نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۹/۲۸کد خبر: ۴۳۶۳۲

نمودار بلندمدت تغییرات قیمت طلا چه می گوید؟

دیدگاه تحلیلگران تکنیکال درباره افق بازار طلا

جهان سهم _ قیمت طلا در پنج هفته اخیر یعنی از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، بیش از ۱۱ درصد کاهش یافته و برخی تحلیلگران معتقدند روند کاهش ادامه پیدا خواهد کرد. ابتدای سال جاری میلادی قیمت هر اونس طلا ۱۰۶۵ دلار بود و اکنون قیمت ها تنها ۶ درصد بالاتر از این رقم است. در ماه ژوییه یعنی پنج ماه پیش قیمت طلا ..

برای مدتی کوتاه به 1375 دلار رسید و مشاهده می شود که قیمت این فلز گرانبها اکنون بسیار پایین تر است. اگر در پایان سال جاری میلادی یعنی تا دو هفته دیگر قیمت طلا به زیر 1065 دلار برسد، امسال برای چهارمین سال پی در پی قیمت این فلز کاهش یافته است. آخرین بار که قیمت ها برای چهار سال متوالی کاهش یافت، سال های 1988 تا 1992 بود.

هفته پیش نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا عامل اصلی کاهش قیمت طلا بود. در این نشست، هم نرخ های بهره بالا برده شد و هم پیش بینی شد در سال آینده میلادی سه بار دیگر نرخ ها بالا برده می شود. تحلیلگران تکنیکال معتقدند قیمت طلا برای مدتی نسبتا طولانی در مسیر کاهش حرکت خواهد کرد زیرا شرایط بازار شبیه اوایل دهه قبل است.

عواملی که اکنون بر قیمت طلا فشار وارد می کنند یعنی افزایش ارزش دلار، رونق بازارهای مالی و افزایش ریسک پذیری سرمایه گذاران، ادامه پیدا خواهند کرد. با نگاه به نمودار بلندمدت تغییرات قیمت طلا مشاهده می شود که در سال 1999 قیمت طلا از 250 دلار به 300 دلار در هر اونس رسید. پس از این رشد، قیمت ها به کف خود بازگشتند و دو سال طول کشید تا دوباره قیمت طلا وارد روند رشد شد.

از دید تحلیلگران تکنیکال، شرایط کنونی مانند شرایط آن سال هاست. واقعیت این است که در حال حاضر حوزه های جذاب سرمایه گذاری وجود دارد و از آنجا که ریسک های کمتری اقتصاد جهان را تهدید می کند دلیلی برای حرکت سرمایه گذاران به سمت بازار طلا وجود ندارد. طلا یک حوزه امن سرمایه گذاری است و اکنون خطری احساس نمی شود و نیز نرخ های بهره در آمریکا در مسیر رشد قرار گرفته اند.

بدین ترتیب جهت حرکت عمومی قیمت ها نزولی است و هیچ رشد بزرگ و پایداری در بازار مشاهده نخواهد شد.

بانک مریل لینچ در گزارش جدید خود آورده است، رشد ارزش دلار و افزایش بازده اوراق قرضه دو مانع بزرگ بر سر راه رشد قیمت طلا هستند. انتظار می رود اواسط سال آینده میلادی قیمت طلا به محدوده 1200 دلار برسد و این بدان معناست که قیمت ها شانسی برای رشد قابل ملاحظه ندارند.

پنج ماه پیش این بانک پیش بینی کرده بود قیمت طلا به 1500 دلار افزایش خواهد یافت. در آن زمان رای مثبت مردم انگلستان به جدایی کشورشان از اتحادیه اروپا سبب شد بانک مریل لینچ پیش بینی خود از قیمت طلا در سال آینده میلادی را بالا ببرد. اما برخلاف پیش بینی ها، وضعیت شاخص های اقتصادی در این کشور نگران کننده نیست. همچنین انتظار نمی رود این جدایی لطمات بزرگ به اقتصاد جهان وارد کند.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در 12 ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *