نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۳:۳ - ۱۳۹۵/۹/۲۸کد خبر: ۴۳۶۱۷

چرا باید به افق بازار فلزات اساسی امیدوار بود؟

جهان سهم _ در هفته های اخیر شاهد رشد قابل ملاحظه قیمت فلزات اساسی بوده ایم و اکنون بانک گلدمن ساکس در گزارش جدید خود به پنج عاملی که در سال آینده سبب رونق بازار این مواد خام خواهد شد اشاره کرده است. قیمت فلزات پایه از چند هفته پیش یعنی پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رشد کرده البته گاه کاهش هایی در قیمت ..

برخی از این فلزات مشاهد شده است. وضعیت اقتصادی چین مهمترین عامل تاثیرگذار بر قیمت فلزات اساسی است و به همین دلیل بانک گلدمن ساکس بر این عامل تمرکز کرده است. در ادامه به پنج عامل یاد شده اشاره می کنیم.

رونق بخش ساخت و ساز. به رغم محدودیت هایی که در چین برای کنترل رشد قیمت مسکن در شهرهای بزرگ و متوسط اعمال شده است، سرمایه گذاری در این بخش در حال رشد است. در ماه گذشته میلادی نسبت به نوامبر سال پیش، سرمایه گذاری ها 6 درصد رشد کرده است. همچنین آغاز پروژه های جدید 5 درصد افزایش یافته است.

تجربه مربوط به سال های 2008، 2010 و 2013 نشان می دهد حتی وقتی رشد قیمت مسکن در چین متوقف می شود طی 12 تا 18 ماه بعد از آن، سرمایه گذاری ها در این بخش افزایش می یابد و سپس به شدت کاهش پیدا می کند. بدین ترتیب حتی اگر قیمت ها دیگر رشدی نکند، حداقل در سال آینده میلادی سرمایه گذاری ها ادامه پیدا می کند و این به معنای رشد تقاضا برای فلزات اساسی است.

نقدینگی. نرخ های واقعی بهره یعنی نرخ بهره منهای نرخ تورم، در دوران اجرای سیاست های انبساطی خیلی بالا نیست. محدود شدن سیاست های انبساطی پولی لزوما به افزایش سرمایه گذاری ها در بخش ساخت و ساز و رشد تقاضا برای فلزات اساسی منجر نمی شود. از دید تحلیلگران گلدمن ساکس، نرخ های واقعی بهره عامل اصلی موثر بر سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز هستند زیرا این نرخ ها منعکس کننده هزینه های سرمایه ای واقعی هستند و بر تصمیم گیری ها در حوزه سرمایه گذاری تاثیر مستقیم دارند.

زیرساخت ها. انتظار می رود دولت چین در سال جاری میلادی نیز بودجه قابل ملاحظه به توسعه زیرساخت ها اختصاص دهد زیرا نرخ رشد اقتصاد نباید کاهش پیدا کند. دولت چین مایل است متوسط نرخ رشد سالانه اقتصاد تا سال 2020 در محدوده 6.5 درصد باشد. افزایش سرمایه گذاری ها در بخش زیرساخت ها بر مصرف فلزات اساسی خواهد افزود.

اصلاح بخش عرضه. دولت چین در حال کاستن از مازاد ظرفیت تولید در بسیاری از بخش های اقتصاد است و این عاملی برای کاهش عرضه در سال جدید میلادی است. در ماه های اخیر، عرضه برخی مواد خام از جمله زغال سنگ، فولاد خام و سنگ آهن کاهش یافته است.

پرکردن دوباره انبارها. تغییرات در بخش عرضه، اجرای سیاست های حمایتی و اعطاء وام با هدف بالا بردن تقاضای داخلی و کمک به رونق اقتصاد، عواملی هستند که سبب می شوند تجدید ذخیره انبارها ضروری شود. نکته مهم این است که سرمایه گذاری در بخش های معدن و تولید فلزات اساسی بالا نبوده و این به معنای رشد اندک تولید است. بدین ترتیب اگر رشد ظرفیت تولید متوقف شود و تقاضا افزایش پیدا کند قیمت ها رشد خواهد کرد.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن مس در سه ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *