نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۱ - ۱۳۹۵/۹/۱کد خبر: ۴۳۳۳۵

مراحل کشف بهترین حوزه فعالیت کاری

شغلی سازگار با تیپ شخصیتی خود انتخاب کنیم

جهان سهم _ در دوران دبیرستان یا هنگامیکه قصد دارید دوره آموزشی خاصی را آغاز کنید بارها از خود می پرسید چه اهدافی در زندگی دارید و باید در چه مسیری حرکت کنید. پاسخ دادن به این پرسش ها نه تنها بسیار مهم است بلکه دشوار هم هست زیرا شغل های بسیار متعددی وجود دارد و ممکن است احساس کنید به بیش از یک شغل علاقه مند هستید.

برای آنکه بفهمید چه شغلی مناسب شماست باید بدانید در چه حوزه ای تواناتر هستید، به چه چیزهایی علاقه دارید و چه اموری در شما انگیزه ایجاد می کند. ترکیب این عوامل جهت گیری شغلی شما را در زندگی و آینده مشخص می کند. در ادامه به چند توصیه کاربردی در این زمینه اشاره می کنیم:

شناسایی تیپ شخصیتی. ابتدا باید تشخیص دهید دارای چه تیپ شخصیتی (درونگرا یا برونگرا) هستید. برای این کار می توانید از مشاوران روانشناسی کمک بگیرید. با تشخیص تیپ شخصیتی خود گزینه های شغلی تان محدود شده و انتخاب آسانتر خواهد شد. برای مثال اگر فردی درونگرا هستید انتخاب شغل‌هایی که مستلزم ارتباط دائمی با مردم است مناسب شما نیست.

چقدر می توانید از تیپ شخصیتی خود یا اولویت های شخصی تان دور شوید. از خود بپرسید چقدر انعطاف دارید؟ اگر می‌توانید شغلی انتخاب کنید که دقیقا با تیپ شخصیتی و اولویت های شخصی تان متناسب نیست، گستره گزینه ها افزایش می‌یابد و بهتر می توانید تصمیم بگیرید.

تهیه فهرست اموری که به شما انگیزه اقدام می دهد. در این فهرست لزوما نباید عوامل مرتبط با شغل نوشته شود. سرگرمی ها یا وظایفی که انجام می دهید برای مثال غلبه بر یک مانع، حل یک مسئله، تعمیرات، کارهای هنری و ... همگی می توانند جزء این فهرست باشند.

تهیه فهرست علاقمندی ها و سرگرمی ها. فهرستی از سرگرمی ها و حوزه های علاقه خود از جمله کارهایی که آخر هفته ها انجام می دهید و موجب هیجان و سرگرمی شما می شود تهیه کنید. این فهرست در شناسایی شغل هایی که در آنها موفق خواهید بود کمک زیادی به شما خواهد کرد.

تهیه فهرست مهارت ها. اگر در حوزه هایی خاص مهارت دارید یا دوره ای را گذرانده اید آنها را یادداشت کنید. دوره های آموزشی عملی و نظری میان بر هایی به سوی یافتن شغل هستند. تجارب شخصی قبلی نیز می تواند در این فهرست قرار گیرد.

این سه فهرست را با ویژگی های شغل هایی که مورد علاقه شما هستند مقایسه کنید. در این میان بسیار مهم است تصویری صحیح و واقعی از شغل ها در ذهن داشته باشید. هنگامیکه بیشترین سازگاری بین توانایی ها و علایق شما و یک یا چند شغل بوجود می اید آنها را برای تحقیق بیشتر انتخاب کنید.

اگرچه اکثر افراد به دنبال شغلی می‌روند که با دانش و مهارت های آنها سازگار باشد، سازگاری تیپ شخصیتی با شغل آینده اهمیت بسیار بالایی دارد و میزان رضایت شغلی را افزایش خواهد داد. تحقیقات نشان می دهد اگر شغل با دانش و مهارت و نیز تیپ شخصیتی متناسب باشد، احساس رضایت شغلی به شدت افزایش خواهد یافت.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *