمایتی وعده داده شده از سوی ترامپ اواخر سال آینده میلادی می تواند به رونق اقتصاد آمریکا کمک کند و نمی توان گفت از ابتدای سال 2017 این سیاست ها عامل اصلی رشد و رونق اقتصادی خواهند بود.

از سوی دیگر تحلیلگران گلدمن ساکس معتقدند بخشی بزرگ از سیاست های حمایتی اعلام شده از سوی ترامپ ممکن است تحقق نیابد زیرا وضعیت مالی کنونی آمریکا به شکلی نیست که امکان کاهش شدید مالیات ها یا افزایش هزینه ها وجود داشته باشد.

همچنین سیاست های تجاری حمایت گرایانه ترامپ و وضعیت بازار کار که به اشتغال کامل نزدیک شده ممکن است از فواید اجرای سیاست های حمایتی بکاهد.

با توجه به اینکه جمهوری خواهان در دو مجلس سنا و نمایندگان در اکثریت هستند بعید نیست برنامه حمایتی ترامپ اجرا شود یعنی هر سال 150 میلیارد دلار (100 میلیارد دلار به شکل کاهش مالیات ها و 50 میلیارد دلار به شکل اختصاص بودجه) برای کمک به رونق اقتصاد اختصاص یابد اما این رقم در مقایسه به تولید ناخالص داخلی آمریکا بسیار اندک است.

بر مبنای آنچه بیان شد انتظار سرمایه گذاران در باره تاثیر سیاست های حمایتی ترامپ بر رونق اقتصاد، بیش از حد خوشبینانه است. با توجه به عدم توازن مالی و میزان بالای بدهی های فدرال، تاثیر سیاست های حمایتی مالی محدود خواهد بود. در سال های 1981 و 2001 هنگامیکه رونالد ریگان و جورج بوش از مالیات ها کاستند میزان بدهی ها بسیار پایین تر از اکنون بود.

بدین ترتیب هر گونه رشد شاخص های مالی و قیمت مواد خام که با امید به رونق قابل ملاحظه اقتصاد آمریکا رخ دهد به حباب شباهت خواهد داشت. در زیر نمودار تغییرات شاخص استاندارد اند پورز در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *