نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷کد خبر: ۴۵۲۸۵

بانک مرکزی و دولت آمریکا در مسیرهای مخالف حرکت می کنند

ارزش دلار تحت تاثیر دو نیروی مخالف قرار دارد

جهان سهم ـ ارزش دلار در برابر یورو و پوند انگلستان به تدریج در حال افزایش است و سخنان جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا در جمع اعضاء کمیته بانکداری مجلس سنا، زمینه افزایش بیش از پیش ارزش دلار را فراهم کرده است. از سوی دیگر امروز تقریبا تمامی گزارش های منتشر شده از اقتصاد آمریکا مثبت بوده و این عاملی برای رشد ارزش ..

دلار است. طی روزهای اخیر عملکرد دلار در مجموع مثبت بوده اما برنامه افزایش نرخ های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا تنها یکی از عوامل موثر بر ارزش دلار است. روز گذشته خانم یلن در سخنان خود در کمیته بانکداری مجلس سنا بر لزوم افزایش نرخ های بهره تاکید کرد و با انتشار سخنان او ارزش دلار به بالاترین میزان در سه هفته اخیر رسید زیرا احتمال افزایش نرخ ها در نشست آتی کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی بیشتر شد.

نشست بعدی کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی ماه آینده برگزار می شود و اگر احتمال افزایش نرخ های بهره بالا باقی بماند، دلار حمایت خواهد شد. البته خانم یلن هیچ اشاره ای به زمان افزایش نرخ ها نکرد. بانک مرکزی آمریکا دسامبر سال پیش و دسامبر سال 2015 نرخ های بهره را بالا برد و اکنون نرخ ها در سطح 0.75 درصد است.

اعضاء کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا معتقدند وضعیت بازار کار خوب است و نرخ تورم در حال نزدیک شدن به رقم 2 درصد است. همچنین سطح دستمزدها در حال بالا رفتن است در نتیجه دلیلی برای پایین باقی ماندن نرخ های بهره وجود ندارد.

سخنان روز گذشته خانم یلن سبب شد احتمال افزایش نرخ های بهره در ماه آینده میلادی از 16 درصد به 30 درصد افزایش یابد. همچنین احتمال افزایش نرخ های بهره در ماه می از 38 درصد به 50 درصد افزایش یافته است.

اما با آنکه بانک مرکزی معتقد است شرایط برای بالا بردن نرخ های بهره فراهم است، یک مانع بزرگ بر سر افزایش مجدد نرخ ها وجود دارد و آن مخالفت رییس جمهور جدید با افزایش ارزش دلار است که حاصل افزایش نرخ های بهره است.

مشخص نبودن برنامه های اقتصادی و تجاری ترامپ سبب شده فشارهایی بر ارزش دلار وارد شود. اگر اقدامات ترامپ به ضعف اقتصاد آمریکا منجر شود بانک مرکزی آمریکا نمی تواند نرخ های بهره را بالا ببرد. سال گذشته میلادی شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از شش ارز معتبر رشد کرد اما در هفته های اخیر این روند معکوس شده است.

به نظر می رسد دولت جدید آمریکا تلاش می کند از رشد ارزش دلار که سبب کاهش رقابت پذیری کالاهای صادراتی این کشور می شود جلوگیری کند. بدین ترتیب اکنون دلار تحت تاثیر دو نیرو قرار دارد:  از یک سو گزارش های مثبت از اقتصاد سبب شده بانک مرکزی در مسیر بالا بردن نرخ های بهره حرکت کند که نتیجه آن افزایش ارزش دلار است و از سوی دیگر، ترامپ با رشد ارزش دلار مخالف است و به احتمال زیرا با اقدام بانک مرکزی مخالفت خواهد کرد.

امروز گزارش نرخ تورم و تغییرات خرده فروشی در ماه گذشته میلادی مثبت بوده و اکنون بانک مرکزی دلایل بیشتری برای پافشاری بر اجرای برنامه افزایش نرخ های بهره دارد.

در زیر نمودار تغییرات نسبت یورو به دلار در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *