نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۹/۵کد خبر: ۴۳۳۶۱

سرمایه گذاران باید مراقب چه رویدادهایی باشند؟

سه عامل سبب بی رمقی بازار طلا شده است

جهان سهم ـ قیمت طلا در روزهای اخیر در مسیر کاهش حرکت کرده و عوامل مختلف در این زمینه موثر بوده اند. قیمت سه فلز گرانبهای دیگر یعنی نقره، پلاتین و پالادیوم نیز کاهش یافته و برخی نهادهای تحلیلگر با اشاره به شرایط جدیدی که در بازار طلا پدید آمده در پیش بینی های خود درباره افق بازار این فلز تجدید نظر کرده اند. در ادامه به ..

سه عاملی که سبب سقوط 12 درصد قیمت طلا در دو هفته اخیر شده اشاره می کنیم.

این هفته روز چهارشنبه گزارش نشست ابتدای ماه کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا منتشر و مشخص شد اعضاء کمیته با بالا بردن نرخ های بهره در آینده نزدیک موافق هستند. به باور آنها شرایط اقتصادی آمریکا به اندازه کافی مساعد شده و دلیلی برای محدود نکردن سیاست های حمایتی وجود ندارد.

در نشست ابتدای ماه جاری، اعضاء کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا تغییری در نرخ های بهره ندادند زیرا بانک مرکزی ترجیح داده بود در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، توجه سرمایه گذاران به بانک مرکزی معطوف نشود. در آن نشست 17 نفر شرکت کردند که 10 نفرشان حق رای داشتند. اکثر شرکت کنندگان در نشست، بالا بردن نرخ های بهره در آینده نزدیک را اقدامی مناسب توصیف کرده اند.

هفته پیش جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا در سخنان خود در جمع تعدادی از نمایندگان کنگره این کشور ضمن ابراز خوشبینی درباره افق اقتصاد آمریکا گفت پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری تغییری در برنامه بانک مرکزی برای بالا بردن نرخ های بهره در "آینده نزدیک" ایجاد نمی کند.

بدین ترتیب گزارش نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا عاملی برای رشد قابل ملاحظه ارزش دلار و فشار بر قیمت طلا بود.

از سوی دیگر، مجموعه گزارش هایی که از اقتصاد آمریکا منتشر شده مثبت بوده است. بویژه گزارش های مربوط به وضعیت بخش های خدمات و تولید کارخانه ای، بازار کار و سفارش کالاهای بادوام نشان داده اوضاع اقتصادی در حال بهتر شدن است و این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

بانک مرکزی آمریکا پایان سال گذشته میلادی نرخ های بهره را پس از یک دهه بالا برد اما در سال جاری به دلیل ضعف اقتصاد جهان و تردید در باره بهبود اوضاع اقتصادی در داخل آمریکا، برنامه یاد شده به تعویق افتاده است. حال کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی به این باور رسیده است که اوضاع اقتصاد خوب است و در آینده بهتر خواهد شد. و لازم است هر چه زودتر نرخ های بهره بالا برده شود.

قیمت طلا روز نهم ماه جاری میلادی یعنی متعاقب اعلام پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به 1337 دلار در هر اونس رسید زیرا تصور می شد ریسک ها بزرگی اقتصاد آمریکا و جهان را تهدید خواهد کرد. اما قیمت طلا اکنون 12 درصد پایین تر است زیرا تصور نمی شود ریسک بزرگی اقتصاد جهان و آمریکا را تهدید کند.

عامل سوم کاهش قیمت طلا، رونق بازارهای مالی است. سرمایه گذاران معتقدند برنامه ای که ترامپ برای رونق اقتصاد اجرا خواهد کرد بر سود شرکت های بورسی می افزاید در نتیجه سرمایه ها جذب بازارهای مالی شده است.

بدین ترتیب مجموعه از عوامل پایا از جذابیت طلا کاسته اند و انتظار می رود فشار بر قیمت ها ادامه پیدا کند. در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در 12 ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *