نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۲ - ۱۳۹۵/۹/۲۱کد خبر: ۴۳۵۳۰

متوسط قیمت ها در نیمه نخست سال آینده چقدر است؟

افق بازار طلا در هفته پیش رو و ماه های آینده

جهان سهم _ هفته گذشته قیمت طلا برای پنجمین هفته پی در پی کاهش یافت و روز جمعه در پایان معاملات، قیمت هر اونس از فلز زرد به زیر ۱۱۶۰ دلار رسید. در نظرسنجی کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته جاری، هم تحلیلگران و هم سرمایه گذاران پیش بینی کرده اند قیمت ها رشد خواهد کرد اما برای درک بهتر تحولات بازار طلا ..

در هفته جاری و ماه های آینده ضروری است به اخبار و رویدادهایی که اخیرا بر قیمت ها تاثیر گذاشته اند و در آینده نیز تاثیر خواهند گذاشت توجه کنیم.

نخستین عامل موثر بر قیمت طلا، ارزش دلار است. هفته پیش، ارزش دلار به رغم نوسان هایی که داشت در مجموع تغییر بزرگی نداشت اما در یک ماه اخیر، شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از شش ارز معتبر، به میزانی قابل ملاحظه افزایش یافته و این عاملی برای فشار بر قیمت فلز زرد است. افزایش ارزش دلار هزینه فرصت نگهداری طلا را بالا می برد و از جذابیت آن می کاهد. همچنین رشد ارزش دلار سبب می شود قیمت طلا برای دارندگان دیگر ارزها گران شود.

دومین عامل فشار بر قیمت طلا، رونق بازارهای مالی به دلیل خوشبینی سرمایه گذاران درباره افق اقتصاد جهان و اقتصاد آمریکاست. در هفته ها و ماه های اخیر گزارش های منتشر شده از اقتصادهای بزرگ مثبت بوده و اکنون این باور وجود دارد که شرایط اقتصاد جهان به سمت ثبات در حرکت است و ریسک رکود، اقتصاد جهان را تهدید نمی کند.

بر همین مبناست که سرمایه گذاران به سمت بازارهای مالی حرکت کرده اند و مشاهده می شود که شاخص های مالی در برخی بازارها به بالاترین میزان رسیده است. در این شرایط سهم طلا در سبد دارایی سرمایه گذاران کاهش یافته است. هفته پیش روند رشد شاخص های مالی در بازارهای بزرگ ادامه پیدا کرد.

نکته مهم این است که پیش بینی می شود اجرای وعده های دونالد ترامپ، رییس جمهور جدید آمریکا، سبب رونق اقتصاد این کشور خواهد شد. وی وعده داده از مالیات اشخاص و شرکت ها بکاهد و صدها میلیارد دلار صرف توسعه زیرساخت ها کند. اجرای این برنامه ها به رشد سوددهی شرکت های بورسی منجر می شود و این بدان معناست که در ماه های آینده نیز بازار طلا در رقابت با بازارهای مالی جذابیت کمتری دارد.

در نهایت سومین عاملی که بر قیمت طلا فشار وارد کرده، پیش بینی افزایش نرخ های بهره در آمریکاست. این هفته نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا برگزار می شود و در نظرسنجی ها مشخص شده احتمال افزایش نرخ های بهره 98 درصد است. همچنین پیش بینی شده در سال آینده میلادی، نرخ ها دو بار دیگر بالا برده می شود.

سه عاملی که در بالا به آنها اشاره شد در هفته پیش رو و ماه های آینده بر قیمت طلا تاثیر منفی خواهند داشت البته برخی تحلیلگران معتقدند در نیمه دوم سال آینده قیمت فلز زرد رشد خواهد کرد. این هفته برخی گزارش ها از اقتصاد آمریکا منتشر می شود که بر ارزش دلار و قیمت طلا تاثیر خواهد گذاشت. البته نشست روزهای سه شنبه و چهارشنبه کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی بیشترین تاثیر را بر قیمت ها دارد.

تحلیلگران معتقدند در نیمه نخست سال آینده میلادی متوسط قیمت هر اونس طلا 1160 دلار است اما در نیمه دوم این رقم افزایش خواهد یافت. در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *