نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۵/۹/۲۲کد خبر: ۴۳۵۵۵

پیش بینی گلدمن ساکس در باره افق بازار فلز سرخ

خبرهای خوش برای سرمایه گذاران در بازار مس

جهان سهم _ قیمت مس طی یک ماه اخیر نوسانی هایی حول رقم ۵۸۰۰ دلار در هر تن داشته و این رقم نسبت به متوسط قیمت ها در سال جاری میلادی بسیار بالاتر است. دیدگاه هایی که اخیرا درباره افق بازار این فلز مهم اساسی مطرح شده نشان می دهد تحلیلگران خوشبین تر شده اند. این تغییر دیدگاه تحت تاثیر عواملی رخ داده که در ادامه ..

به آنها اشاره می کنیم. امروز قیمت مس با اندکی نوسان حول 5850 دلار در هر تن قرار گرفته است.

بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس در گزارش جدید خود آورده است، تغییر چشم انداز عرضه و تقاضا برای مس که عامل رشد اخیر قیمت این فلز است ما را به این نتیجه رسانده که حداقل در نیمه نخست سال آینده میلادی شرایط برای رشد قیمت ها فراهم است.

با آنکه برخی تحلیلگران معتقدند رشد اخیر قیمت مس و برخی دیگر از فلزات اساسی حاصل سفته بازی است اما باید به این نکته اشاره کرده که شاخص های بنیادی بازار یعنی وضعیت عرضه و تقاضا تغییر کرده و بر همین مبناست که درست نیست گفته شود تمامی رشد قیمت ها غیرمنطقی بوده است.

رشد تقاضا برای مس در ماه های اخیر بالاتر از پیش بینی ما بوده و این رشد در ماه های آینده ادامه پیدا خواهد کرد. در نتیجه مازاد عرضه از میان خواهد رفت.

با توجه به رونق بخش صنعت در اقتصادهای بزرگ، چشم انداز تقاضا برای مس در سال آینده میلادی بسیار امیدبخش تر شده است. ماه گذشته میلادی، همزمان با افزایش قیمت زغالسنگ، فولاد و دیگر مصالح ساختمانی، بهای تولیدکننده در چین که بزرگ ترین مصرف کننده فلزات اساسی در جهان است با بالاترین سرعت در پنج سال اخیر افزایش یافته است.

از سوی دیگر، گزارش های مثبت از بخش های تولید کارخانه ای چین، آمریکا و اروپا ثابت می کند شرایط اقتصادی جهان رو به بهبود است و این روند ادامه پیدا خواهد کرد. بدین ترتیب تقاضا برای مس افزایش می یابد. پیش بینی می شود سال آینده میلادی بازار مس با کسری 180 هزار تنی مواجه شود. پیشتر مازاد 360 هزار تنی برای بازار مس در سال آینده پیش بینی شده بود.

طی شش ماه آینده متوسط قیمت هر تن مس 6200 دلار خواهد بود. طی سه، شش و 12 ماه آینده متوسط قیمت مس به ترتیب 5800 دلار، 6200 دلار و 5600 دلار خواهد بود. قبلا این ارقام 5000 دلار، 4800 دلار و 4800 دلار پیش بینی شده بود.

در سال های اخیر، دولت چین برای کمک به رونق اقتصاد این کشور از سیاست های پولی و مالی انبساطی استفاده کرده است. در سال جاری میلادی بر میزان این حمایت ها افزوده شده و شاهد رونق بخش ساخت و ساز بوده ایم. البته خطر تشکیل حباب در این بخش وجود دارد و به همین دلیل اخیرا محدودیت هایی از سوی دولت اعمال شده است. نکته مهم دیگر این است که اگر ارزش دلار رشد قابل ملاحظه داشته باشد افزایش قیمت مس محدودتر خواهد بود.

رونق در بخش ساخت و ساز و تولید کارخانه ای عاملی برای افزایش مصرف فلزات اساسی است. در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن مس در سه ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *