نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۹/۱۱کد خبر: ۴۳۴۱۶

تاثیر توافق اوپک بر سر کاهش عرضه نفت بر ارزش دلار

دلار در مسیر رشد به حرکت خود ادامه می دهد؟

جهان سهم ـ روز گذشته ارزش دلار در برابر یورو، ین و فرانک سوییس رشد کرد. میزان افزایش ارزش دلار در برابر ین چشمگیر بود و در ماه گذشته میلادی (نوامبر) که دیروز پایان یافت، رشد ارزش دلار در برابر ارز ملی ژاپن بیشترین میزان ماهانه در چند سال اخیر بود. با توجه به تحولات اخیر در بازارهای ارز و نیز توافق اعضاء اوپک بر سر کاهش عرضه نفت، ..

اکنون این سوال برای سرمایه گذاران مطرح است که در آینده چه تغییراتی در بازارهای ارز بویژه ارزش دلار رخ خواهد داد. برای پاسخ دادن به این سوال ضروری است عوامل رشد ارزش دلار را بررسی کنیم.

طی هفته های آینده مهمترین عامل افزایش ارزش دلار، نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکاست. این نشست دو هفته دیگر برگزار می شود و با توجه به شرایط امیدبخش اقتصادی در آمریکا احتمال افزایش نرخ های بهره در این نشست بیش از 90 درصد است. افزایش نرخ های بهره به رشد ارزش دلار منجر خواهد شد.

در هفته های اخیر، گزارش هایی که از اقتصاد آمریکا منتشر شده نشان داده سرعت بهبود اوضاع اقتصادی بیشتر شده است. روز گذشته موسسه ADP در گزارش خود اعلام کرد در ماه گذشته میلادی تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده در اقتصاد آمریکا 216 هزار مورد بوده است. این رقم در مقایسه با پیش بینی اقتصاددان ها یعنی 165 هزار مورد بسیار بالاتر است.

همچنین وزارت بازرگانی آمریکا در گزارش خود اعلام کرد مصرف شهروندان، که 70 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد، رشدی بالاتر از پیش بینی اقتصاددان ها داشته است.

دیگر گزارش ها از جمله وضعیت تولید کارخانه ای و شاخص اعتماد مصرف کنندگان نیز امیدبخش بوده و اکنون مانعی در برابر افزایش نرخ های بهره در ماه جاری میلادی (دسامبر) وجود ندارد. بانک مرکزی آمریکا بهبود اوضاع بازار کار و رشد سریعتر سطح دستمزدها را دو شرط اصلی افزایش نرخ های بهره اعلام کرده و این دو شرط در حال تحقق یافتن هستند.

اما تاثیر توافق اعضاء اوپک بر رشد ارزش دلار چیست؟ اقدام غیرمنتظره تولیدکنندگان نفت در اوپک و افزایش شدید قیمت نفت، انتظارات تورمی را بالا می برد و سبب بیشتر شدن بازدهی و تقاضا برای اوراق حزانه در آمریکا می شود. این امر به نوبه خود سبب می شود تقاضا برای دلار در مقایسه با ین، یورو و فرانک سوییس بیشتر شود و ارزش دلار بالاتر رود.

تحلیلگران معتقدند در هفته های آینده دلار حمایت خواهد شد و می توان انتظار داشت ارزش آن در برابر ارزهای معتبر بالا برود البته همواره هر رشدی با اصلاح همراه است اما روند کلی تغییرات ارزش دلار صعودی پیش بینی شده است.

امروز و فردا دو گزارش از وضعیت بازار کار آمریکا منتشر می شود که پیش بینی شده داده های آن مثبت باشد. در این حالت دلار بیش از پیش حمایت خواهد شد. نهادهای تحلیلگر پیش بینی کرده اند در سال آینده میلادی اگر اتفاق غیرمنتظره ای رخ ندهد بانک مرکزی آمریکا چهار بار دیگر نرخ های بهره را بالا خواهد برد. این برنامه رشد ارزش دلار را در پی خواهد داشت البته نباید انتظار داشت رشد دلار سریع باشد.

در زیر نمودار تغییرات نسبت یورو به دلار در یک ماه اخیر نشان داده شده است. نزول نمودار به معنای رشد ارزش دلار است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *