نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۰کد خبر: ۴۵۲۰۰

دیدگاه نهادهای تحلیلگر درباره افق بازار چیست؟

بررسی سه عامل اصلی جذابیت دوباره طلا

جهان سهم _ قیمت طلا در روزهای اخیر با سرعت بیشتری افزایش یافته و به بالاترین میزان در سه ماه اخیر رسیده است. قیمت فلز زرد طی سال جاری میلادی یعنی در ۴۰ روز اخیر بیش از ۸۰ دلار رشد کرده و تقریبا نیمی از کاهش قیمت ها پس از اعلام پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جبران شده است. اکنون این سوال برای ..

سرمایه گذاران در بازارهای مختلف مطرح است که آیا منطقی است سهم طلا را در سبد دارایی خود بالا ببریم؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید دید چه عواملی بر قیمت ها تاثیر گذاشته اند و این تاثیر تا چه وقت ادامه پیدا خواهد کرد.

امروز چهارشنبه قیمت طلا با 8 دلار رشد به 1240 دلار در هر اونس رسید. کاهش ارزش دلار و افول شاخص های مالی در بازارهای بزرگ، دو عامل افزایش قیمت طلا هستند که البته ریشه ای مشترک دارند و این ریشه، نگرانی در باره تبعات سیاست های دولت جدید آمریکاست.

شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از شش ارز معتبر اکنون در سطح 100 قرار دارد درحالیکه ابتدای سال جاری در محدوده 103 قرار داشت. کاهش ارزش دلار عاملی برای رشد قیمت طلاست.

طی سه ماه اخیر، یعنی از قبل از اعلام پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نوسان قیمت طلا بسیار شدید بوده است. قبل از انتخابات ریاست جمهوری، قیمت طلا رشدی قابل ملاحظه داشت زیرا سرمایه گذاران نگران تاثیر پیروزی احتمالی ترامپ بر اقتصاد آمریکا و جهان بودند و به سمت طلا حرکت کردند.

این درحالیستکه پس از اعلام پیروزی ترامپ قیمت طلا به شدت کاهش یافت زیرا سرمایه گذاران به این نتیجه رسیدند که عملی شدن وعده های ترامپ در حوزه رونق اقتصادی، به رشد شاخص های مالی منجر می شود در نتیجه سرمایه های خود را به بازارهای مالی بردند.

از ابتدای سال جاری میلادی بویژه از 20 ژانویه که ترامپ رسما رییس جمهوری آمریکا شده قیمت طلا به تدریج افزایش یافته است. موضع گیری ها و تصمیماتی که او درباره موضوعات مختلف داشته سبب نگرانی های عمیق در بین سرمایه گذاران شده و در این شرایط طلا به عنوان حوزه امن برای سرمایه گذاری جذابیت پیدا کرده است.

با آنکه شاخص های مالی در بازارهای بزرگ رشد کرده اند اما ابهام در باره آینده سبب شده طلا مورد توجه قرار گیرد.

دومین عامل رشد قیمت طلا، کاهش ارزش دلار است. باز هم به دلیل سیاست های اقتصادی ترامپ، این نگرانی وجود دارد که وضعیت اقتصادی در آمریکا به شکلی درآید که بانک مرکزی این کشور نتواند نرخ های بهره را بار دیگر بالا ببرد. بانک مرکزی آمریکا دو ماه پیش برای دومین بار در یک دهه اخیر نرخ های بهره را بالا برد و پیش بینی کرد امسال 3 بار دیگر نرخ ها را بالا خواهد برد.

اما اگر وضعیت اقتصادی در آمریکا به شکلی شود که از اعتماد سرمایه گذاران و شرکت ها کاسته شود برنامه افزایش نرخ های بهره به تعویق خواهد افتاد و این احتمال، به کاهش ارزش دلار منجر شده است.

سومین عامل رشد قیمت طلا، احتمال بروز تنش های سیاسی بین آمریکا از یک سو و چین و منطقه یورو از سوی دیگر است.

نهادهای تحلیلگر پیش بینی خود از متوسط قیمت طلا در سال جاری میالادی را بالا برده اند. در زیر نمودار تغییرات قیمت هر اونس طلا در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *