نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲کد خبر: ۴۴۷۸۷

بررسی عملکرد چهار فلز گرانبها در سال ۲۰۱۶

قیمت طلا در سال جدید میلادی چه تغییراتی دارد؟

جهان سهم _ هفته پیش قیمت طلا حدود ۲ درصد رشد کرد اما روند تغییرات قیمت فلز زرد از اواسط سال گذشته میلادی، کاهشی بوده است. طی دو ماه پایان سال پیش، قیمت ها به سرعت افول کرد. رشد قیمت ها طی روزهای پایانی سال قبل یعنی هفته پیش، حاصل کاهش ارزش دلار و افول شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرگ بود. البته ..

سال گذشته قیمت طلا پس از سه سال افول رشد کرد. اگر انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار نشده بود و بانک مرکزی این کشور نرخ های بهره را بالا نبرده بود، قیمت طلا در سال قبل بیش از 230 دلار رشد می کرد. این دو رویداد سبب شد رشد قیمت ها در سال قبل حدود 80 دلار باشد.

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر ریسک پذیری سرمایه گذاران افزود زیرا وی وعده داده برنامه هایی برای رونق اقتصاد آمریکا اجرا کند. کاهش نرخ مالیات اشخاص و شرکت ها، توسعه زیرساخت ها و اصلاح قوانین، سه برنامه اصلی ترامپ برای بالا بردن نرخ رشد اقتصاد آمریکا هستند.

این وعده ها به رشد شاخص های مالی و ریسک پذیری سرمایه گذاران افزود و از جذابیت طلا کاست. از سوی دیگر بانک مرکزی آمریکا نرخ های بهره را در نشست ماه پیش بالا برد و پیش بینی کرد در سال جدید سه بار دیگر این اقدام انجام شود. افزایش نرخ های بهره به رشد ارزش دلار منجر می شود و از تقاضا برای طلا می کاهد.

امید به بهبود شرایط اقتصادی در آمریکا و جهان، برنامه بانک مرکزی آمریکا برای بالا بردن نرخ های بهره و ضعف تقاضای فیزیکی برای طلا در چین و هند سه عامل مهم برای کاهش جذابیت طلا هستند.

در نیمه نخست سال گذشته، به تعویق افتادن برنامه افزایش نرخ های بهره به دلیل ضعف اقتصاد آمریکا و جهان سبب شد جذابیت طلا بالا رود و سهم این فلز در سبد دارایی سرمایه گذاران بیشتر شود. همچنین اواسط سال پیش، رای مثبت مردم انگلستان به خروج این کشور از اتحادیه اروپا سبب شد نگرانی هایی پدید آید و طلا جذاب شود.

در ماه گذشته میلادی اخبار مثبت از اقتصاد آمریکا و افزایش نرخ های بهره در این کشور فشار قابل ملاحظه ای بر قیمت طلا وارد کرد. حال برخی تحلیلگران می گویند در سال جدید به دلیل احتمال افزایش مکرر نرخ های بهره در آمریکا قیمت طلا نمی تواند رشد کند. البته اگر بین آمریکا و شرکای تجاری این کشور تنش تجاری پدید آید یا تنش های ژئوپولیتیک بوجود آید قیمت طلا تااندازه ای حمایت خواهد شد.

سرمایه گذاران در بازار طلا توجهی خاص به نرخ سود اوراق قرضه در آمریکا نشان می دهند زیرا به این اوراق سود تعلق می گیرد در حالیکه طلا چنین ویژگی ندارد. سرمایه گذاران باید بدانند امسال عوامل متعددتری بر بازار طلا تاثیر خواهند داشت.

سال قبل عملکرد سه فلز گرانبهای دیگر نیز مثبت بود و قیمت پالادیوم با 19 درصد رشد بهترین عملکرد را داشت. قیمت پلاتین تنها یک درصد رشد کرد و قیمت نقره 17 درصد.

در زیر نمودار تغییرات قیمت طلا در یک سال اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *