نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۵/۹/۲۵کد خبر: ۴۳۶۰۰

در آینده رشد ارزش دلار به چه عواملی وابسته است؟

دیدگاه سیتی گروپ درباره افق شاخص دلار

جهان سهم _ روز گذشته پس از اعلام تصمیم بانک مرکزی آمریکا در خصوص افزایش نرخ های بهره به میزان ۰.۲۵ درصد، ارزش دلار در برابر یورو و پوند انگلستان رشد کرد. ارزش دلار در برابر یورو حدود یک درصد افزایش یافت و شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از شش ارز معتبر به بالاترین میزان در ۱۳ سال اخیر رسید. افزایش نرخ های ..

بهره به شکل طبیعی به رشد ارزش دلار منجر می شود. در بیانیه پایانی نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا پیش بینی شده طی سال آینده میلادی سه بار دیگر نرخ های بهره بالا برده خواهد شد. البته اجرای برنامه محدود کردن سیاست های انبساطی به وضعیت اقتصادی آمریکا وابسته است. این بدان معناست که اگر مانند ماه های ابتدایی امسال، وضعیت شاخص های اقتصادی در آمریکا و جهان امیدبخش نباشد ممکن است نرخ های بهره تنها یک بار بالا برده شود.

حال سوال سرمایه گذاران این است که با توجه به شرایط جدید، آیا می توان به عملکرد مثبت دلار در سال آینده میلادی امید داشت. برای پاسخ دادن به این پرسش لازم است شرایط کنونی و آتی بازار ارز و عوامل موثر بر شاخص دلار را بررسی کنیم.

تحلیلگران می گویند افزایش قابل ملاحظه ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر در روز گذشته و امروز، صرفا حاصل افزایش 0.25 درصدی نرخ های بهره در نشست بانک مرکزی نیست زیرا از پیش همه انتظار داشتند چنین اقدامی انجام شود. عامل اصلی رشد شاخص دلار، پیش بینی سه بار افزایش نرخ های بهره در سال آینده است. قبلا تصور می شد نرخ ها حداکثر دو بار بالا برده شود.

بدین ترتیب با انتشار بیانیه پایانی نشست بانک مرکزی، بازار ارز با نوعی شوک مواجه شد و زمینه برای رشد ارزش دلار فراهم شد.

نکته دیگر این است که ارزش دلار تحت تاثیر برنامه هایی است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری جدید آمریکا در خصوص اجرای سیاست های حمایتی مالی قرار دارد. ترامپ بارهای اعلام کرده از مالیات اشخاص و شرکت ها خواهد کاست و بودجه ای عظیم برای توسعه زیرساخت ها و بالا بردن نرخ رشد اقتصاد اختصاص می دهد.

این برنامه ها احتمال رونق اقتصادی و افزایش نرخ تورم را بیشتر می کند و بر ارزش دلار می افزاید. تحلیلگران سیتی گروپ معتقدند عملکرد شاخص دلار در سال آینده میلادی و سال 2018 مثبت خواهد بود.

البته همه چیز به اجرای برنامه افزایش نرخ های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا و رونق اقتصاد این کشور در اثر اجرای برنامه های حمایتی مالی ترامپ وابسته است. این بدان معناست که اگر اختلالی در این برنامه ها ایجاد شود نمی توان به رشد شاخص دلار امید داشت.

دسامبر سال پیش هنگامیکه بانک مرکزی آمریکا نرخ های بهره را برای نخستین بار در یک دهه اخر بالا برد، اعلام کرد امسال 3 بار دیگر نرخ ها بالا برده می شود اما مشاهده شد که این وعده تحقق نیافت زیرا نه شرایط اقتصادی در جهان مناسب بود و نه در آمریکا شروط بانک مرکزی برای بالا بردن نرخ های بهره تحقق یافته بود.

بدین ترتیب در باره رشد مداوم شاخص دلار در سال آینده میلادی اطمینان کامل وجود ندارد اما پیش بینی می شود دلار حمایت شود. در زیر نمودار تغییرات شاخص دلار در یک سال اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *