نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۷:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۴کد خبر: ۴۵۵۰۰

مهمترین عامل فشار بر قیمت نفت چیست؟

متوسط قیمت نفت در سال جاری میلادی

جهان سهم ـ قیمت نفت در هفته های اخیر حول ارقام کنونی نوسان کرده و روز گذشته در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت هر بشکه نفت برنت با اندکی رشد به ۵۵.۸ دلار رسید. رشد ارزش دلار و افزایش ذخیره نفت در آمریکا سبب شده فشارها بر قیمت این ماده خام افزایش یابد. میزان ذخیره نفت آمریکا اکنون به ۵۲۰.۲ میلیون ..

بشکه رسیده که رقمی بی سابقه است. از سوی دیگر، انتظار می رود روند رشد ذخیره ادامه یابد زیرا بر تولید نفت آمریکا افزوده شده و با توجه به افزایش فعالیت شرکت هایی که نفت شیل تولید می کنند پیش بینی می شود ذخیره نفت این کشور افزایش یابد. برخی تحلیلگران پیش بینی کرده اند امسال تولید روزانه نفت آمریکا 100 هزار بشکه بالاتر از سال گذشته خواهد بود.

از سوی دیگر گزارش ها نشان می دهد در ماه گذشته میلادی مانند ماه ژانویه، تولید نفت روسیه در سطح 11.1 میلیون بشکه در روز بوده است و این امر نشان می دهد مسکو از تولید نفت خود نکاسته است.

در ماه های اخیر عوامل اصلی موثر بر قیمت نفت تغییر بزرگی نداشته اند و به همین دلیل قیمت ها حدود 5 دلار نوسان کرده اند. تا ماه های پایانی سال قبل، قیمت نفت رشد قابل ملاحظه ای نداشت زیرا تلاش هایی که از سوی برخی اعضاء اوپک برای بالا بردن قیمت ها انجام شد بی نتیجه بود. اما در نهایت در پایان ماه نوامبر یعنین چهار ماه پیش، اعضاء اوپک توافق کردند در نیمه نخست سال جاری میلادی 1.2 میلیون بشکه از تولید روزانه خود بکاهند. همچنین برخی تولیدکنندگان نفت غیرعضو اوپک از جمله روسیه قبول کردند در مجموع 600 هزار بشکه از تولید نفت خود بکاهند.

گزارش ها نشان می دهد میزان پایبندی به برنامه کاهش عرضه 94 درصد بوده و این عاملی برای رشد قیمت نفت است.

وزیر نفت روسیه اعلام کرده هنوز زود است که بخواهیم درباره تمدید برنامه کاهش عرضه صحبت کنیم. گفته می شود طی سه ماه آینده در این باره تصمیم گیری خواهد شد. وزیر نفت روسیه پیش بینی کرده متوسط قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی بین 55 دلار تا 60 دلار خواهد بود.

اگر اعضاء اوپک و دیگر کشورهایی که در برنامه کاهش عرضه همراه هستند به این برنامه پایبند باقی بمانند قیمت ها حمایت می شود اما مهمترین عامل فشار بر قیمت نفت، افزایش تولید این ماده خام در آمریکا و برخی دیگر از کشورها از جمله کانادا و مکزیک است.

پیش بینی شده در ماه های آینده تعادل بین عرضه و تقاضا برای نفت برقرار شود اما اگر تولید نفت افزایش یابد این تعادل در زمانی دورتر حاصل خواهد شد. نکته مهم دیگر وضعیت اقتصاد چین است. چین دومین مصرف کننده بزرگ نفت است و هر گونه تحول در اقتصاد آن بر بازار نفت تاثیر می گذارد.

بانک جهانی در گزارش اخیر خود پیش بینی کرده قیمت نفت سال جاری میلادی 55 دلار خواهد بود. برخی نیز معتقدند قیمت ها به 60 دلار تا 70 دلار در هر بشکه می رسد زیرا هم بر تقاضا افزوده می شود و هم به دلیل سرمایه گذاری اندک دو سال اخیر در حوزه اکتشاف و استخراج، تولید کاهش خواهد یافت.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *