نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۵/۹/۲۴کد خبر: ۴۳۵۸۹

بررسی مهمترین نکات گزارش جدید فائو

کاهش شاخص قیمت ها برای نخستین بار

جهان سهم ـ سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، فائو، در گزارش جدید خود به کاهش ۰.۴ درصدی شاخص قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی در ماه گذشته میلادی اشاره کرده است. در این گزارش آمده است، شاخص قیمت ها در ماه گذشته ۱۷۱.۳ بوده که نسبت به ماه اکتبر ۰.۴ درصد پایین تر بوده اما نسبت به نوامبر سال قبل ..

رشدی معادل 10.4 درصد داشته است. از ابتدای سال جاری میلادی، شاخص یاد شده رشد کرده و این نخستین بار است که کاهش می یابد. کاهش قابل ملاحظه قیمت شکر، دلیل اصلی افول شاخص بوده و رشد قیمت روغن های گیاهی نتوانسته این کاهش را جبران کند.

در ماه گذشته میلادی، شاخص قیمت غلات 141.4 بوده که 0.6 درصد پایین تر از رقم مربوط به ماه اکتبر است. نسبت به نوامبر سال قبل رقم شاخص 7.9 درصد کاهش یافته است. افزایش ارزش دلار و عرضه کافی، دو دلیل افول قیمت ها هستند. پیش بینی افزایش تولید در آرژانتین و استرالیا سبب کاهش قیمت ها شده است.

قیمت برنج در ماه گذشته مانند ماه قبل از آن، در پایین ترین میزان در چند سال اخیر بوده است. ضعف تقاضا و عرضه محصول جدید دو دلیل فشار بر قیمت ها بوده است.

در ماه گذشته میلادی، شاخص قیمت روغن های گیاهی با 4.5 درصد رشد نسبت به ماه اکتبر به 175.6 رسیده است. رقم شاخص بالاترین میزان از اگوست سال 2014 است. عامل اصلی رشد قیمت ها، افزایش قیمت روغن پالم است. عرضه کمتر از انتظار این روغن از منطقه جنوب شرق آسیا سبب رشد قیمت ها شده است.

قیمت روغن سویا نیز افزایش یافته و عامل آن، تقاضای بالای جهانی برای این نوع روغن است.

در ماه گذشته میلادی شاخص قیمت محصولات لبنی با 1.9 درصد رشد نسبت به ماه اکتبر 186.4 بوده است. افزایش قیمت پودر شیر و کره سبب رشد شاخص شده است. در مورد کره، افزایش تقاضای داخلی در اتحادیه اروپا و آمریکا عامل رشد قیمت هاست.

در ماه گذشته میلادی شاخص قیمت انواع گوشت 161.5 بوده که نسبت به ماه اکتبر تغییر بزرگی نداشته است.

شاخص قیمت شکر در ماه گذشته میلادی 287.1 بوده که نسبت به ماه اکتبر کاهش 8.9 درصدی را نشان می دهد. این نخستین کاهش طی شش ماه اخیر است. کاهش ارزش پول برزیل در برابر دلار آمریکا عامل اصلی کاهش قیمت هاست. برزیل بزرگ ترین تولیدکننده و صادرکننده شکر در جهان است.

در حوزه تولید و ذخیره، فائو پیش بینی کرده تولید غلات جهان امسال با 1.7 درصد رشد نسبت به سال قبل به 2.577 میلیارد تن خواهد رسید. میزان تولید برنج و ذرت به رقم های بی سابقه افزایش خواهد یافت.

میزان ذخیره غلات در پایان سال آینده میلادی 670 میلیون تن خواهد بود. میزان ذخیره گندم به 238.6 میلیون تن افزایش خواهد یافت و بیشترین رشد ذخیره در چین، آمریکا و روسیه مشاهده می شود.

در زیر نمودار تغییرات شاخص قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی فائو در سال های 2013 تا امسال نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می شود این شاخص در سه سال اخیر کاهش یافته و امسال رشد کرده است.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *