نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۵/۹/۱۱کد خبر: ۴۳۴۲۳

سرمایه گذاران در بازار فلز زرد پشیمان می شوند؟

چند نکته مهم در باره وضعیت کنونی و افق بازار طلا

جهان سهم _ قیمت طلا پس از بیشترین کاهش ماهانه در سه سال اخیر که در ماه گذشته میلادی (نوامبر) مشاهده شد، اکنون در پایین ترین سطح در ۱۰ ماه اخیر قرار دارد. قیمت سه فلز گرانبهای دیگر نیز در هفته های اخیر کاهش یافته و اکنون نهادهای تحلیلگر تلاش می کنند جهت حرکت قیمت ها در ماه های آینده را پیش بینی کنند. روز ..

گذشته در پایان ماه نوامبر، قیمت طلا بیش از یک درصد کاهش پیدا کرد و عامل آن رشد بازده اسناد خزانه آمریکا و تقویت ارزش دلار بود. رشد قیمت نفت سبب شد تقاضا برای دلار بیشتر شود و از جذابیت طلا کاسته شود.

حال سوال سرمایه گذاران این است که افق بازار طلا چگونه خواهد بود؟ در ادامه به بررسی علل تغییرات قیمت این فلز گرانبها در هفته های اخیر می پردازیم و به عواملی که در ماه های آینده بر قیمت ها تاثیر خواهند داشت اشاره می کنیم.

از زمان اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا یعنی سه هفته اخیر، قیمت طلا بیش از 8 درصد کاهش یافته است. پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا رویدادی غیرمنتظره بود و قبل از انتخابات پیش بینی شده بود پیروزی او سبب رشد شدید قیمت طلا خواهد شد.

اما نه تنها این پیش بینی تحقق نیافت بلکه قیمت فلز زرد دچار کاهش شدید شده و پیش بینی می شود این کاهش در ماه های آینده جبران نخواهد شد. اما دلیل ضعف بازار طلا چیست؟

نخستین عامل سقوط قیمت طلا، رشد ارزش دلار است. در ماه های اخیر گزارش های منتشر شده از اقتصاد آمریکا مثبت بوده و بانک مرکزی این کشور معتقد است اوضاع اقتصادی اکنون رضایت بخش است و در ماه های آینده بهتر خواهد شد. در هفته های اخیر، اکثر داده های اقتصادی اثبات کرده شرایط برای افزایش نرخ های بهره فراهم است.

بدین ترتیب انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا در نشست ماه جاری میلادی که دو هفته دیگر برگزار می شود نرخ های بهره را بالا ببرد. این اقدام به رشد ارزش دلار و کاهش جذابیت طلا منجر خواهد شد. شاخص دلار در هفته های اخیر رشدی قابل ملاحظه داشته و بعید نیست این روند ادامه یابد.

دومین عامل کاهش قیمت طلا، رونق بازارهای مالی است. ترامپ رییس جمهور جدید آمریکا وعده داده از مالیات ها خواهد کاست و هزار میلیارد دلار صرف توسعه زیرساخت ها خواهد کرد. این وعده ها سبب شده افق عملکرد شرکت های بورسی مثبت شود و سرمایه ها به سمت بازارهای مالی حرکت کند.

با توجه به آنچه گفته شد در حال حاضر طلا تحت فشار قابل ملاحظه ای قرار دارد و پایدار بودن عوامل فشار سبب می شود افق بازار امیدبخش نباشد. برخی تحلیلگران معتقد هستند کاهش قیمت ها به رشد تقاضای فیزیکی منجر خواهد شد اما شرایط تقاضا برای طلا در چین و هند چندان مناسب نیست. همچنین باور سرمایه گذاران به رونق بازارهای مالی سبب می شود طلا جذابیت خاصی نداشته باشد.

طی ماه های آینده اگر رویداد بزرگی در صحنه اقتصادی و سیاسی جهان رخ ندهد بعید است بازار طلا وضعیت خوبی پیدا کند. قیمت طلا اکنون نسبت به ابتدای سال جاری میلادی، حدود 100 دلار بالاتر است.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در 12 ماه اخیر نشان داده شده است.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *