نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲کد خبر: ۴۵۰۰۸

احتمال کاهش قیمت ها به زیر ۶۰ دلار وجود دارد؟

پیش بینی جدید متوسط قیمت سنگ آهن

جهان سهم _ قیمت سنگ آهن از پایان سال ۲۰۱۵ تاکنون یعنی در ۱۳ ماه اخیر، دو برابر شده و روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت هر تن از این ماده خام در محدوده ۸۰ دلار قرار گرفت. ابتدای هفته قیمت ها به بالای ۸۳ دلار رسیده بود اما روز جمعه با آنکه خبرهای منتشر شده از اقتصاد چین مثبت بود اما قیمت سنگ آهن ..

اصلاح شد. طی هفته های اخیر نهادهای تحلیلگر پیش بینی های مختلفی در باره تحولات بازار سنگ آهن در سال جدید میلادی مطرح کرده اند.  روز گذشته گروه بانکی استرالیا و نیوزیلند در گزارشی به عواملی که بر قیمت ها تاثیر خواهند گذاشت اشاره کرد. در ادامه مهمترین نکات این گزارش بیان می شود.

سرنوشت قیمت سنگ آهن در دستان تولیدکنندگان کوچک و متوسط در چین است و از آنجا که قیمت این ماده خام رشد کرده و در سطوح بالا باقی مانده است احتمال دارد تولیدکنندگان چینی که هزینه تولیدشان بالاست و قبلا به دلیل قیمت های پایین، فعالیت خود را متوقف کرده بودند اکنون بار دیگر وارد بازار شوند و این بزرگ ترین ریسکی است که رشد قیمت ها را تهدید می کند.

تولید سنگ آهن از سوی این گروه طی سه سال اخیر 60 درصد کاهش یافته و اگر آنها بار دیگر وارد بازار شوند 50 میلیون تن بر ظرفیت تولید سنگ آهن افزوده می شود.

طی یک سال اخیر، سیاست های حمایتی دولت چین به افزایش تقاضا برای فولاد و سنگ آهن منجر شده و زمینه را برای افزایش قیمت سنگ آهن فراهم کرده است. آمارها نشان می دهد سال پیش میزان تولید فولاد در چین 1.2 درصد رشد کرده است. افزایش قیمت سنگ آهن در سال گذشته به رغم بیشتر شدن تولید از سوی بزریل و استرالیا رخ داده است.

شرکت های بزرگ تولیدکننده سنگ آهن یعنی ریوتینتو، بی اچ پی بیلیتون، ویل اس ای و فورتسکیو طی سه سال اخیر بر سهم خود در تامین سنگ آهن مورد نیاز چین افزوده اند و سهم تولیدکنندگان داخلی کاهش یافته است.

حال اگر تولید سنگ آهن در چین افزایش یابد قیمت ها به زیر 60 دلار در هر تن کاهش خواهد یافت. البته برخی تحلیلگران معتقدند احتمال کاهش سهم سنگ آهن وارداتی از کل سنگ آهن مصرفی در چین بسیار کم است زیرا فروشندگان خارجی ارتباط های مستحکمی با خریداران چینی دارند. در حال حاضر 90 درصد سنگ آهن مورد استفاده در چین از خارج تامین می شود.

بنا به اعلام دفتر ملی آمار چین، سال پیش تولید فولاد خام در این کشور به 808.4 میلیون تن رسید. در ماه گذشته میلادی تولید فولاد در این کشور با 3.2 درصد افزایش نسبت به دسامبر سال گذشته به 67.21 میلیون تن رسید.

در کوتاه مدت امید به مصرف بالای سنگ آهن در چین عاملی برای بالا باقی ماندن قیمت هاست اما در میان مدت ممکن است تولید سنگ آهن در داخل چین افزایش یابد و این عاملی برای فشار بر قیمت ها خواهد بود.

موسسه رتبه سنجی استاندارد اند پورز در تازه ترین گزارش خود، متوسط قیمت هر تن سنگ آهن با عیار 62 درصد در سال جاری میلادی را 55 دلار پیش بینی کرده است. قبلا این رقم 45 دلار ذکر شده بود. برای سال 2018 متوسط قیمت ها 50 دلار پیش بینی شده است.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *