نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۴:۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۳کد خبر: ۴۳۶۸۵

بررسی اوضاع و احوال این روزهای بازار نفت

قیمت نفت حداکثر تا چه رقمی بالا خواهد رفت؟

جهان سهم ـ قیمت نفت در روزهای اخیر نوسان بزرگی نداشته و به نظر می رسد سرمایه گذاران و فعالان بازار منتظر هستند سال جدید میلادی آغاز شود تا مشخص شود تولیدکنندگان عضو اوپک و غیر عضو این سازمان چه میزان به برنامه کاهش عرضه پایبند خواهند بود. در حال حاضر سه عامل بر قیمت نفت تاثیر می گذارند که در ادامه به آنها ..

اشاره می کنیم: اخبار مثبت از اقتصاد آمریکا، کاهش ارزش دلار و خوشبینی در باره کاهش عرضه در سال آینده میلادی مهمترین عوامل موثر بر بازار نفت هستند. البته این هفته گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا در کاهش قیمت نفت تاثیر داشته است. در این گزارش به افزایش 2.3 میلیون بشکه ای ذخیره نفت آمریکا در هفته قبل اشاره شد. پیش بینی شده بوده میزان ذخیره 2.5 میلیون بشکه کاهش یافته است.

نخستین عامل موثر بر قیمت نفت، تغییرات ارزش دلار است. شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از شش ارز معتبر، در هفته های اخیر رشد کرده و به بالاترین میزان در 14 سال اخیر رسیده است. رشد ارزش دلار فشار بر قیمت نفت را افزایش می دهد.

در نشست هفته گذشته کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا، نرخ های بهره بالا برده شد و پیش بینی شد در سال آینده میلادی سه بار دیگر نرخ ها بالا برده می شود. برنامه بانک مرکزی آمریکا در خصوص محدود کردن سیاست های حمایتی، عاملی برای رشد ارزش دلار است که از افزایش قیمت نفت جلوگیری می کند.

دومین عامل موثر بر قیمت نفت، خبرهای مثبت از اقتصاد آمریکاست. روز گذشته نرخ رشد اقتصاد این کشور در سه ماهه سوم امسال در مقیاس سالانه 3.5 درصد اعلام شد که بالاتر از پیش بینی اقتصاددان هاست. همچنین سفارش کالاهای بادوام در ماه گذشته میلادی وضعیت بهتری داشته است.

و سومین عامل موثر بر قیمت نفت، پیش بینی کاهش عرضه از سوی برخی اعضاء اوپک و تولیدکنندگان غیرعضو این سازمان است. قرار است از ابتدای سال آینده میلادی میزان عرضه در محدود 1.8 میلیون بشکه در روز کاهش یابد. موضع گیری های اخیر عربستان، روسیه، قطر، امارات و کویت سبب شده اطمینان بیشتری به کاهش عرضه ایجاد شود.

البته برنامه کاهش عرضه شش ماه اجرا خواهد شد و تولیدکنندگان معتقدند اواسط سال آینده میلادی، تعادل بین عرضه و تقاضا بوجود خواهد آمد و قیمت ها خودبه خود بالا خواهد رفت. بدین ترتیب شرایط کنونی برای رشد قیمت نفت مساعد است اما این بدان معنا نیست که قیمت ها خیلی افزایش پیدا خواهد کرد.

واقعیت این است که برخی موانع بر سر راه رشد شدید و پایدار قیمت ها وجود دارد. شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرده در آینده نزدیک تولید نفت این کشور 270 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. همچنین تحلیلگران معتقدند حداکثر رشد قیمت نفت تا 60 دلار خواهد بود زیرا از یک سو افزایش تقاضا به اندازه ای نیست که رشد شدید قیمت ها امکان پذیر باشد و از سوی دیگر تولید نفت در آمریکا و برخی دیگر از کشورها افزایش خواهد یافت.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در سال جاری میلادی تاکنون نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *